przejdź do Menu przejdź do Nagłówka przejdź do Treści przejdź do Stopki
Jesteś na > AKTUALNOŚCI Medal 105-lecia Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego dla Jana Henryka Cichosza – zasłużone uznanie...

AKTUALNOŚCI

Medal 105-lecia Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego dla Jana Henryka Cichosza – zasłużone uznanie dla nestora regionalnej kultury
04-06-2025

Medal 105-lecia Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego dla Jana Henryka Cichosza – zasłużone uznanie dla nestora regionalnej kultury

W piątek, 30 maja 2025 roku, w gmachu Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego odbyły się Wojewódzkie Obchody Dnia Działacza Kultury. Zorganizowana z inicjatywy wojewody lubelskiego Krzysztofa Komorskiego uroczystość była wyrazem wdzięczności dla tych, którzy każdego dnia – często z dala od reflektorów – kształtują tożsamość kulturową naszego regionu.

Wśród 118 nagrodzonych osób z całego województwa, reprezentujących różnorodne środowiska twórcze i instytucje – od gminnych domów kultury po niezależnych animatorów – znalazł się Jan Henryk Cichosz, wybitny regionalista, poeta i animator życia literackiego z Krasnegostawu.

Wręczając odznaczenia, wojewoda podkreślił, że to właśnie lokalni twórcy i animatorzy kultury wykonują najważniejszą pracę u podstaw – „ucząc wzajemnego szacunku, budując relacje i ubogacając nasze dusze”.

53 lata pracy dla kultury

Pan Jan Henryk Cichosz został uhonorowany Medalem 105-lecia Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego w uznaniu ponad pięćdziesięcioletniego dorobku na rzecz kultury regionu. Jego twórczość literacka, działalność publicystyczna i zaangażowanie w życie lokalnych środowisk artystycznych uczyniły go jednym z najbardziej rozpoznawalnych i zasłużonych działaczy kulturalnych Lubelszczyzny.

Na przestrzeni lat: debiutował jako poeta w 1972 roku, opublikował trzy autorskie tomiki wierszy oraz kilkadziesiąt utworów w prasie literackiej, współtworzył i redagował kwartalnik „Hereditas”, organizował konkursy poetyckie, prowadził warsztaty, zasiadał w jury, aktywizował lokalnych twórców i młodzież, był wieloletnim członkiem Związku Literatów Polskich oraz współzałożycielem grupy literackiej „Słowo”. Wyróżnienie to stanowi symboliczne podsumowanie jego niezłomnej postawy na rzecz krzewienia kultury, zarówno w Krasnymstawie, jak i na terenie całego województwa.

W uroczystości towarzyszył laureatowi dr Radosław Dąbrowski – Pełnomocnik Burmistrza Krasnegostawu Daniela Miciuły ds. Dziedzictwa Kulturowego, wspierając pana Jana Henryka Cichosza jako przedstawiciel lokalnego samorządu.

Panu Janowi Henrykowi Cichoszowi składamy serdeczne gratulacje za Jego nieustanną pracę, talent i pasję, które przez dziesięciolecia kształtowały kulturowe dziedzictwo naszego miasta i regionu.

Wręczenie Medalu 105-lecia Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego dla Jana Henryka Cichosza

Copyright © Miasto Krasnystaw. Wszelkie prawa zastrzeżone