przejdź do Menu przejdź do Nagłówka przejdź do Treści przejdź do Stopki
Jesteś na > AKTUALNOŚCI Twórcy ludowi nagrodzeni!

AKTUALNOŚCI

Twórcy ludowi nagrodzeni
10-11-2022

Twórcy ludowi nagrodzeni!

 

Dnia 9 listopada 2022 r. w Sali Konferencyjnej Krasnostawskiego Domu Kultury odbył się finał XXVI Przeglądu Twórczości Ludowej, na który złożyły się rozstrzygnięcia XXVI edycji Konkursu na Sztukę Ludową  i XXIV edycji Konkursu Poetyckiego im. Sabiny Derkaczewskiej „Snuje się nitka życia przez świat”, otwarcie wystawy i promocja folderu pokonkursowego.

W uroczystości oprócz samych twórców ludowych, wzięli udział także licznie zgromadzeni goście, m.in.: Teresa Hałas – Poseł na Sejm RP, Ewa Szałachwiej - Dyrektor Departamentu Rolnictwa i Rozwoju Obszarów Wiejskich Urzędu Marszałkowskiego reprezentująca Jarosława Stawiarskiego – Marszałka Województwa Lubelskiego, Ewa Gajewska – Sekretarz Powiatu Krasnostawskiego, Renata Stangryciuk – Sekretarz Miasta Krasnystaw, Artur Sępoch – Zastępca Dyrektora Centrum Spotkania Kultur w Lublinie oraz dyrektorzy instytucji kultury z Fajsławic, Łopiennika, Krasnegostawu, Żółkiewki i Wojsławic. Do uczestników list skierował Lech Sprawka – Wojewoda Lubelski, który odczytał prowadzący uroczystość Damian Kozyrski – Dyrektor Krasnostawskiego Domu Kultury.

W tym roku do PTL przystąpiło 35 twórców i 16 poetów ludowych zrzeszonych w Krasnostawskim Oddziale Stowarzyszenia Twórców Ludowych, Klubie Twórców Ludowych przy Krasnostawskim Domu Kultury i Stowarzyszeniu Twórców Kultury Nadbużańskiej z Włodawy. Do przeglądu zgłoszono kilkadziesiąt prac w takich kategoriach jak: poezja, malarstwo, rzeźba, koronkarstwo, hafciarstwo, plastyka obrzędowa i zdobnicza, tkactwo oraz twórczość ludowa stylizowana.

W Konkursie na Sztukę Ludową wyboru zwycięzców dokonali: Paweł Onochin - przewodniczący komisji -  koordynator zadań merytorycznych Stowarzyszenia Twórców Ludowych, Mateusz Soroka - etnolog, pracownik Muzeum Regionalnego w Krasnymstawie, Katarzyna Ufniarz - specjalista od twórczości ludowej Stowarzyszenia Twórców Ludowych, którzy po zapoznaniu się z pracami nadesłanymi na konkurs, postanowiło przyznać nagrody i wyróżnienia w ośmiu kategoriach:

Rzeźbiarstwo:

I Miejsce:  Piotr Czapka

II Miejsce: Jan Uścimiak

III Miejsce: Zbigniew Kotowicz

Wyróżnienie:  Jan Pawłowski

Malarstwo:

I Miejsce:  Piotr Czapka

II Miejsce: Stanisława Mąka

Wyróżnienie: Teresa Nowak - za Matkę Boską

Hafciarstwo:

I Miejsce:  Teresa Nowak - za perebory

II Miejsce:  Janina Wesołowska

III Miejsce:  Gertruda Zamajtys

Koronkarstwo:

I Miejsce: Grażyna Bojarska

II Miejsce: Maria Guz

III Miejsce: Janina Wesołowska

Wyróżnienie:  Jadwiga Żukowska

Wyróżnienie:  Czesława Klusek 

Plastyka zdobnicza:

I Miejsce:  Marzena Pliszczyńska - za pająka

II Miejsce: Janina Boroś - za firanki

III Miejsce:  Małgorzata Bandosz - za światy

Wyróżnienie:  Jolanta Czwalik

Plastyka obrzędowa:

I Miejsce: Małgorzata Bandosz

II Miejsce: Anna Krzyżanowska

II Miejsce: Marta Dolepska

III Miejsce: Stanisława Mąka

Wyróżnienie: Ewa Czapla

Tkactwo:

I Miejsce:  Stanisława Kowalewska

Twórczość ludowa stylizowana:

I Miejsce: Maria Guz

II Miejsce: Bogdan Hawryluk - za obrazy

Wyróżnienie: Jadwiga Żukowska

 

Natomiast w Konkursie Poetyckim zwycięzców wyłoniło jury w składzie Donat Niewiadomski (STL), Halina Kosienkowska-Ciota (STL) i Katarzyna Kraczoń (STL). Jury po zapoznaniu się z 16 zestawami prac postanowiło przyznać:

I NAGRODA :

Krystyna Igras, godło „Jesion” - za zestaw 

II NAGRODA:

Halina Graboś, godło „Sosna” - za zestaw

III NAGRODA:

Anna Wanda Góra, godło „Anna” - za zestaw

Teresa Kubik, godło „Kubater” - za zestaw

Iwona Chudoba, godło „Słonecznik” - za wiersze „Wspomnienie” i „Ślad”

WYRÓŻNIENIE:

Czesława Demczuk, godło „Hiacynt” -  za wiersze „Bliźnim” i „Rodzinny dom”

Jadwiga Edyta Lodwich, godło „Jasmina” -  za wiersze „Ech życie życie” i „Kolos na glinianych nogach”

Danuta Perestaj, godło „Żabka” - za zestaw

Antoni Rzeźniczuk, godło „Kos” -  za wiersze „Powitanie wiosny” i „Pamięć i smutek”

Laureaci XXVI Przeglądu Twórczości Ludowej otrzymali pamiątkowe dyplomy i nagrody finansowe ufundowane przez współorganizatora Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi oraz Krasnostawski Dom Kultury.

W części artystycznej wystąpiła Patrycja Stojańska z towarzyszeniem Roberta Maciejewskiego (gitara) i Wojciecha Machejusa (bęben).

Na koniec na wszystkich czekał tradycyjny poczęstunek przygotowany przez Klub Seniora z Krasnostawskiego Domu Kultury.

Wystawa nagrodzonych prac będzie czynna przez miesiąc i można ją zwiedzać w godzinach pracy KDK.

Przegląd Twórczości Ludowej organizowany jest przez Krasnostawski Dom Kultury przy współpracy Stowarzyszenia Twórców Ludowych i Urzędu Miasta Krasnystaw. 

Nagrody w konkursach zostały ufundowane przez współorganizatora tegorocznej edycji - Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi (www.nikidw.edu.pl)

 

 

Copyright © Miasto Krasnystaw. Wszelkie prawa zastrzeżone