Miasta Partnerskie

Žatec (Republika Czech)


Žatec to miasto położone w północno-zachodnich Czechach nad rzeką Ohře. Miasto zamieszkuje 19 607 osób (dane statystyczne z 31.12.2003 r.),a jego powierzchnia wynosi 4269 ha. Pierwsze wzmianki o Žatecu pojawiły się w 1004 r. w kronice Thietmara z Marseburga. W 1256 r. król Přemysl Otakar IInadał osadzie prawa miejskie. Początkowo działalność w mieście opierała się narzemiośle, rolnictwie, handlu. W późniejszym czasie, ze względu na bardzo dobre warunki glebowe i klimatyczne, Žatec stał się centrum produkcji chmielu. Dziś miasto i jego okolice mają ponad siedmiuset letnią tradycję w uprawie chmielu,który jest podstawą produkcji wyśmienitego czeskiego piwa.

Informacja turystyczna
Tourist Information Centre
nam. Svobody 1
CZ - 438 24 Žatec

Tel.: 420 415 736 156, 420 415 736 111
Fax: 420 415 736 156, 420 415 736 148

Email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi.
http://www.mesto-zatec.cz


Alvesta (Królestwo Szwecji)


Gmina Alvesta leży w południowej części Królestwa Szwecji, w regionie Smĺland. Miasto jest jednym z największych węzłów kolejowych w południowej Szwecji. Ma idealne położenie, znajduje się jedynie 10 km od najbliższego lotniska międzynarodowego w Växjö. Miasto położone jest pomiędzy wzgórzami Hanaslöv w okolicach jezior. Do dyspozycji mieszkańców i turystów znajduje się wiele trasdo pieszych wycieczek oraz ścieżek rowerowych.

Informacja turystyczna
Alvesta järnvägsstation (Railwaystation), 2nd floor
342 80 Alvesta
Tel: +46(0)472-152 55

E-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi.
http://www.alvesta.se


Turijsk (Ukraina)

Turijsk (Turzysk) to miasto położone w obwodzie wołyńskim, w północno-zachodniej części Ukrainy. Miasto ma bardzo tragiczną historię, podczas I i II wojny światowej zostało prawie całkowicie zniszczone. Ośrodki sakralne oraz zabytki zostały zdewastowane. Mieszkańcy miasta kultywują tradycje ludowe,szczególnie poprzez tworzenie plecionek, które są znakiem rozpoznanym rejonu Turijska.Püspökladány (Węgry)


Püspökladány to miasto położone na równinie w południowo- wschodniej części Węgier na styku trzej regionów Sárrét, Hortobágy i Nagykunság. Biorąc pod uwagę liczbę mieszkańców jest szóstym największym miastem w rejonie Hajdú-Bihar. Ponad połowa ludności miasta zatrudniona jest w przemyśle, budownictwie i handlu. Reszta mieszkańców zajmuje się rolnictwem i innymi dziedzinami. Atrakcją turystyczną Püspökladány są ośrodki spa, które bazują na wodach termalnych występujących w tym rejonie. Rzadką atrakcją są także drewniane mosty rozpostarte ponad rzeką Hortobágy-Berettyó. Ponadto co roku w mieście odbywa się Międzynarodowe Sympozjum Rzeźb Kamiennych, które jest ważnym wydarzeniem kulturalnym regionu.

Informacja turystyczna
Adres:4150 Püspökladány,2.

Bocskai St.Tel:+36 54-451510
Fax:+36 54-451-061

E-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi.
http://www.puspokladany.hu
Kalendarz

Galeria