przejdź do Menu przejdź do Nagłówka przejdź do Treści przejdź do Stopki
Jesteś na > AKTUALNOŚCI VI wojewódzkie Święto Ziół w Boniewie

AKTUALNOŚCI

VI wojewódzkie Święto Ziół w Boniewie
28-08-2020

VI wojewódzkie Święto Ziół w Boniewie

Wielki sukces Koła Gospodyń Wiejskich „Górzanie” z Przedmieścia Góry - I miejsce w konkursie na najpiękniejszy bukiet ziołowy pt. „Górzańska inspiracja ziołowo-zbożowa”.
Tegoroczne Święto Ziół, które odbyło się pod patronatem Europoseł Beaty Mazurek, zostało zorganizowane przez Gminę Fajsławice oraz Urząd Marszałkowski w Lublinie. Wzięło w nim udział 12 gmin z terenu województwa lubelskiego: Fajsławice, Gorzków, Łopiennik Górny, Krasnystaw, Miasto Krasnystaw, Kraśniczyn, Rudnik, Żółkiewka, Rybczewice, Trawniki, Piaski i Modliborzyce z powiatu janowskiego.
Uroczystość rozpoczęła się barwnym korowodem, który poprowadzili Starostowie Dożynek – Katarzyna Jagiełło i Tomasz Lipa rolnicy z gm. Fajsławice. Mszę Świętą odprawił ks. profesor Marian Nowak, który dziękując Bogu za zebrane plony i włożoną pracę rolników poświęcił symboliczny bochen chleba, wieniec dożynkowy i bukiety zielne. Po zakończonej mszy wszyscy zebrani poczęstowali się poświęconym chlebem.
W uroczystości udział wzięli m.in. Poseł do Parlamentu Europejskiego Beata Mazurek, przedstawiciele Zarządu Województwa Lubelskiego oraz samorządowcy z terenu powiatu krasnostawskiego, przedstawiciele instytucji i firm działających na rzecz rolnictwa, delegacje z 12 gmin w tym delegacja reprezentująca Miasto Krasnystaw – KGW „Górzanie” z Przedmieścia Góry. Ponadto w wydarzeniu wzięli udział dyrektorzy szkół, prezesi firm i stowarzyszeń działających na terenie Gminy Fajsławice.
Po mszy świętej wręczono wyróżnienia i dyplomy rolnikom zaangażowanym w rozwój lubelskiego rolnictwa i gospodarki żywnościowej. Rozstrzygnięto konkursy na najsmaczniejsze ciasto z dodatkiem ziół i najpiękniejszy bukiet zielny. Najpyszniejsze ciasto z ziołami  I miejsce zajęła rolada melisowo-malinowa przygotowana przez Magdalenę Jagiełło z Fajsławic. Drugie miejsce zajęło KGW Poperczyn z Gminy Żółkiewka za specjał czosnkowo-ziołowy Ewy. Trzecia nagroda przypadła Gminnemu Stowarzyszeniu Aktywnych Kobiet w Fajsławicach, które przygotowało tymiankowe babeczki.
W konkursie na najpiękniejszy bukiet zielny I miejsce zdobył bukiet  przygotowany przez gospodynie z KGW „Górzanie”, reprezentujące Miasto Krasnystaw. Drugie miejsce KGW „Razem Lepiej” w Ksawerówce. Miejsce trzecie KGW w Woli Żulińskiej z gminy Łopiennik Górny. Wszystkie Koła Gospodyń Wiejskich biorące udział w konkursach otrzymały nagrody pocieszenia.
KRUS w Piaskach przygotował także dla rolników konkurs BHP.
Wszyscy uczestnicy wydarzenia mogli posilić się  przygotowanym poczęstunkiem: zupą pokrzywową, którą przyrządziło Gminnego Stowarzyszenia Aktywnych Kobiet w Fajsławicach oraz pasztecikami przygotowanymi przez KGW „Razem Lepiej” w Ksawerówce.
Lokalnych smakołyków można było spróbować również na kiermaszu produktów lokalnych i regionalnych, prezentowanych przez KGW i delegacje poszczególnych gmin. Nie zabrakło również twórców ludowych, rękodzielników i innych wystawców.
Podczas Imprezy przygotowano wiele atrakcji dla najmłodszych. Bańki mydlane, zabawy z chustą animacyjną,  wyścigi w workach czy przeciąganie liny to tylko niektóre z nich. Miłośnicy potyczek wojennych mogli zobaczyć pokaz historyczny Stowarzyszenia „Michalec 1864”. Wystawę zdjęć zgromadzonych na potrzeby konkursu fotograficznego Gminnego Ośrodka Kultury w Fajsławicach, a także na wystawie przygotowanej przez prezesa Towarzystwa Przyjaciół Fajsławic Adama Polskiego. Piękne malownicze pejzaże można było obejrzeć na wystawie malarskiej Joanny Kosierb umiejscowionej w otoczeniu naszego ogródka zielarskiego.
Podczas wydarzenia wystąpił m.in. Zespół Pieśni i Tańca „Jawor” z Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie.
Copyright © Miasto Krasnystaw. Wszelkie prawa zastrzeżone