Dnia 13 kwietnia 2019 r. w Krasnostawskim Domu Kultury odbyło się rozstrzygnięcie XIX Powiatowego Konkursu „Palma i Pisanka Wielkanocna”. Na tegoroczny Konkurs wpłynęło 10 prac w kategorii pisanki tradycyjne oraz 23 prace w kategorii palmy tradycyjne.
Prace oceniła Komisja w składzie: Paweł Onochin – przewodniczący – koordynator działań merytorycznych Stowarzyszenia Twórców Ludowych, Katarzyna Ufniarz – specjalista ds. twórczości ludowej Stowarzyszenia Twórców Ludowych oraz Marta Zorska-Swatowska – etnograf z Urzędu Miasta Krasnystaw, która po obejrzeniu zestawów prac postanowiła przyznać następujące nagrody i wyróżnienia w poszczególnych kategoriach:
Pisanki tradycyjne:
I NAGRODA – Danuta Perestaj z Krasnegostawu
II NAGRODA – Janina Boroś z Krasnegostawu
III NAGRODA – Anna Nizioł z Wólki Orłowskiej
WYRÓŻNIENIE – Anna Krzyżanowska z Widniówki
Palmy tradycyjne
I NAGRODA – Marta Dolepska z Wólki Orłowskiej
II NAGRODA – Jadwiga Olech z Ostrzycy
III NAGRODA – Anna Nizioł z Wólki Orłowskiej
WYRÓŻNIENIE – Małgorzata Bandosz z Woli Żulińskiej
Dodatkowo komisja wybrała palmy i pisanki na Wojewódzki Konkurs na Palmę i Pisankę i tak: w kategorii pisanka współczesna wybrano pracę Anny Kwietniewskiej, w kategorii pisanka tradycyjna pracę Janiny Boroś, a w kategorii palma pracę Marty Dolepskiej.
Komisja pogratulowała wszystkim uczestnikom umiejętności rękodzielniczych. Przy ocenie prac kierowała się zgodnością z tradycyjnymi wzorami, techniką wykonania oraz użyciem naturalnych materiałów. Komisja z uznaniem odniosła się do założeń regulaminowych konkursu popularyzującego i kultywującego przejawy współczesnej plastyki obrzędowej i zdobniczej okresu Świąt Wielkanocnych.
Nagrody finansowe ufundowane przez Krasnostawski Dom Kultury i Starostwo Powiatowe w Krasnymstawie oraz pamiątkowe dyplomy nagrodzonym wręczyli Marek Nowosadzki Wicestarosta Krasnostawski, Wojciech Kaczmarczyk Zastępca Burmistrza Krasnegostawu i Damian Kozyrski Dyrektor Krasnostawskiego Domu Kultury.
Po wręczeniu nagród rozpoczął się Kiermasz Wielkanocny, podczas którego można było kupić tradycyjne palmy, pisanki, stroiki, baranki, koszyczki, serwetki i inne wyroby świąteczne przygotowane przez twórców ludowych, rękodzielników i koła gospodyń wiejskich.