przejdź do Menu przejdź do Nagłówka przejdź do Treści przejdź do Stopki
Jesteś na > AKTUALNOŚCI Obchody 231. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja

AKTUALNOŚCI

obraz
05-05-2022

Obchody 231. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja

 

W dniu 3 maja 2022 r. w ramach obchodów 231. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja, w kościele p.w. Matki Bożej Pocieszenia w Krasnymstawie, odbyła się msza św. w intencji Ojczyzny. Homilię wygłosił ks. prof. Tadeusz Guz. W obchodach uczestniczyli przedstawiciele władz lokalnych, kombatantów, służb mundurowych, szkół oraz mieszkańców miasta. Miasto Krasnystaw reprezentowali Przewodniczący Rady Miasta Janusz Rzepka i Zastępca Burmistrza Krzysztof Sugalski. 
 
W trakcie obchodów odbyło się uroczyste odsłonięcie wydruku obrazu z 1893 r. autorstwa Jana Matejki „Śluby Jana Kazimierza”. Uroczystości zakończył wystrzał armatni wykonany przez grupę rekonstrukcyjną „Regiment Nieczaja” z Krasnegostawu. 
 
Uchwalona 3 maja 1791 roku przez Sejm Rzeczypospolitej Obojga Narodów, Konstytucja była pierwszą w Europie i drugą na świecie spisaną ustawą zasadniczą, która stała się dokumentem tworzącym tożsamość suwerennego narodu. Regulowała system prawny państwa, wprowadzając ustrój monarchii konstytucyjnej. Podczas II wojny światowej obchody uchwalenia Konstytucji 3 Maja zostały zdelegalizowane przez okupantów niemieckich i sowieckich. Zakazane były również w PRL. Wyjątkiem był 1981 r., czas „karnawału Solidarności”, kiedy to obchody 190. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja odbyły się legalnie, choć pod czujnym okiem SB. Święto 3 Maja zostało przywrócone w II Rzeczypospolitej Polskiej w 1919 r. Od 1990 r. 3 Maja ponownie jest oficjalnym świętem narodowym Polaków.

231. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja

Copyright © Miasto Krasnystaw. Wszelkie prawa zastrzeżone