przejdź do Menu przejdź do Nagłówka przejdź do Treści przejdź do Stopki
Jesteś na > AKTUALNOŚCI LAUR KONSERWATORSKI DLA PARAFII P.W. ŚW. FRANCISZKA KSAWEREGO W KRASNYMSTAWIE

AKTUALNOŚCI

zdjęcia
04-05-2023

LAUR KONSERWATORSKI DLA PARAFII P.W. ŚW. FRANCISZKA KSAWEREGO W KRASNYMSTAWIE

 

W dniu 28 kwietnia 2023 roku w Muzeum Narodowym w Lublinie odbyła się uroczystość wręczenia nagrody w Wojewódzkim Otwartym Konkursie „Laur Konserwatorski 2023”. Plebiscyt ma na celu wyróżnienie najlepszych realizacji związanych z remontami zabytków na terenie województwa lubelskiego. Podczas gali Samorząd Miasta reprezentował Burmistrz Krasnegostawu Robert Kościuk. 

W tym roku Laurem konserwatorskim nagrodzono cztery najpiękniej odnowione zabytki. Jednym z tegorocznych laureatów została Parafia rzymskokatolicka p.w. Św. Franciszka Ksawerego w Krasnymstawie, nagrodzona za prace konserwatorskie i restauratorskie przy elewacji frontowej kościoła parafialnego, łącznie z XVII-wieczną dekoracją malarską.

Ponadto Proboszcz Parafii Św. Franciszka Ksawerego w Krasnymstawie Ksiądz kan. Jarosław Wójcik został uhonorowany odznaką Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego "Za opiekę nad zabytkami" nadawaną osobom zasłużonym w sprawowaniu ochrony zabytków i opieki nad zabytkami. 

Serdecznie gratulujemy. 

 

vvv ggg

ooo bbb

Kościół rzymskokatolicki p.w. Św. Franciszka Ksawerego w Krasnymstawie został zbudowany w latach 1695-1717, jako świątynia zakonu jezuitów. Został ufundowany przez małżonków Potockich – Krystynę Annę z Lubomirskich i Feliksa Kazimierza. Po kasacie zgromadzenia w 1773 r., świątynia do 1805 r. pełniła funkcje katedry diecezji chełmskiej. Po utworzeniu diecezji lubelskiej i przeniesieniu katedry w 1826 r. do Lublina, stała się świątynią parafialną. 

Barokowy Kościół jest założony na planie krzyża łacińskiego, z trójnawowym korpusem i zamkniętym półkoliście prezbiterium. Fasada świątyni jest dwuwieżowa, trójosiowa, o trzech kondygnacjach z podziałami za pomocą par doryckich pilastrów. W zwieńczeniach hełmów wież znajdują się blaszane figury jezuickich świętych-Ignacego Loyoli i Franciszka Ksawerego. Wnętrze kościoła zostało urządzone z przepychem dekoracji sztukatorskiej i malarskiej, pochodzącej z lat 20. XVII wieku. Wyposażenie pochodzi głównie z XVIII wieku – są to przede wszystkim późnobarokowe ołtarze architektoniczne z bogatą dekoracja rzeźbiarską. Unikatowym elementem wystroju świątyni są późnobarokowe portale z czarnego marmuru. 

W latach 2020-2022 pracom remontowo-konserwatorskim poddano barokową fasadę kościoła z marmurowym portalem z tablicą fundacyjną i drewnianymi drzwiami głównymi, okutymi blachą. Zaskakującym odkryciem było odkrycie dekoracji malarskiej fasady, obejmującej jej całą powierzchnię, wykonaną  na wysokiej jakości tynku wapienno-piaskowym, w technice mieszanej: al. fresco i al. secco. Dodatkowo w trakcie prowadzonych prac, wymieniono metalowe, wtórne okna z początków XX wieku na stolarkę okienną według zachowanej ikonografii. 

 

 

 

 

 

Copyright © Miasto Krasnystaw. Wszelkie prawa zastrzeżone