przejdź do Menu przejdź do Nagłówka przejdź do Treści przejdź do Stopki
Jesteś na > AKTUALNOŚCI Koncert „Lamentacje” w KDK

AKTUALNOŚCI

koncert
15-03-2022

Koncert „Lamentacje” w KDK

 

Krasnostawski Dom Kultury zaprasza dnia 26 marca 2022 r. o godz. 19:00 na koncert ludowych pieśni pasyjnych „LAMENTACJE” w wykonaniu zespołu Wowakin i Justyny Piernik. Bilety w cenie 19 zł (25 zł w dniu koncertu) do nabycia w kasie KDK i na www.bilety.krasnystaw.pl
 
„Lamentacje”- koncert oparty na zabytkowych przepięknych pieśniach pasyjnych, zebranych m.in. w Śpiewniku Pelplińskim, ale także przejętych od wybitnych śpiewaczek i śpiewaków ludowych- m.in. Marii Siwiec, Anieli Gmoch, Beaty Oleszek i innych. Są to niezwykłe przykłady literatury barokowej i starszej, które przeniknęły do żywej tradycji śpiewu i o dziwo w niej pozostały, w niektórych regionach aż do dziś. Przekazicielami tych pieśni są właśnie śpiewaczki i śpiewacy ludowi. Część z nich już nie żyje, ale wielu nadal praktykuje wykonywanie najstarszych pieśni pasyjnych w okresie Wielkiego Postu.
 
Specyfika polskiej pieśni wielkopostnej, jej oryginalność, niezwykła emocjonalność, muzyka, która zachowuje cechy najstarszych tradycji muzycznych, niezmienionych od wieków zasługują na poznanie i uznanie jako oryginalne zjawisko muzyczne.
Chcemy pokazać urodę tych utworów i niezwykłą ekspresję uczuciową zawartą w tekstach. Głos Justyny Piernik, łączącej wykształcenie i wrażliwość miejską z wiejskim repertuarem i znajomością manier wykonawczych różnych regionów doskonale oddaje bogactwo muzyczne i uczuciowe, jednocześnie zachowując tradycyjny ludowy charakter.
 
Muzycy zespołu Wowakin - Paula Kinaszewska, Mateusz Wachowiak i Bartłomiej Woźniak od lat zgłębiają muzykę tradycyjną (m.in. Radomszczyzny) i łączą ją ze współczesną interpretacją w swoich wydawnictwach płytowych i na koncertach. Artyści zaaranżują pieśni religijne w taki sposób, że głosowi śpiewaczki będą towarzyszyć improwizacje instrumentalne dobarwiające i uwypuklające nastrój pieśni. Bartłomiej Woźniak - reżyser dźwięku i kompozytor będzie tworzył elektronikę na żywo w czasie koncertu. Zaawansowane techniki dźwięku immersyjnego będą służyć stworzeniu iluzji przestrzeni otaczających słuchacza z różnych stron, a także posłużą jako środek wyrazu w spektralnej warstwie muzyki, w której kierunek i ruch dźwięku ma znaczenie muzyczne. Las, łąka, kościół, zmieniające się w czasie nieoczywiste przestrzenie, ruchome pogłosy i powtórzenia będą elementami utworów i pieśni.
 
„Lamentacje” to próba przeniesienia starych ludowych pieśni, wykonywanych przeważnie a'capella w realia muzycznego koncertu z wykorzystaniem głosu i tradycyjnych instrumentów takich jak skrzypce, basy, cymbały oraz elektroniki przetwarzającej dźwięk.
 
W koncercie wystąpią - Justyna Piernik, Paula Kinaszewska, Bartłomiej Woźniak, Mateusz Wachowiak.
 
koncert
Copyright © Miasto Krasnystaw. Wszelkie prawa zastrzeżone