przejdź do Menu przejdź do Nagłówka przejdź do Treści przejdź do Stopki
Jesteś na > AKTUALNOŚCI Warsztaty muzyczne w KDK

AKTUALNOŚCI

logo KDK
05-07-2022

Warsztaty muzyczne w KDK

 

W dniach 25-29 lipca 2022 r. Krasnostawski Dom Kultury zaprasza na warsztaty muzyczne skierowane do osób chcących współtworzyć Orkiestrę Dętą KDK. Warsztaty obejmą naukę gry na instrumentach dętych oraz akustycznych takich jak: skrzypce, altówka, wiolonczela, kontrabas czy akordeon. Są adresowane zarówno do dzieci, młodzieży, jak i osób dorosłych. 

Celem wakacyjnych warsztatów będzie przywołanie muzyki tradycyjnej regionu i zbudowanie na nowo przekonania, że muzyka taneczna to medium łączące i tworzące wspólnotę. Koordynator zajęć Przemysław Łozowski wraz z instruktorami przepracują z grupą chętnych osób polki, oberki, podróżniaki, marsze, walce czy foxtroty pochodzące z repertuaru kapel, orkiestr i muzykantów z terenu Lubelszczyzny (m.in. Stanisława Głaza, Bronisława Bidy, Kapeli Wojciechowskiej, Stanisław Mroza z Makowisk, Orkiestry Dętej ze Zdziłowic, Kapeli Bednarzy z Tomaszowa Lubelskiego). 

Zaproszenie do udziału w warsztatach skierowane jest do miłośników muzyki, którzy chcą poznać tradycyjne melodie w jej formie niestylizowanej. Lipcowe spotkania posłużą popularyzacji kultury tradycyjnej Lubelszczyzny i promowaniu idei uczenia się stylu i repertuaru wiejskich mistrzów. Osoby pragnące rozwijać swoja muzykalność i umiejętności gry, poznają zarówno bogaty repertuar zaczerpnięty z tradycji regionu, jak i kontekst kulturowy, który towarzyszył jego wykonawstwu. 

Dzięki warsztatom uczestnicy będą mieli szansę zetknąć się z najbliższą im, niestylizowaną tradycją muzyczną, stając się z czasem jej aktywnymi kontynuatorami. Kontakt z muzyką tradycyjną, to sposób rozwijania wrażliwości muzycznej oraz przybliżenia do zwyczaju powszechnego muzykowania. 

Przemysław Łozowski - absolwent Akademii Muzycznej w Łodzi. Założyciel i kierownik dętej orkiestry klezmerskiej „Chojzes Klezmorim” działającej w latach 2001-2007 przy ACK Chatka Żaka w Lublinie. W roku 2005 zdobyła II Nagrodę podczas Festiwalu „Nowa Tradycja”, organizowanym przez Polskie Radio i TV Polonia. Współpracował min. z takimi ośrodkami jak: Teatr NN, Akademickie Centrum Kultury UMCS, Fundacja Galeria na Prowincji, Fundacja Kresy 2000. Od 2007 roku mieszka w Irlandii, gdzie aktywnie animuje życie społeczno- kulturalne Polonii. Jest założycielem kilku szkół polonijnych, prowadzi zajęcia muzyczne z dziećmi oraz młodzieżą. Stworzył takie formacje muzyczne jak: The SuperTonic Orchestra, The Dulcis Polonia Choir, Kapela do Wesela. W roku 2014 powołał Fundację „Borówek 27”, której celem jest promocja kultury tradycyjnej Lubelszczyzny.

Warsztaty są bezpłatne. Zapisy przyjmujemy w sekretariacie KDK – tel.:  82 576 22 18, tel. kom.: 665 437 017.   

 
Copyright © Miasto Krasnystaw. Wszelkie prawa zastrzeżone