przejdź do Menu przejdź do Nagłówka przejdź do Treści przejdź do Stopki
Jesteś na > AKTUALNOŚCI Akordeoniści w Krasnostawskim Domu Kultury

AKTUALNOŚCI

akordeon
07-10-2022

Akordeoniści w Krasnostawskim Domu Kultury

 
Dnia 15 października 2022 r. o godz. 16:00 w Krasnostawskim Domu Kultury odbędzie się IX edycja Okazjonalnego Przeglądu Akordeonowego „Na Akord”.
 
Organizatorzy wyznaczyli sobie ambitny cel odkrywania na nowo akordeonu, tego niezwykle interesującego instrumentu, a także muzyki akordeonowej w różnych jej odmianach
i stylach. Próbując obalić potoczne przekonanie, że jest to głównie instrument biesiadny i wykorzystywany w stylizowanej muzyce ludowej. Akordeon to narzędzie o niezwykle wrażliwym, szlachetnym oraz indywidualnym dźwięku z bogatą duszą. O jego budowie, pięknym wyglądzie opowie podczas przeglądu kolekcjoner i pasjonat tego instrumentu – Wojciech Żydek.
 
„Na Akord” już od 9 lat cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem publiczności, przechodząc do historii dzięki udziałowi wybitnych akordeonistów z Polski i zagranicy. Przegląd ma formę koncertu, w którym wykonawcy prezentują dwa dowolne utwory zagrane solo na akordeonie, uzgodnione wcześniej z organizatorem, mile widziane są duety, tria i inne składy muzyków. 
 
Chcielibyśmy, aby ta inicjatywa stała się dla wielu występujących osób jeszcze jedną szansą zaprezentowania swojego talentu. Podczas przeglądu ma miejsce także plebiscyt publiczności, w którym wybierana jest najciekawsza osobowość spośród występujących akordeonistów. W tym roku szlagiery muzyki akordeonowej wykonają: Andrzej Figurski, Andrzej Franczuk, Karol Szornal, Wojciech Żydek, Leszek Żuchowicz i Tadeusz Witkowski.
 
Po części konkursowej przychodzi czas na koncert gwiazd, którymi w tym roku będą Lukas Gogol i Karol Kozak.
 
Lukas Gogol to młody muzyk, zwycięzca 10. edycji „Mam Talent!”. Swoją grą udało mu się podbić serca jurorów i widzów. Jego idolem jest Marcin Wyrostek. Lukas na akordeonie gra od 7 roku życia. Uważa, że akordeon ma w sobie coś, czego nie mają inne instrumenty: barwę, dużą skalę, praktycznie nieskończone możliwości repertuarowe od Bacha i Vivaldiego przez jazz po tanga. Ma na koncie koncerty za granicą, m.in. w: Anglii, Belgii, Niemczech, Ukrainie, Czechach. Koncertuje również w całej Polsce, gościł na takich scenach jak: Opera Leśna w Sopocie, Hala Stulecia we Wrocławiu jak i wielu filharmoniach.
 
Karol Kozak jest wielokrotnym laureatem konkursów i stypendiów artystycznych. Długo wzorował się na amerykańskim akordeoniście Franku Marocco. W 2017 r. otrzymał Stypendium Marszałka Województwa Lubelskiego. Reprezentując Lubelską Szkołę Jazzu i Muzyki Rozrywkowej, zdobył III miejsce w XVII Międzynarodowym Konkursie Akordeonowym Muzyki Rozrywkowej i Popularnej „Concertina 2017” w Giżycku. Ukończył studia na kierunku jazz  i muzyka estradowa na lubelskim Wydziale Artystycznym UMCS. Ma za sobą debiut fonograficzny. Utwór „Arabeska” w jego wykonaniu znalazł się na wydanej w 2018 r. płycie „Świat akordeonu”.
 
 
akordeon
Copyright © Miasto Krasnystaw. Wszelkie prawa zastrzeżone