przejdź do Menu przejdź do Nagłówka przejdź do Treści przejdź do Stopki
Jesteś na > AKTUALNOŚCI Spektakl „Willa Rózin” w Krasnymstawie

AKTUALNOŚCI

Spektakl „Willa Rózin” w Krasnymstawie
17-02-2020

Spektakl „Willa Rózin” w Krasnymstawie

Serdecznie zapraszamy na pokaz spektaklu Fundacji Banina pt. „Willa Rózin” w reżyserii Bartłomieja Miernika, który odbędzie się 21 lutego 2020 roku o 11:30 w Krasnostawskim Domu Kultury, a także na rozmowę po spektaklu. Pokaz jest skierowany do młodzieży od 12. roku życia.

„Willa Rózin" to spektakl historyczny, patriotyczny dla młodzieży popularyzujący ratowanie dzieci Zamojszczyzny. Główną osią scenariusza jest pomoc Róży Zamoyskiej niesiona dzieciom z obozu przejściowego w Zwierzyńcu. Te wydarzenia, te uratowane osoby, ich dzieje i losy są szczególnie wyróżnione w spektaklu.

Premiera spektaklu odbyła się 8 września o 20.00 na terenie willi na Rózinie,
w Zwierzyńcu. Pokaz wsparł pan Marcin Zamoyski, a także burmistrz Zwierzyńca – pani Urszula Kolman oraz Centrum Kultury i Biblioteka Publiczna w Zwierzyńcu.

Po premierze spektakl został zaadaptowany z plenerowego na salowy. Wystawiono go 24 oraz 25 listopada w Kinie Skarb w Zwierzyńcu oraz 26 listopada w Miejskim Ośrodku Kultury w Józefowie. Został bardzo dobrze przyjęty nie tylko przez dorosłych – dyrekcję  i nauczycieli, ale także przez młodzież z okolicznych szkół, która aktywnie włączyła się  w dyskusję po spektaklu.

Do pracy nad spektaklem poza aktorami zaproszono młodzież w wieku 10-16 lat  z powiatu zamojskiego i biłgorajskiego, a także młodzież z Domu Dziecka nr 2  w Zwierzyńcu.

Realizatorzy zaznaczają: „Uważamy, że ważne jest, by uczyć młodych ludzi  o postawach patriotycznych, o miejscach, w których żyją, o ludziach, którzy zaznaczyli się  w historii regionu. Celem projektu jest więc popularyzacja wiedzy na temat ratowania dzieci  z zagłady, integracja dzieci i młodzieży, propagowanie postaw patriotycznych obywateli polskich ratujących dzieci podczas wojny, podnoszenie poziomu świadomości młodych ludzi w zakresie tematyki historycznej związanej z regionem, w którym dorastają.”

Spektakl trwa 40 minut, następne 30-40 minut będzie przeznaczone na rozmowę  z młodzieżą. Koszt jednego biletu uczniowskiego to 12 złotych, opiekunowie oczywiście mogą wejść bezpłatnie.

Copyright © Miasto Krasnystaw. Wszelkie prawa zastrzeżone