przejdź do Menu przejdź do Nagłówka przejdź do Treści przejdź do Stopki
Jesteś na > AKTUALNOŚCI Heavy Metal Sextet zagra w KDK

AKTUALNOŚCI

koncert
15-07-2022

Heavy Metal Sextet zagra w KDK

 

Serdecznie zapraszamy na koncert Heavy Metal Sextet, który zagra 22 lipca o godzinie 19:00 w Sali Widowiskowej Krasnostawskiego Domu Kultury. Legendarny jazzowy skład powraca po 40 latach od debiutu! Na scenie pojawią się: 

Dominik Mietła - trąbka

Marcin Ślusarczyk - saksofon altowy

Janusz Kowalski - saksofon tenorowy

Tomasz Białowolski - piano

Mariusz Bogdanowicz - kontrabas 

Mirosław Sitkowski - perkusja

Heavy Metal Sextet powstał na początku marca 1982 roku z inicjatywy Mariusza Bogdanowicza. Pierwszy występ odbył się 26 marca na konkursie Jazz Juniors w krakowskiej Rotundzie w składzie: Waldemar Szymański – tp, Tadeusz Jakubowski – as, Janusz Kowalski – ts, Jarosław Małys – p, Mariusz Bogdanowicz – b, Henryk Stanoszek – dr. HMS zajął pierwsze miejsce w kategorii zespołowej, a laureatami indywidualnymi zostali: Szymański, Kowalski, Małys i Bogdanowicz. Wszyscy członkowie pierwszego składu studiowali wówczas na jedynym w Polsce Wydziale Jazzu i Muzyki Rozrywkowej Akademii Muzycznej w Katowicach. Henryka Stanoszka po kilku miesiącach zastąpił Jacek Sobek. Od początku 1983 roku na perkusji grał Mirosław Sitkowski. W krótkim okresie istnienia (1982-84) HMS wywołał spore wzburzenie na scenie jazzowej w Polsce i zagranicą. W 1982 roku zdobył Klucz do kariery na Pomorskiej Jesieni Jazzowej. Jan Ptaszyn Wróblewski przyznał mu nagrodzę Złotego Dyzia. Czytelnicy Jazz Forum w ankiecie Jazz Top uznali HMS za Nową nadzieję roku 1982. W kolejnych latach zespół zajął trzecie miejsce w kategorii Zespół roku 1983 i drugie w 1984. W 1983 roku ukazała się pierwsza płyta HMS, w 1984 druga. Obydwie zostały wydane przez wytwórnię Poljazz. Sukcesy zespołu to również:

I miejsce na konkursie jazzowym w Dunkierce (Francja) 1984.

II miejsce w Jazz Hoeilaart (Belgia) 1984, gdzie również trębacz zespołu Waldemar Szymański otrzymał główną (jedyną) nagrodę solistyczną.

Ważniejsze festiwale:

Jazz nad Odrą 82’, 83’, 84’,

Jazz Jamboree 83’,

Bratysławskie Dni Jazzowe 83’ (Czechosłowacja),

Pomorska Jesień Jazzowa 83’

Umbria Jazz 84’ w Perugii (Włochy)

Sporym osiągnięciem był również udział całego sextetu w Scandinavian Jazz Week in Umea 84’ (Szwecja). Jednym z wykładowców na workshopie był Sahib Shihab, saksofonista, który grywał z Coltranem. Zespół grał liczne trasy koncertowe w całej Polsce (w jednej z nich, w 1983, wziął udział Tomasz Szukalski) i dwie „zagraniczne” – w Niemieckiej Republice Demokratycznej, gdzie na jeden z koncertów przyszła publiczność oczekująca muzyki rockowej… HMS kilkakrotnie koncertował w legendarnym klubie Akwarium w Warszawie, na jednym z nich gościnnie zagrał Kazimierz Jonkisz. HMS, w momencie powstania sięgał do tradycji hard-bopowej, lecz po niedługim czasie rozszerzył profil o wpływy jazz-rockowe i funkowe. Wówczas to standardy z ery Silvera, Adderlaya i Davisa, zostały zastąpione kompozycjami Szymańskiego, Kowalskiego i Bogdanowicza. Taki charakter zespołu utrzymał się właściwie do 1984 roku. Zespół zawiesił działalność w grudniu 1984. Reaktywował się latem 2011 roku.

Teraz po 40 latach będziecie mieli Państwo zobaczyć muzyków na żywo. Wstęp na koncert jest bezpłatny.

 

nnn

 

Copyright © Miasto Krasnystaw. Wszelkie prawa zastrzeżone