Przejdź do treści

Krasnostawskie obchody Międzynarodowego Dnia Ochrony Zabytków

Data wydarzenia

W tym roku z racji późnych Świąt Wielkanocnych obchody zostały zorganizowane 13 kwietnia (sobota). Jednak warto przypomnieć, że święto zabytków obchodzone jest niemal we wszystkich krajach Europy 18 kwietnia od 1983 roku. Na ten szczególny dzień zaplanowano szereg atrakcji związanych z zabytkami Krasnegostawu i okolic. Pierwszym punktem programu była prelekcja Konrada Grocheckiego o symbolice liczb w niezwykłym zabytku o kształcie piramidy znajdującym się w Krynicy niedaleko Krupego.


Później z gawędą o krasnostawskich podziemiach przespacerowaliśmy się po mieście zbliżając się do Muzeum. Tam zwiedziliśmy podziemną trasę turystyczną oraz nową wystawę historyczną, przygotowaną przez Mateusza Sorokę, Maję Toczoną-Wal i Konrada Grocheckiego. Dodatkowo przenieśliśmy się do Lwowa dzięki fotograficznej wystawie Mateusza Soroki, która swoją premierą miała 28 marca.

Około godziny 13:30 wyjechaliśmy się na wycieczkę do Bończy, gdzie zwiedziliśmy kosciół oraz obejrzeliśmy z zewnątrz piękną, zabytkową cerkiew. Podróż zakończyliśmy w Horodysku. Za oprowadzanie wycieczki oraz gawędy odpowiadali Konrad Grochecki oraz Marta Zorska. Wydarzenie patronatem honorowym objął Burmistrz Krasnegostawu - Robert Kościuk.

 

Informacja: Muzeum Regionalne w Krasnymstawie

 

Zdjęcia: UM Krasnystaw

 

Content Menager pon., 15/04/2019 - 08:37 Drukuj 25
facebook