przejdź do Menu przejdź do Nagłówka przejdź do Treści przejdź do Stopki
Jesteś na > AKTUALNOŚCI Światowej sławy akordeoniści w KDK

AKTUALNOŚCI

Plakat z napisem VII okazjonalny przegląd akordeonowy "Na Akord" wystąpi Dawid Siwiecki
08-10-2021

Światowej sławy akordeoniści w KDK

 

Dnia 16 października 2021 r. o godz. 18:00 w sali widowiskowej Krasnostawskiego Domu Kultury odbędzie się VIII Okazjonalny Przegląd Akordeonistów „Na akord”. Przed krasnostawską publicznością zaprezentują się wirtuozi akordeonu, odnoszący sukcesy na całym świecie: Yegor Zabelov z Białorusi i Dawid Siwiecki.
 
Yegor Zabelov to jeden z najbardziej oryginalnych akordeonistów w Europie Wschodniej, kompozytor, autor muzyki do spektakli teatralnych i filmów. Muzykę Zabelova można opisać jako eksperymentalną mieszankę dźwięków akordeonu, awangardy, jazzu i neoklasyki. Po występach w Europie m.in. w duecie Gurzuf, Yegor skupił się na karierze solowej. Najbardziej inspiruje go twórczość takich tuzów muzyki minimalistycznej jak Philip Glass, Steve Reich, Michael Nyman, ArvoPärt, fiński eksperymentalny akordeonista Kimmo Pohjonen czy trio jazzowe Esbjörn Svensson Trio. Debiutancki album Yegora zatytułowany „NITI” ukazał się w marcu 2020 roku. Zawarte na nim kompozycje są eksperymentalną mieszanka akordeonowego rocka, awangardowego jazzu i neoklasyki. Pełne mocy i emocji.
 
Dawid Siwiecki to 14-letni akordeonista pochodzący z Krzywego koło Dynowa. Jego największym sukcesem jest ubiegłoroczne zwycięstwo w pierwszej międzynarodowej edycji programu „Wirtuozi V4+. Międzynarodowy talent show”. W konkursie wystąpili utalentowani muzycy z: Polski, Czech, Słowacji, Węgier i Serbii. W finale odbywającym się w Budapeszcie Dawid zachwycił jurorów w tym samego Placido Domingo. „Od najmłodszych lat ciągnęło mnie do tego instrumentu. Dziadek grał na akordeonie na imprezach rodzinnych. To musiał być akordeon. Gdy miałem 6 lat rodzice kupili mi pierwszy instrument i posłali do szkoły muzycznej” - opowiadał w Polskim Radiu po wygranej. O konkursie powiedział mu jego nauczyciel z Państwowej Szkoły Muzycznej II st. im. Wandy Kossakowej w Sanoku - prof. ośw.  Andrzej Smolik. W tym roku do swoich osiągnięć Dawid dopisał wygraną w konkursie Młodych Wykonawców Muzyki Współczesnej organizowanym na Łotwie.
 
Wstęp wolny. Koncert odbędzie się w aktualnie obowiązującym reżimie sanitarnym. Zapraszamy!
 
plakat
Copyright © Miasto Krasnystaw. Wszelkie prawa zastrzeżone