przejdź do Menu przejdź do Nagłówka przejdź do Treści przejdź do Stopki
Jesteś na > AKTUALNOŚCI Najpiękniejsze palmy i pisanki wybrane!

AKTUALNOŚCI

palma
26-03-2021

Najpiękniejsze palmy i pisanki wybrane!

 

Dnia 26 marca 2021 r. w Krasnostawskim Domu Kultury rozstrzygnięto XXXV Powiatowy Konkurs „Palma i Pisanka Wielkanocna” 2021. Niestety ze względu na pandemię nie było tradycyjnego wręczenia nagród i kiermaszu świątecznego.
 
Na tegoroczną edycję wpłynęło 10 zestawów pisanek i 16 zestawów palm wykonanych przez twórców ludowych i rękodzielników z terenu powiatu krasnostawskiego.
 
Komisja Konkursowa w składzie: Paweł Onochin – przewodniczący -  koordynator zadań merytorycznych  Stowarzyszenia Twórców Ludowych, Katarzyna Ufniarz – specjalista od twórczości ludowej Stowarzyszenia Twórców Ludowych i Mateusz Soroka – etnograf – pracownik Muzeum Regionalnego w Krasnymstawie po obejrzeniu prac nadesłanych na Konkurs postanowiła przyznać następujące nagrody i wyróżnienia :
 
W kategorii: Pisanka
I NAGRODA – Danuta Perestaj z Krasnegostawu
II NAGRODA – Aleksandra Krzyżanowska z Widniówki
III NAGRODA –  Małgorzata Bandosz z Woli Żulińskiej
WYRÓŻNIENIE – Ewa Czapla z Krasnegostawu
 
Dodatkowo komisja doceniła twórczość Ewy Czapli kwalifikując pisankę na Wojewódzki Konkurs na Palmę i Pisankę 2022 jako pisanka współczesna.
 
W kategorii: Palma
I NAGRODA – Maria Guz z Siennicy Różanej
II NAGRODA – Zofia Kaźmierczak z Krasnegostawu
III NAGRODA – Halina Kostrzanowska z Wólki Orłowskiej
WYRÓŻNIENIE – Janina Bodio z Baraków
 
Dodatkowo za wysoki poziom jury postanowiło wytypować palmę Joanny Pawełczak z Huty Żółkiewskiej na Wojewódzki Konkurs na Palmę i Pisankę 2022 jako palma współczesna.
 
Laureaci otrzymali nagrody finansowe ufundowane przez Krasnostawski Dom Kultury. Nagrodzone prace można oglądać w Galerii KDK oraz on-line na stronach www.kultura.krasnystaw.pl i www.facebook.pl/KrasnostawskiDomKultury  
 
Członkowie Komisji serdecznie dziękują za nadesłane prace jednocześnie gratulując wszystkim uczestnikom umiejętności rękodzielniczych. Przy ocenie prac główne kryteria stanowiły: zgodność z tradycyjnymi wzorami, techniki wykonania oraz użycie naturalnych materiałów. Komisja z dużym uznaniem odniosła się do założeń regulaminowych Konkursu popularyzującego i kultywującego przejawy współczesnej plastyki obrzędowej i zdobniczej odnoszącej się do okresu Świąt Wielkanocnych.
 
Konkurs organizowany od 35 lat przez Krasnostawski Dom Kultury aktywizuje lokalnych twórców ludowych do wykonywania charakterystycznych dla regionu wytworów sztuki tradycyjnej i jest znakomitym elementem wzmacniania kultury i tożsamości narodowej. 
Copyright © Miasto Krasnystaw. Wszelkie prawa zastrzeżone