przejdź do Menu przejdź do Nagłówka przejdź do Treści przejdź do Stopki
Jesteś na > AKTUALNOŚCI Pielęgnują przeszłość Małej Ojczyzny

AKTUALNOŚCI

Osoby uczestniczące w spotkaniu
25-05-2021

Pielęgnują przeszłość Małej Ojczyzny

W tym roku odbyła się już XV edycja Powiatowego Konkursu Historycznego „Ocalmy naszą przeszłość”, którego organizatorami byli Stowarzyszenie Porozumienie Ziemi Krasnostawskiej i Miejska Biblioteka Publiczna w Krasnymstawie. Honorowy patronat sprawowali: Robert Kościuk burmistrz Krasnegostawu, Andrzej Leńczuk starosta krasnostawski i Teresa Hałas poseł na Sejm RP.
W uroczystości podsumowania i wręczeniu nagród, które odbyło się 24 maja 2021 r. w Miejskiej Bibliotece Publicznej, udział wzięli: Teresa Hałas poseł na Sejm RP, Robert Kościuk burmistrz miasta, Marek Nowosadzki wicestarosta krasnostawski, Małgorzata Antoniak prezes PZK, nauczyciele historii oraz uczestnicy konkursu. Gościem specjalnym był dr Daniel Piekaruś z IPN Oddział w Lublinie, który pełnił funkcję przewodniczącego jury. Otwierając uroczystość dyrektor MBP Artur Borzęcki powitał gości, przedstawił tematy konkursowe i przypomniał idee konkursu.
 
W kategorii szkół podstawowych:
I nagroda – Julia Świech – Publiczna Szkoła Podstawowa nr 5 w Krasnymstawie (nauczyciel Tomasz Marczewski),
II nagroda – Wiktor Kalisz – Publiczna Szkoła Podstawowa w Siennicy Nadolnej (nauczyciel Beata Wrońska),
III nagroda – Łukasz Matyjas – PSP nr 5 w Krasnymstawie (nauczyciel Tomasz Marczewski).
 
Przyznano również wyróżnienia dla Amelii Kluch – Publiczna Szkoła Podstawowa
nr 1 w Krasnymstawie (nauczyciel Marian Oszajca), Karoliny Gołębiowskiej – PSP nr 5 w Krasnymstawie (nauczyciel Tomasz Marczewski) i Igi Winiarczyk – PSP nr 5 w Krasnymstawie (nauczyciel Tomasz Marczewski).
 
W kategorii szkół ponadpodstawowych:
I nagroda – Martyna Hać i Łucja Kubina - II LO im. C.K. Norwida w Krasnymstawie (nauczyciel Piotr Zieliński)
II nagroda – Paweł Fornal – Zespół Szkół nr 2 w Krasnymstawie (nauczyciel Monika Matwiej)
III nagroda – Katarzyna Nożyńska – Zespół Szkół nr 2 w Krasnymstawie (nauczyciel M. Matwiej).
 
 
Ten konkurs to bardzo wartościowa inicjatywa, gratuluję uczniom nagród i wyróżnień, ale jestem bardzo szczęśliwa, że młodzi ludzie interesują się historią swojej małej ojczyzny- powiedziała do uczestników pani Teresa Hałas. Pan Robert Kościuk pogratulował wszystkim laureatom, podkreślił, że udział w konkursie to jest wysiłek wielu osób i gromadzenie cennych informacji z przeszłości naszego regionu. Przypomniał fakt, że w 2010 roku jego syn brał udział w tym konkursie i został laureatem i jako ojciec był wtedy bardzo dumny, tak jak dzisiaj czują się dumni rodzice nagrodzonych uczniów. Wicestarosta Marek Nowosadzki podziękował fundatorom nagród i nauczycielom historii naszych szkół, którzy od 15 lat przygotowują uczniów do kolejnych edycji konkursu. Fundatorami nagród byli: poseł na Sejm Teresa Hałas, Starostwo Powiatowe w Krasnymstawie, Urząd Miasta Krasnystaw i radni Porozumienia Ziemi Krasnostawskiej.
 
Laureaci otrzymali nagrody rzeczowe, dyplomy, a nauczyciele prowadzący podziękowania i upominki książkowe.
 
 
 
 
 
 
Copyright © Miasto Krasnystaw. Wszelkie prawa zastrzeżone