przejdź do Menu przejdź do Nagłówka przejdź do Treści przejdź do Stopki
Jesteś na > AKTUALNOŚCI „Tradycyjne Boże Narodzenie” w Krasnymstawie

AKTUALNOŚCI

Plakat Tradycyjne Boże Narodzenie
13-12-2021

„Tradycyjne Boże Narodzenie” w Krasnymstawie

 

Krasnostawski Dom Kultury, Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi i Robert Kościuk - Burmistrz Krasnegostawu zapraszają na „Tradycyjne Boże Narodzenie”. W programie konkurs dla twórców ludowych, jarmark świąteczny i niezwykły koncert z muzyką tradycyjną.

Jarmark Bożonarodzeniowy rozpocznie się 19 grudnia o godz. 10:00 na krasnostawskim Rynku Miejskim. O tej godzinie zostaną wręczone nagrody w konkursie „Tradycyjne Ozdoby Bożonarodzeniowe”, który był skierowany do twórców ludowych i członkiń KGW, a fundatorem nagród jest Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi. Uhonorowani zostaną twórcy najlepszych łańcuchów i ozdób choinkowych. Następnie rozpocznie się część handlowa, w której wezmą udział m.in. twórcy ludowi, koła gospodyń wiejskich, Lokalne Grupy Działania oraz przedsiębiorcy oferujący produkty lokalne i tradycyjne. W jego trakcie będzie się odbywała sprzedaż wyrobów rękodzielniczych o charakterze Bożonarodzeniowym: stroików, bombek, łańcuchów, choinek, serwetek i innych wyrobów świątecznych. Jarmark potrwa do godziny 16:00.
Jarmark będzie doskonałą okazja do znalezienia prezentów pod choinkę, zrobienia zakupów oraz degustowania regionalnych produktów. Zapraszamy wszystkich zainteresowanych, a w szczególności twórców ludowych, producentów produktów regionalnych, wytwórców żywności ekologicznej, firmy oraz instytucje do wzięcia udziału w jarmarku oraz prezentowania i sprzedaży swoich produktów. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny. Zapisy oraz informacje w Krasnostawskim Domu Kultury oraz pod numerem telefonu 665 437 017.

Natomiast zaraz po świętach, w dniu 27 grudnia o godz. 17:00 w Krasnostawskim Domu Kultury odbędzie się Koncert Świąteczny, podczas którego wystąpią: Zespół Kolędniczy „Herody” z Łazor, Kapela Wojciechowska z Wojciechowa oraz działający w KDK - Zespół „Amicus”. Widzowie będą mogli usłyszeć tradycyjne polskie kolędy i poznać obrzędy ludowe.
Zespół Kolędniczy z Łazor działa przy Gminnym Ośrodku Kultury w Harasiukach. Powstał w 1985 roku. Jego założycielami byli Janusz Kusz i Adolf Mucha. Zespół kolęduje głównie na terenie województw podkarpackiego i lubelskiego. Regularnie bierze udział w konkursach i przeglądach widowisk kolędniczych. Ostatnie osiągnięcia zespołu to: nagroda „Złoty Toruń” na Przeglądzie Widowisk Kolędniczych w Kolbuszowej (2020), I miejsce na Ogólnopolskim Przeglądzie Zespołów Śpiewaczych i Grup Kolędniczych w Lublinie (2020, 2021), III miejsce w Góralskim Karnawale w Bukowinie Tatrzańskiej (2021). Skład zespołu stanowią: Janusz Kusz (Żyd), Józef Kusz (Herod),  Józef Cudziło (Dziad), Józef Krasny (Kapitan), Artur Siek (Feldmarszałek), Michał Ryczko (Anioł), Dawid Paszko (Żołnierz), Rafał Kusz (Żołnierz), Przemek Przytuła (Śmierć), Arek Przytuła (Diabeł), Tadeusz Papież (Kapela), Jan Gumiela (Kapela).
Kapela Wojciechowska powstała w oparciu o tradycję ludowego muzykowania i brzmienie orkiestr dętych. Pierwszy skład wojciechowskich muzykantów, w formule szerszej niż skrzypce z bębenkiem jednostronnym, uformował się w 1926 roku. Obecnie tworzą ją: Stanisław Mirosław (baraban), Leszek Mirosław (klarnet, saksofon), Andrzej Kędzierski (trąbka) i Leszek Iwaniak (harmonia, puzon). Kapela uczestniczy w życiu kulturalnym kraju, tworząc oprawę muzyczną uroczystości na wszystkich szczeblach samorządu. Zespół gościł na Dożynkach Prezydenckich w Spale / Warszawie, reprezentował Polskę na Międzynarodowym Festiwalu Folkloru Instrumentalnego „Griežynė” w Wilnie czy wielokrotnie uczestniczy na Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu (laureat Brązowej, Srebrnej i Złotej Baszty). Repertuar wojciechowskich muzyków stanowią tradycyjne z Powiśla Lubelskiego: oberki, polki, podróżniaki, sztajerki, sztajery - mazury, walczyki.
Krasnostawski zespół wokalny „Amicus” powstał w 2004 roku.
W tym okresie wziął udział w ponad 200 koncertach w Polsce i zagranicą. Otrzymał szereg nagród na festiwalach i przeglądach. Od 2017 roku „Amicus” działa przy Krasnostawskim Domu Kultury i jest prowadzony przez Monikę Pohl. Zespół jest autorem cieszącego się dużym uznaniem publiczności musicalu „Kraina lodu w Krasnymstawie”. Śpiewa w nim m.in. finalista programu The Voice Kids – Bartek Żurek.

Wydarzenie „Tradycyjne Boże Narodzenie” finansowane jest ze środków Narodowego Instytutu Kultury i Dziedzictwa Wsi. Partnerami wydarzenia są: Miasto Krasnystaw, Stowarzyszenie Twórców Ludowych - Odział Krasnostawski oraz Klub Twórców Ludowych działający w KDK. Patronat nad wydarzeniem objęli: Robert Kościuk – Burmistrz Krasnegostawu i Katarzyna Saks – Dyrektor Narodowego Instytutu Kultury i Dziedzictwa Wsi.
„Tradycyjne Boże Narodzenie” odbędzie się z zachowaniem aktualnie obowiązującego reżimu sanitarnego.

 

 

 

plakat

 


Copyright © Miasto Krasnystaw. Wszelkie prawa zastrzeżone