Twórcy ludowi nagrodzeni!
Dnia 9 listopada 2022 r. w Sali Konferencyjnej Krasnostawskiego Domu Kultury odbył się finał XXVI Przeglądu Twórczości Ludowej, na który złożyły się rozstrzygnięcia XXVI edycji Konkursu na Sztukę Ludową i XXIV edycji Konkursu Poetyckiego im. Sabiny Derkaczewskiej „Snuje się nitka życia przez świat”, otwarcie wystawy i promocja folderu pokonkursowego.
W uroczystości oprócz samych twórców ludowych, wzięli udział także licznie zgromadzeni goście, m.in.: Teresa Hałas – Poseł na Sejm RP, Ewa Szałachwiej - Dyrektor Departamentu Rolnictwa i Rozwoju Obszarów Wiejskich Urzędu Marszałkowskiego reprezentująca Jarosława Stawiarskiego – Marszałka Województwa Lubelskiego, Ewa Gajewska – Sekretarz Powiatu Krasnostawskiego, Renata Stangryciuk – Sekretarz Miasta Krasnystaw, Artur Sępoch – Zastępca Dyrektora Centrum Spotkania Kultur w Lublinie oraz dyrektorzy instytucji kultury z Fajsławic, Łopiennika, Krasnegostawu, Żółkiewki i Wojsławic. Do uczestników list skierował Lech Sprawka – Wojewoda Lubelski, który odczytał prowadzący uroczystość Damian Kozyrski – Dyrektor Krasnostawskiego Domu Kultury.
W tym roku do PTL przystąpiło 35 twórców i 16 poetów ludowych zrzeszonych w Krasnostawskim Oddziale Stowarzyszenia Twórców Ludowych, Klubie Twórców Ludowych przy Krasnostawskim Domu Kultury i Stowarzyszeniu Twórców Kultury Nadbużańskiej z Włodawy. Do przeglądu zgłoszono kilkadziesiąt prac w takich kategoriach jak: poezja, malarstwo, rzeźba, koronkarstwo, hafciarstwo, plastyka obrzędowa i zdobnicza, tkactwo oraz twórczość ludowa stylizowana.
W Konkursie na Sztukę Ludową wyboru zwycięzców dokonali: Paweł Onochin - przewodniczący komisji - koordynator zadań merytorycznych Stowarzyszenia Twórców Ludowych, Mateusz Soroka - etnolog, pracownik Muzeum Regionalnego w Krasnymstawie, Katarzyna Ufniarz - specjalista od twórczości ludowej Stowarzyszenia Twórców Ludowych, którzy po zapoznaniu się z pracami nadesłanymi na konkurs, postanowiło przyznać nagrody i wyróżnienia w ośmiu kategoriach:
Rzeźbiarstwo:
I Miejsce: Piotr Czapka
II Miejsce: Jan Uścimiak
III Miejsce: Zbigniew Kotowicz
Wyróżnienie: Jan Pawłowski
Malarstwo:
I Miejsce: Piotr Czapka
II Miejsce: Stanisława Mąka
Wyróżnienie: Teresa Nowak - za Matkę Boską
Hafciarstwo:
I Miejsce: Teresa Nowak - za perebory
II Miejsce: Janina Wesołowska
III Miejsce: Gertruda Zamajtys
Koronkarstwo:
I Miejsce: Grażyna Bojarska
II Miejsce: Maria Guz
III Miejsce: Janina Wesołowska
Wyróżnienie: Jadwiga Żukowska
Wyróżnienie: Czesława Klusek
Plastyka zdobnicza:
I Miejsce: Marzena Pliszczyńska - za pająka
II Miejsce: Janina Boroś - za firanki
III Miejsce: Małgorzata Bandosz - za światy
Wyróżnienie: Jolanta Czwalik
Plastyka obrzędowa:
I Miejsce: Małgorzata Bandosz
II Miejsce: Anna Krzyżanowska
II Miejsce: Marta Dolepska
III Miejsce: Stanisława Mąka
Wyróżnienie: Ewa Czapla
Tkactwo:
I Miejsce: Stanisława Kowalewska
Twórczość ludowa stylizowana:
I Miejsce: Maria Guz
II Miejsce: Bogdan Hawryluk - za obrazy
Wyróżnienie: Jadwiga Żukowska
Natomiast w Konkursie Poetyckim zwycięzców wyłoniło jury w składzie Donat Niewiadomski (STL), Halina Kosienkowska-Ciota (STL) i Katarzyna Kraczoń (STL). Jury po zapoznaniu się z 16 zestawami prac postanowiło przyznać:
I NAGRODA :
Krystyna Igras, godło „Jesion” - za zestaw
II NAGRODA:
Halina Graboś, godło „Sosna” - za zestaw
III NAGRODA:
Anna Wanda Góra, godło „Anna” - za zestaw
Teresa Kubik, godło „Kubater” - za zestaw
Iwona Chudoba, godło „Słonecznik” - za wiersze „Wspomnienie” i „Ślad”
WYRÓŻNIENIE:
Czesława Demczuk, godło „Hiacynt” - za wiersze „Bliźnim” i „Rodzinny dom”
Jadwiga Edyta Lodwich, godło „Jasmina” - za wiersze „Ech życie życie” i „Kolos na glinianych nogach”
Danuta Perestaj, godło „Żabka” - za zestaw
Antoni Rzeźniczuk, godło „Kos” - za wiersze „Powitanie wiosny” i „Pamięć i smutek”
Laureaci XXVI Przeglądu Twórczości Ludowej otrzymali pamiątkowe dyplomy i nagrody finansowe ufundowane przez współorganizatora Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi oraz Krasnostawski Dom Kultury.
W części artystycznej wystąpiła Patrycja Stojańska z towarzyszeniem Roberta Maciejewskiego (gitara) i Wojciecha Machejusa (bęben).
Na koniec na wszystkich czekał tradycyjny poczęstunek przygotowany przez Klub Seniora z Krasnostawskiego Domu Kultury.
Wystawa nagrodzonych prac będzie czynna przez miesiąc i można ją zwiedzać w godzinach pracy KDK.
Przegląd Twórczości Ludowej organizowany jest przez Krasnostawski Dom Kultury przy współpracy Stowarzyszenia Twórców Ludowych i Urzędu Miasta Krasnystaw.
Nagrody w konkursach zostały ufundowane przez współorganizatora tegorocznej edycji - Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi (www.nikidw.edu.pl)
Serdecznie dziękujemy, w imieniu Organizatorów, Pani Dyrektor Narodowego Instytutu Kultury i Dziedzictwa Wsi Katarzynie Saks za wsparcie finansowe XXVI Przeglądu Twórczości Ludowej.