przejdź do Menu przejdź do Nagłówka przejdź do Treści przejdź do Stopki
Jesteś na > AKTUALNOŚCI Wystawa fotografii Jerzego Piątka w KDK

AKTUALNOŚCI

plakat wystawy
18-02-2022

Wystawa fotografii Jerzego Piątka w KDK

 

Krasnostawski Dom Kultury zaprasza na wystawę „Smutek i urok prowincji” w fotografii Jerzego Piątka. Fotografie będzie można oglądać od 19 lutego w Galerii KDK, ekspozycja potrwa do 17 marca.  

Wystawa to wybór prac z obszerniejszego cyklu „Smutek i urok prowincji”, który jest zbiorem fotografii dokumentalnej z końca lat 70-tych i pierwszej połowy lat 80-tych XX wieku, należących do niezwykle interesującego nurtu dokumentu społecznego. Przedstawiając ludzi z prowincji na Kielecczyźnie, w istocie zestaw ten portretuje realia PRL-u, co dzisiaj może być już odbierane jako odkrycie czegoś nieznanego. Szczególnym walorem tych zdjęć jest autorska dyscyplina kadrowania oraz umiejętne wyszukiwanie oryginalnej perspektywy widzenia. W fotografiach scen obyczajowych autor fascynuje celnością oddania charakteru portretowanych osób, wpisanych w zastany zgrzebny sztafaż uliczek i domów z tamtego czasu. Warto go sobie przypomnieć lub uzmysłowić.

Jerzy Piątek to kielecki fotograf specjalizujący się w szeroko rozumianym artystycznym dokumencie, członek Związku Polskich Artystów Fotografików. Zawodowo jest czynny od początku lat 70-tych ubiegłego wieku, kiedy to, jako członek Świętokrzyskiego Towarzystwa Fotograficznego, zaczął zajmować się rejestracją kieleckiego pejzażu. Zaowocowało to później jego uczestnictwem w działaniach Kieleckiej Szkoły Krajobrazu - ruchu kontynuującego i twórczo rozwijającego nurt tzw. fotografii ojczystej, sięgającej do Bułhakowskich inspiracji. Obok fascynacji krajobrazem i jego symbolicznymi znaczeniami Jerzy Piątek systematycznie eksploruje także tematykę społeczną. Zasłynął zdjęciami z rozbudowanego cyklu rejestracji o charakterze socjologicznym - ujęciami pogłębionymi, bazującymi na wielkiej umiejętności chwytania i „zatrzymywania” specyficznej aury prowincjonalnych miasteczek i wsi oraz portretowania ludzi tam żyjących. Rejestracje te obok wartości historyczno-poznawczej niosą spory ładunek treści emocjonalno-nostalgicznych, pobudzających pamięć i refleksję odbiorców. Taki wyraz prezentuje właśnie zbiór fotografii „Smutek i urok prowincji”. W kręgu zainteresowań pejzażowych tego autora sytuują się także fotografie aktów kobiecych.  To swoiste przedstawianie „pejzażu” ciała i jego naturalnego ukształtowania. Jerzy Piątek jest ponadto wydawcą i współautorem popularnego albumu „Akt w polskiej fotografii”.

 

ooo

Copyright © Miasto Krasnystaw. Wszelkie prawa zastrzeżone