przejdź do Menu przejdź do Nagłówka przejdź do Treści przejdź do Stopki
Jesteś na > AKTUALNOŚCI Pomiary jakości powietrza w Krasnymstawie

AKTUALNOŚCI

Pomiar
23-11-2020

Pomiary jakości powietrza w Krasnymstawie

      W dniu 19.11.2020 roku na terenie miasta Krasnystaw rozpoczęto pilotażowe badania jakości powietrza. Badania przeprowadziła firma USM Sp. z o.o. ze Świdnika w asyście Krasnostawskiej Straży Miejskiej. Pomiary połączono z prezentacją urządzeń oraz ich obsługą. 
 
Urządzenie pomiarowe zainstalowane pod dronem pobiera próbki pyłów oraz gazów:
- pyły PM10,
- pyły PM2.5,
- lotne związki organiczne VOC PID,
- formaldehyd,
- chlorowodór HCL,
- cyjanowodór HCN.
 
    Zastosowanie czujników pomiarowych oraz zaawansowanych algorytmów obliczeniowych uwzględniających relacje skrośne oraz skorelowanie z warunkami środowiskowymi, zapewnia uzyskanie dokładności wyników porównywalnej z osiąganą przez automatyczne stacje referencyjne w ramach systemu GIOŚ.
 
      Powyższy zestaw czujników umożliwia wykrycie gazów wydzielających się podczas spalania materiałów zabronionych tj. płyt meblowych, elementów klejonych lub malowanych, plastików, materiałów budowlanych, tapicerskich, gumy oraz innych tworzyw sztucznych. 
Urządzenia przed oddaniem do eksploatacji przechodzą procedurę kalibracji i wzorcowania.
 
       Analiza próbek odbywa się na bieżąco on-line, przekazując dane do operatora drona oraz do chmury pomiarowej gdzie specjalista odczytuje dane z dowolnego miejsca w Internecie.
W ciągu 10-30 sekund od prawidłowego pomiaru operator jest w stanie stwierdzić np. przekroczenia stężenia gazów wydobywających się z komina podczas spalania materiałów zabronionych.
Sprawna kontrola paleniska wykonana po takim pomiarze potrafi udaremnić spalanie wyżej wymienionych śmieci.
Copyright © Miasto Krasnystaw. Wszelkie prawa zastrzeżone