przejdź do Menu przejdź do Nagłówka przejdź do Treści przejdź do Stopki
Jesteś na > AKTUALNOŚCI SŁUCHACZE LUBELSKIEGO UNIWERSYTETU TRZECIEGO WIEKU - FILIA W KRASNYMSTAWIE - NA ZIOŁOWYM SZLAKU

AKTUALNOŚCI

Zdjęcie tablicy z napisami
16-09-2021

SŁUCHACZE LUBELSKIEGO UNIWERSYTETU TRZECIEGO WIEKU - FILIA W KRASNYMSTAWIE - NA ZIOŁOWYM SZLAKU

 

W ramach tego zadania, grupa 30 osób w wieku powyżej 50 lat – słuchaczy LUTW w Krasnymstawie, uczestniczyła w wyjeździe studyjnym do 2 miejscowości, w których prowadzone były warsztaty, pokazy i zajęcia dotyczące zakładania ogrodów ziołowych. 
 
Miejsca te zostały wybrane do realizacji projektu, gdyż oferowały atrakcyjny program zajęć edukacyjnych dla tej grupy wiekowej.
 
Wizyta rozpoczęła się od wyjazdu do Podlaskiego Ogrodu Botanicznego znajdującego się w Korycinach. "Ziołowy Zakątek" to unikatowy obiekt agroturystyczny położony w samym sercu najczystszego regionu Polski - Podlasia. 
 
Pobyt w "Ziołowym Zakątku" zaowocował nabyciem wiedzy z zakresu ochrony środowiska, ekologii, anatomii i fizjologii roślin oraz ekologii stawu, lasu i roślin użytkowych. 
 
Podczas warsztatów seniorzy wysłuchali wykładu na temat właściwości prozdrowotnych ziół oraz przygotowali samodzielnie zestawy mieszanek przyprawowych. Mieli także możliwość poznania i obejrzenia sposobu funkcjonowania ekologicznego gospodarstwa agroturystycznego. 
 
Zwiedzili także Podlaski Ogród Botaniczny, w którym zgromadzona jest kolekcja flory całej Polski. 
 
Poznawali rośliny chronione i dziko rosnące gatunki roślin jadalnych oraz rośliny barwierskie, trujące czy przyprawowe.
 
Następnie,  grupa udała się do Bydgoszczy z wizytą w kolejnym uroczym miejscu – Hellerówce. Są to największe w tym regionie ogrody tematyczne, gdzie prowadzone są wyjątkowe zajęcia i warsztaty dla różnych grup wiekowych w tym dla seniorów. Miejsce to jest tak zaprojektowane, aby przez cały sezon kwitły w nim rośliny i cieszyły oko zwiedzających.
 
W ramach zajęć warsztatowych pn. „Moc ziołowych herbat”, obejmujących poznawanie sposobu wykorzystania ziół i przypraw w komponowaniu własnych mieszanek ziołowych, uczestnicy zdobyli cenną wiedzę w zakresie właściwości zdrowotnych i upiększających ziół. Mieli możliwość degustacji ziołowych herbatek oraz przygotowali własne zestawy ziołowe np.: na trawienie, dobry sen lub przeziębienie.
 
 
 Logo Unia Europejska        Logo leader       Logo Lokalna Grupa Działania Krasnystaw Plus    Logo Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na 2014-2020
 
„Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie”
Materiał opracowany przez Porozumienie Ziemi Krasnostawskiej z siedzibą w Krasnymstawie.
Instytucja Zarządzająca PROW 2014-2020 – Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
Materiał współfinansowany jest w ramach projektu grantowego
pn. „Działania edukacyjne i integracyjne dla grup defaworyzowanych”,
ze środków Unii Europejskiej w ramach poddziałania 19.2
Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność
Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.
Copyright © Miasto Krasnystaw. Wszelkie prawa zastrzeżone