przejdź do Menu przejdź do Nagłówka przejdź do Treści przejdź do Stopki
Jesteś na > AKTUALNOŚCI Obchody Święta Niepodległości w Krasnymstawie

AKTUALNOŚCI

niepodległość
14-11-2022

Obchody Święta Niepodległości w Krasnymstawie

 

Dzień 11 listopada dla każdego Polaka jest dniem szczególnie wyjątkowym. Od 104 lat ten dzień jest symbolem miłości do ojczyzny, walki o wolność, symbolem wiary i zwycięstwa, który skłania nas do zadumy i refleksji.
 
Z okazji 104. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości w Krasnymstawie odbyły się uroczyste obchody, które rozpoczęły się na ul. Zielonej, gdzie z inicjatywy Stowarzyszenia Narodowy Krasnystaw powstały popiersia „Ojców Niepodległości”. Ks. dziekan Jarosław Wójcik poprowadził modlitwę i dokonał poświęcenia rzeźb. 
 
Następnie zebrani przeszli pod rondo Jezuickie przy którym odbyło się podniesienie flagi na maszt sfinansowany w ramach projektu #PodBiałoCzerwoną. Podniesienia flagi dokonali funkcjonariusze Straży Miejskiej w Krasnymstawie.
 
W kościele pw. Świętego Franciszka Ksawerego została odprawiona Msza Św. w intencji Ojczyzny. Po nabożeństwie w Rynku Miejskim odbyły się dalsze uroczystości przy udziale orkiestry z Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. Witolda Lutosławskiego w Krasnymstawie i żołnierzy z 19. Chełmskiego Batalionu Zmechanizowanego. Żołnierze uczcili święto Apelem Pamięci i salwą honorową. 
 
Pod tablicą upamiętniającą 100. rocznicę odzyskania niepodległości liczne delegacje złożyły wieńce i wiązanki oraz wspólnie z mieszkańcami Krasnegostawu i powiatu krasnostawskiego odśpiewali pieśń patriotyczną „Legiony”. 
 
Po głównych uroczystościach w Rynku w Krasnymstawie można było zjeść gorącą grochówkę oraz obejrzeć specjalnie przygotowany na tą okazję Krasnostawski Przejazd Niepodległościowy. 
 
W uroczystościach m.in. udział wzięli Poseł na Sejm RP Teresa Hałas, Burmistrz Krasnegostawu Robert Kościuk i Starosta Krasnostawski Andrzej Leńczuk. 
 
 

Narodowe Święto Niepodległości

Copyright © Miasto Krasnystaw. Wszelkie prawa zastrzeżone