przejdź do Menu przejdź do Nagłówka przejdź do Treści przejdź do Stopki
Jesteś na > AKTUALNOŚCI Koncert „Bojarczuk – Wesele”

AKTUALNOŚCI

koncert
02-07-2021

Koncert „Bojarczuk – Wesele”

 

Krasnostawski Dom Kultury zaprasza 4 lipca 2021 roku o godzinie 20:00 na wyjątkowy koncert „BOJARCZUK- WESELE”.
Koncert w Sali Widowiskowej Krasnostawskiego Domu Kultury będzie promował płytę zespołu Chłopcy Kontra Basia „Bojarczuk-Wesele” wydaną ze środków z Budżetu Obywatelskiego Miasta Krasnystaw na 2021 r. Sponsorem głównym koncertu jest OSM Krasnystaw.
 
Chłopcy Kontra Basia to zespół działający na scenie muzycznej od ponad 10 lat. Znany ze swojego zamiłowania do kultury ludowej, badań terenowych i kwerend etnograficznych, wykonuje autorskie piosenki, w których odnosi się do ludowych wątków. W 2020 r., z okazji II Festiwalu Sztuk Krasnych zainspirowani pomysłem Wojtka Machejusa, zainteresowali się twórczością Stanisława Bojarczuka. Szczególną uwagą obdarzyli cykl liryków weselnych poety, w których Bojarczuk opisuje obrzędy i zwyczaje związane z tradycyjnymi wiejskimi zaślubinami. Jako, że Bojarczuk był świadkiem tych wydarzeń, zespół uznał jego twórczość nie tylko za wdzięczny materiał do adaptacji muzycznej, ale i wartościowe źródło historyczne, które przybliżyło im dawną krasnostawską obrzędowość. Spotkanie zespołu Chłopcy Kontra Basia z literaturą Bojarczuka okazało się owocne twórczo - na bazie czterech liryków poety, zespół stworzył siedem utworów, które znalazły się na płycie. Do składu wykonawczego dołączyła Aga Derlak - wybitna jazzowa pianistka stacjonująca w USA, a premierowo część materiału zostało wykonane podczas wcześniej wspomnianego II Festiwalu Sztuk Krasnych, spotykając się z gorącym przyjęciem publiczności. Nagranie płyty odbyło się w kwietniu 2021 roku w renomowanym studiu Black Kiss Records, gdzie nagrywają obecnie najwięksi Polscy Artyści, m. in. Dawid Podsiadło. 
W trakcie wydarzenia będzie można zdobyć egzemplarz płyty „Bojarczuk – Wesele” [liczba płyt będzie ograniczona].
 
Wykonawcy koncertu „Bojarczuk – Wesele” -
Zespół Chłopcy Kontra Basia:
Basia Derlak - śpiew 
Marcin Nenko - kontrabas 
Tomasz Waldowski - perkusja
Goście:
Aga Derlak - piano 
Monika Kowalczyk - śpiew
Helena Jurek i Teresa Sagan z zespołu „Siedliszczanki” - śpiew
 
 
-----
Więcej o wykonawcach:
CHŁOPCY KONTRA BASIA
Zespół Chłopcy kontra Basia trudno jest zamknąć w muzycznym schemacie. To zespół, który splata ze sobą elementy korzeni i nowoczesnych jazzowych aranżacji.
Od debiutanckiego albumu "Oj tak!" (wydanego m.in. przez AGORA S.A. oraz Riverboat Records będącego częścią brytyjskiego WORLD MUSIC NETWORK.) zespół przeszedł głęboką przemianę i wzbogacił swój skład osobowo–instrumentalny. Inspiracje zespołu to wędrówka po ludowych motywach i gawędach, ubranych we współczesną stylistykę. Chłopcy kontra Basia mają na swoim koncie prestiżowe nagrody i wyróżnienia, m.in. nagrodę w Konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej za najlepszą muzykę do spektaklu „Morfina” w reż. Eweliny Marciniak, nagrodę Wirtualne Gęśledla Najlepszej Płyty Folkowej czy zwycięstwo w międzynarodowym plebiscycie na najlepszy utwór w nurcie world music „Battle of Bands”, World Music Network. Napisali również muzykę i występowali w przedstawieniu prezentowanym na deskach Teatru Wybrzeże - „Portret Damy”, a teledysk do utworu „Wieczerza” otrzymał statuetkę YACHA! na Festiwalu YACH! Films.
Po czteroletniej przerwie grupa wróciła w 2020 roku z nową płytą, której motywem przewodnim są miejskie legendy. „Mrówka zombie” to zbiór opowieści niesamowitych i tajemniczych, z krajobrazem miasta w tle. Płyta ukazała się nakładem wydawnictwa Mystic Production.
AGA DERLAK
pianistka, kompozytorka i edukatorka. Absolwentka Berklee College of Music w Bostonie (2019) i Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach (2017). Kształciła się̨ u mistrzów polskiej jazzowej pianistyki: Michała Tokaja oraz Pawła Tomaszewskiego. Przez dwa lata mieszkała w Bostonie, gdzie doskonaliła swe umiejętności pod okiem Danilo Pereza, pianisty Wayne Shortera. Przez pół roku pracowała w Fundacji Danilo Pereza w Panamie, animując swych uczniów do rozwijania odwagi w korzystaniu ze swojej twórczej wolności. Doświadczenie to silnie ukształtowało jej osobowość, cel i misję.
Twórczość Agi Derlak zdobywa szerokie uznanie zarówno wśród jazzowej publiczności, jak i wśród krytyków – w kraju i za granicą.
Pianistka jest laureatką wielu prestiżowych nagród, m.in. Fryderyka 2016 (Jazz: Fonograficzny Debiut Roku), nagrody indywidualnej na Zilina Jazz Competition (2016, Słowacja), Czech Contest (Czechy, 2015) oraz Krokus Jazz Festival (2014).
MONIKA KOWALCZYK
to urodzona w Lublinie wokalistka, autorka tekstów, kompozytorka. Laureatka ogólnopolskich festiwali muzycznych, m.in. Osppt YAPA w Łodzi, FAMA Festiwal w Świnoujściu i Grechuta Festival Kraków. Od 2015 roku komponuje i koncertuje w całej Polsce (m.in. Slot Art Festival w Lubiążu, kilkakrotnie w Muzycznym Studiu koncertowym Polskiego Radia im. Agnieszki Osieckiej w Warszawie, w Łodzi, Krakowie, Gdyni, na Festiwalu Dwa Brzegi w Kazimierzu Dolnym czy na TEDx Lublin).
 
koncert
Copyright © Miasto Krasnystaw. Wszelkie prawa zastrzeżone