przejdź do Menu przejdź do Nagłówka przejdź do Treści przejdź do Stopki
Jesteś na > AKTUALNOŚCI Sadzenie drzew i Narodowe Czytanie w naszym mieście

AKTUALNOŚCI

Sadzenie drzew i Narodowe Czytanie w naszym mieście
08-09-2019

Sadzenie drzew i Narodowe Czytanie w naszym mieście

Dnia 6 września br. w Rynku Miejskim w Krasnymstawie odbyło się uroczyste sadzenie drzew oraz Narodowe Czytanie.
W ramach wygranej w konkursie na „Drzewo Roku”, nasze miasto otrzymało 4 sadzonki kasztanowca czerwonego. Fundatorem drzew była polska organizacja ekologiczna- Klub Gaja, zajmująca się ochroną i sadzeniem drzew . Ich projekt „ Święto Drzewa- wśród pól” skupia się na roli zadrzewień i zakrzewień w ochronie bioróżnorodności, szczególnie w kontekście zmian klimatu. Organizacja stara się budować także Pokolenie EkoXXI. Podczas wydarzenia uczniowie szkół podstawowych mieli możliwość wykonania domków dla motyli.
 
Kolejnym punktem programu było czytanie nowel polskich przez przedstawicieli naszego miasta. Akcja Narodowe Czytanie organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 roku. Została zainicjowana wspólną lekturą Pana Tadeusza A. Mickiewicza. Uczniowie wysłuchali fragmentów: Dobra pani – E. Orzeszkowej, Dym – M. Konopnickiej, Katarynka – B. Prusa, Mój ojciec wstępuje do strażaków (ze zbioru: Sanatorium pod Klepsydrą) – B. Schulza, Orka – W. Reymonta, Rozdzióbią nas kruki, wrony… – S. Żeromskiego, Sachem – H. Sienkiewicza, Sawa (z cyklu: Pamiątki Soplicy) – H. Rzewuska.
Copyright © Miasto Krasnystaw. Wszelkie prawa zastrzeżone