przejdź do Menu przejdź do Nagłówka przejdź do Treści przejdź do Stopki
Jesteś na > AKTUALNOŚCI 13 października – Międzynarodowy Dzień bez Elektrośmieci

AKTUALNOŚCI

13 października – Międzynarodowy Dzień bez Elektrośmieci
09-10-2019

13 października – Międzynarodowy Dzień bez Elektrośmieci

Co piąty Polak pozbywa się zużytego sprzętu RTV i AGD w sposób nielegalny. I choć grozi za to grzywna, zużyte urządzenia – głównie małe AGD – lądują najczęściej w koszach. W ciągu ostatniego roku Polacy pozbyli się prawie 4 mln sztuk sprzętu RTV, AGD i IT. Ale nadal co drugi z nas przetrzymuje elektrośmieci w domu, piwnicy lub garażu – wynika z badania przeprowadzonego przez GfK Polonia dla organizacji odzysku ElektroEko.

Jak pokazuje sondaż,  40 proc. z nas twierdzi, że wie dużo lub trochę, jak prawidłowo postępować ze zużytym sprzętem elektrycznym i elektronicznym. Zaś co 5 Polak przyznaje, że nie wie nic na temat elektrośmieci i tego, jak się ich pozbywać. 

 

Lubimy „chomikować” stary sprzęt

Z badania GfK na zlecenie ElektroEko wynika też, że ponad Połowa Polaków zamiast odpowiednio pozbyć się zużytego, nieużywanego sprzętu  elektronicznego trzyma go nadal w domu, piwnicy czy garażu. Głównie są to telefony komórkowe, czajniki elektryczne oraz telewizory. Szacuje się, że w naszych domach przechowywanych jest dziś prawie 6,5 mln starego, zużytego małego sprzętu AGD (typu czajnik, żelazko, odkurzacz), ponad  4 mln zużytych, starych telefonów komórkowych oraz ponad 2,5 mln starego sprzętu RTV (typu telewizory, sprzętu radiowego, hi-fi czy magnetowidy). 23 proc. Polaków twierdzi, że w ciągu ostatnich 12 miesięcy pozbyło się ze swojego gospodarstwa domowego co najmniej jednego zużytego sprzętu elektrycznego lub elektronicznego. 

 

Wyrzucamy do kosza, zamiast przekazać do recyklingu

Co niepokojące, aż co piąty Polak– wyrzucił w ostatnim roku zużyty sprzęt RTV, AGD i IT do kosza lub zostawił go koło śmietnika lub altanki śmietnikowej. – Niestety, ta liczba pokazuje, że poziom świadomości choć z roku na rok jest wyższy, to ciągle jest niewystarczający. Ludzie wyrzucając zużyty sprzęt do kosza, często nie wiedzą, że jest to nielegalne i grozi za to spora grzywna, bo aż 5 tysięcy zł – mówi prezes Związku Cyfrowa Polska Michał Kanownik. I podkreśla: – Niewątpliwie konieczna jest ciągła edukacja na temat prawidłowego postępowania ze zużytym sprzętem RTV i AGD. 

Badanie zostało przeprowadzone w związku z Międzynarodowym Dniem Bez Elektrośmieci, który obchodzić będziemy 13 października. Głównym celem wydarzenia jest budowanie świadomości wśród ludzi, jak należy postępować z elektrośmieciami. – Międzynarodowy Dzień Bez Elektrośmieci to doskonała okazja do przypominania Polakom, co należy zrobić ze starą pralką, suszarką czy telefonem komórkowym. Zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny posiada wiele niebezpiecznych substancji, które mogą przedostać się do naszego środowiska – mówi Wojciech Konecki, Dyrektor Generalny APPLiA Polska. – Trzeba również pamiętać, że w takim sprzęcie znajduje się też wiele cennych surowców, które po odpowiedniej obróbce mogą być ponownie wykorzystywane. A to jest możliwe jedynie wtedy, kiedy ludzie będą pozbywali się zużytych urządzeń w sposób legalny.

 

Legalnie, czyli jak?

Elektrośmieci należy przekazać do specjalnych punktów zbierania. A w przypadku dużego sprzętu skorzystać z usługi bezpłatnego odbioru z domu. Zużyte urządzenia można zostawić także w sklepie, przy zakupie nowego sprzętu tego samego typu, np. można oddać stary telewizor przy zakupie nowego. Wystarczy go przynieść do sklepu, w którym kupuje się nowy sprzęt. Większość sklepów  wielkopowierzchniowych przyjmuje elektrośmieci bez konieczność zakupu nowego sprzętu.

Badanie GfK Polonia dla ElektroEko zostało przeprowadzone we wrześniu 2019 r. na ogólnopolskiej próbie 1000 osób.

Copyright © Miasto Krasnystaw. Wszelkie prawa zastrzeżone