Hanka Bondarenko z nagrodą im. Anny Kamieńskiej
Informujemy, że ze względu na panującą pandemię koronawirusa w tym roku nie odbędzie się uroczyste rozstrzygnięcie XXIV Konkursu Poetyckiego im. Anny Kamieńskiej na najlepszy tomik wierszy Województwa Lubelskiego wydany w roku 2018 lub 2019.
Jednak organizatorzy Konkursu, czyli Krasnostawski Domu Kultury oraz Miejska Biblioteka Publiczna w Krasnymstawie zadbali, by tegoroczna edycja miała swojego zwycięzcę.
Do Konkursu zgłoszono 13 tomików wierszy, które oceniła Komisja Konkursowa w składzie: Sławomir Płatek, Jan Henryk Cichosz i Czesław Markiewicz. Poniżej przedstawiamy protokół Jury:
„Protokół XXIV Konkursu Poetyckiego im. Anny Kamieńskiej
Komisja konkursowa w składzie:
1. Sławomir Płatek – Salon Literacki - internetowa gazeta kulturalna, publicysta, wydawca
2. Jan Henryk Cichosz – poeta, regionalista
3. Czeslaw Markiewicz – dziennikarz radiowy, krytyk literacki
poddała ocenie merytorycznej – zgodnie z regulaminem – nadesłane przez autorów i wydawców następujące tomiki poezji:
1. Urszula Michalak, Prawie Przedwieczór, Wydawnictwo POLIHYMNIA Sp. z o.o, Lublin 2019
2. Hanka Bondarenko, Kobieta która gotuje rosół, NORBERTINUM Wydawnictwo – Drukarnia – Księgarnia Spółka z o.o, Lublin 2018
3. Jadwiga Graboś, Lekcje Rozróżniania, Towarzystwo Edukacji Kulturalnej w Lublinie, Lublin 2019
4. Danuta Agnieszka Kurczewicz, Kruszenie piekła, Wydawnictwo TAWA Taurogiński Waldemar, Chełm 2019
5. Henryk J. Kozak, Serce zimą, NORBERTINUM Wydawnictwo – Drukarnia – Księgarnia Sp. z o.o., Lublin 2019
6. Elżbieta Cichla – Czarniawska, Zanurzeni w mroku, NORBERTINUM Wydawnictwo – Drukarnia – Księgarnia Sp. z o.o., Lublin 2019
7. Dorota Chołody, NICI, Wydawca: Doroty Chołody, Ople Lubelskie 2019
8. Danuta Agnieszka Kurczewicz, Od ulicy do ulicy, Wydawnictwo Diecezjalne i Drukarnia w Sandomierzu, Sandomierz 2018
9. Robert Gmiterek, Sen na Kniaziach, Wydawnictwo Psychoskok Sp. z o.o., Konin 2019
10. Iwona Chudoba, Nic się nie dzieje, Wydawnictwo TAWA Taurogiński Waldemar, Chełm 2017
11. Iwona Chudoba, Związki, Wydawnictwo TAWA Taurogiński Waldemar, Chełm 2019
12. Iwona Chudoba, na eM, Wydawnictwo TAWA Taurogiński Waldemar, Chełm 2018
13. Waldemar Michalski, Niemożliwe jest możliwe, NORBERTINUM Wydawnictwo – Drukarnia – Księgarnia Sp. z o.o., Lublin 2018
Do nagrody głównej Jury postanowiło nominować książki następujących autorów:
,,Lekcję rozróżniania” – Jadwigi Graboś, ,,Kobieta która gotuje rosół” Hanki Bondarenko,
,,Sen na Kniaziach’’ Roberta Gmiterka.
Nagrodę główną, imienia Anny Kamieńskiej Jury jednomyślnie przyznało Pani Hance Bondarenko za tom ,,Kobieta która gotuje rosół’’ wydany w oficynie Norbertinum.
Ponadto Jury zwróciło uwagę na tom Waldemara Michalskiego ,,Niemożliwe jest możliwe’’.
Na szczególną uwagę zasługują dwie konkursowe propozycje: „Kobieta która gotuje rosół” Hanki Bondarenko (główny laur) i „Sen na Kniaziach” Roberta Gmiterka. W pierwszym przypadku autorka zaskakuje „nieponowoczesną” lapidarnością. Zdaje się programowa oszczędność, wręcz „esencjonalność”, paradoksalnie nie kastruje panoramiczności przesłań. Kilkunastoma słowami, bez rozbudowanych metafor poetka osiąga niemal epicki wymiar. A to dlatego, że obracając się w obrębie „powszedniej topiki”, odsyła czytelnika w rozpoznawalne niemal przez każdego z nas „codzienne konotacje” – choćby w tytułowym wierszu, w którym „uświęcony rosół”, tym bardziej gotowany przez kobietę, jednocześnie przewartościowuje stereotypy (na zasadzie zastosowania „antytoksyny”), a przy okazji „błogosławi” symbol skupiający „atencje” tyleż rodzinne, co religijne; komuż rosół kojarzy się np. z „bezmięsnym piątkiem” albo każdym innym „dniem powszednim”? Cała formuła tomiku oparta jest na wieloznacznościach przywoływanych symboli, na zasadzie „noża kuchennego”, który służy do „krajania chleba”, ale może być użyty do „zabijania”.
W drugim przypadku autor czaruje „egzotyką”. Świat jego peregrynacji pełen jest zaskakujących obserwacji rzeczywistości. Realność jawi się, jako osobliwe „odwrócenie” ku magii; ale nie jest to klasyczny „realizm magiczny”, jaki znamy z lektury wzorcowych dzieł iberoamerykańskich. To zaiste „sen”, który trzeba zapamiętać zaraz po przebudzeniu, bo już po opadnięciu porannej mgły, utlenia się w zapomnieniu. Autor wybrał formę sprozaizowanych „postrzegań”, nie ma to jednak żadnego znaczenia w odczytywaniu przesłań, poza tym, że zamiast „przerzutni”, „anafor” itp. środków lirycznych, otrzymujemy linearny ciąg znaków. Wystarczyłoby prowokująco rozpisać tę „prozę” na wersy, poszatkować na zwrotki i otrzymalibyśmy nieco przydługie „poematy”, tylko po co, skoro autor prawdopodobnie lepiej „odczytuje się” w takiej formule.
Pozostałe propozycje konkursowe nie odbiegają od standardów przeciętności tomików, jakie setkami ukazują się od Bałtyku po Tatry - Czesław Markiewicz.
Krasnystaw – Gdańsk – Zielona Góra, wrzesień 2020 roku.”
Zwyciężczyni otrzymała dyplom i nagrodę finansową ufundowaną przez Krasnostawski Domu Kultury.
Celem konkursu organizowanego przez Krasnostawski Dom Kultury razem z Miejską Biblioteką Publiczną w Krasnymstawie jest promocja poezji oraz wyróżnianie autorów i wydawnictw z terenu Lubelszczyzny. W ubiegłych latach laureatami konkursu zostawali m.in. Eda Ostrowska, Marian Janusz Kawałko, Mariusz Kargul, Ryszard Smolak, Krzysztof Konopa, Paweł Zacharewicz czy Mateusz Melanowski. Doceniono także pracę takich wydawnictw jak: Norbertinum, Tawa, Polihymnia, Liber Duo, Scripta Manent.
W Konkursie mogą brać udział wszyscy autorzy bez względu na przynależność do związków twórczych, zamieszkali na terenie Województwa Lubelskiego. Zgłoszenia nadsyłać mogą autorzy, wydawnictwa, stowarzyszenia oraz związki twórcze. Od 2016 roku Konkurs odbywa się w cyklu dwuletnim, w związku z tym do tegorocznej edycji mogły być zgłaszane oryginalne tomiki poezji opublikowane w roku 2018, bądź w roku 2019.
Przypominamy, że w tym roku obchodzimy 100-lecie urodzin Anny Kamieńskiej, a finał Konkursu początkowo miał się odbyć w kwietniu. Wywiad ze zwyciężczynią Konkursu wkrótce na antenie Radia Lublin.