przejdź do Menu przejdź do Nagłówka przejdź do Treści przejdź do Stopki
Jesteś na > AKTUALNOŚCI Przegląd Twórczości Ludowej w Krasnostawskim Domu Kultury

AKTUALNOŚCI

Grafika z napisami Przegląd Twórczości Ludowej
21-10-2019

Przegląd Twórczości Ludowej w Krasnostawskim Domu Kultury

Krasnostawski Dom Kultury zaprasza na finał „Przeglądu Twórczości Ludowej 2019”, który odbędzie się 23 października o godz. 11:00 w Sali Konferencyjnej KDK.
Krasnostawski Dom Kultury zaprasza na finał „Przeglądu Twórczości Ludowej 2019”, który odbędzie się 23 października o godz. 11:00 w Sali Konferencyjnej KDK. Na program wydarzenia złożą się: rozstrzygnięcie Konkursu na Sztukę Ludową, rozstrzygnięcie Konkursu Poetyckiego im. Sabiny Derkaczewskiej „Snuje się nitka życia przez świat”, otwarcie wystawy, a także promocja dwóch wydawnictw: Folderu Pokonkursowego oraz Katalogu Twórców Ludowych i Rękodzielników. Wydarzenie uświetni koncert zespołu Jarzębina. Realizację Przeglądu dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu „EtnoPolska 2019”.    
„Przegląd Twórczości Ludowej 2019” to składające się z kilku elementów wydarzenie popularyzujące sztukę ludową wywodzącą się terenu województwa lubelskiego. W jego ramach odbył się już w sierpniu br. „Kiermasz Twórczości Ludowej”. Celem przeglądu jest popularyzacja poezji i wytworów sztuki ludowej, dokumentacja zjawisk zachodzących we współczesnej sztuce ludowej oraz integracja środowiska artystycznego. Do konkursów stanowiących jego zasadniczą część, zgłoszono kilkadziesiąt prac wykonanych przez twórców działających na terenie Lubelszczyzny. Najlepsze zostaną nagrodzone w takich kategoriach jak: poezja, malarstwo, rzeźba, kowalstwo, garncarstwo, plecionkarstwo, koronkarstwo, hafciarstwo, wycinankarstwo oraz plastyka obrzędowa i zdobnicza. Wyboru najciekawszych prac dokona profesjonalne jury. Podziwiać je można będzie podczas wystawy pokonkursowej w Galerii KDK, jak również w bezpłatnym folderze podsumowującym Przegląd. Sylwetki twórców ludowych i rękodzielników zostaną przedstawione w odrębnym katalogu.

W tym roku dodatkową atrakcją rozstrzygnięcia będzie występ zespołu Jarzębina. Koncert rozpocznie się o godz. 18:00 w Sali Widowiskowej KDK. Zespół należy do najbardziej znanych grup śpiewaczych Polski wschodniej. Założony w 1990 r. przez Irenę Krawiec przy Gminnym Ośrodku Kultury w Kocudzy, wsi położonej w powiecie janowskim na Roztoczu jest wyrazem nadal żywotnej kultury śpiewu w regionie lubelskim. Jarzębina jest tradycyjnym, wielopokoleniowym żeńskim zespołem, który należy do najaktywniejszych na ziemi janowskiej. Składa się z grupy śpiewaczej i obrzędowej. Prezentuje bogaty i zróżnicowany gatunkowo repertuar tradycyjny, pamiętany jeszcze wśród starszego pokolenia, ożywiany jest przez zespół w pełnej krasie wykonawczej - oryginalnej gwarze, tempie, głośności, zdobnictwie. W 2012 r. Jarzębina zasłynęła przebojem „Koko Euro spoko”, wybranym oficjalną piosenką reprezentacji Polski w piłce nożnej na „Euro 2012”.

Organizatorem Przeglądu jest Krasnostawski Dom Kultury. Partnerami wydarzenia są: Miasto Krasnystaw, Krasnostawski Oddział Stowarzyszenia Twórców Ludowych i Klub Twórców Ludowych w Krasnymstawie. Wsparcia udzielili Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego i marka „Lubelskie. Smakuj Życie” oraz Starostwo Powiatowe w Krasnymstawie, Starostwo Powiatowe we Włodawie, Urząd Gminy Krasnystaw, Urząd Miasta Chełm. Honorowy patronat nad Przeglądem sprawuje Burmistrz Krasnegostawu Robert Kościuk. Patronatem medialny wydarzenie objęły: „Radio Lublin”, „Nowy Tydzień”, „Super Tydzień Chełmski” i „Radio Bon Ton”.
Copyright © Miasto Krasnystaw. Wszelkie prawa zastrzeżone