KRASNYSTAW MA GRUNT NA MEDAL!
Nasze miasto zostało zwycięzcą X Ogólnopolskiego Konkursu „Grunt na medal” 2023. Tytuł otrzymaliśmy za teren inwestycyjny przy ul. Kościuszki. Okazał się najlepszy w Województwie Lubelskim i znalazł się wśród szesnastu laureatów z każdego województwa.
Wyniki konkursu Polska Agencja Inwestycji i Handlu ogłosiła 4 października. W gali finałowej udział wzięli: Burmistrz Krasnegostawu Robert Kościuk, Sekretarz Miasta Krasnystaw Renata Stangryciuk i Wioletta Łukaszczyk z Wydziału Promocji, Rozwoju, Kultury i Sportu Urzędu Miasta Krasnystaw.
Głównym celem tego przedsięwzięcia było wyłonienie najlepszego terenu inwestycyjnego w poszczególnym województwie spośród terenów spełniających standardy inwestycyjne PAIH. Nagrodą jest między innymi preferencyjne wskazanie zwycięskich terenów przez PAIH S.A. i Urzędy Marszałkowskie inwestorom oraz promocja tych terenów na forum międzynarodowym, prowadzona przez PAIH S.A. i Zarządy Województw.
Do konkursu „Grunt na medal” 2023 zgłosiliśmy działkę inwestycyjną o powierzchni 2,2 ha. Działka jest w pełni uzbrojona w nowoczesną, doskonale rozwiniętą infrastrukturę techniczną. Istnieje możliwość zasilenia jej linią wysokiego napięcia ze znajdującej się w bliskim sąsiedztwie stacji trafo. Do Tarnobrzeskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej Euro-Park Wisłosan włączona została w grudniu 2016 roku. Stało się to dzięki osobistemu zaangażowaniu i działaniom Roberta Kościuka, które zaczął podejmować półtora roku wcześniej jako ówczesny zastępca burmistrza.
- Krasnystaw jest miejscem, w którym dokłada się wszelkich starań, aby zapewnić komfort każdemu mieszkańcowi, turyście, czy też inwestorowi. Szereg udogodnień w zakresie projektowania i prowadzenia procesów inwestycyjnych, a także sprzyjający klimat stwarzają znakomite warunki do rozwoju przedsiębiorczości i lokowania inwestycji - komentuje burmistrz Robert Kościuk.
Dodaje, że oferta gospodarcza miasta uwarunkowana jest między innymi potencjałem całej Lubelszczyzny, która jest jednym z najważniejszych regionów rolniczych Polski. Bogate zaplecze czystej ekologicznie żywności sprzyja rozwojowi przemysłu związanego ściśle z rolnictwem. Dostrzegając te ogromne możliwości, Burmistrz Krasnegostawu był inicjatorem założenia Lubelskiego Okręgu Przemysłu Rolno-Spożywczego. W skład tego stowarzyszenia wchodzi kilkanaście samorządów z powiatów krasnostawskiego i chełmskiego, a także kilkudziesięciu partnerów związanych z branżą i środowiskiem naukowym.
Dużą rolę w rozwoju ekonomicznym miasta odgrywa korzystna lokalizacja w układzie komunikacyjnym. Działka inwestycyjna przy ulicy Kościuszki położona jest w południowo-wschodniej części województwa lubelskiego, w odległości 48 kilometrów od Portu Lotniczego Lublin, a także 1,6 km od drogi krajowej nr 17. Dzięki „siedemnastce” zapewniony jest dogodny dojazd do dróg ekspresowych: S12, S17 i S19.
Krasnystaw znajduje się również w planach budowy drogi ekspresowej S17 przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad oraz szybkiej kolei przez Centralny Port Komunikacyjny Sp. z o.o. W ramach programu Kolej+ wkrótce rozpocznie się również modernizacja znajdującej się w naszym mieście linii kolejowej nr 69 Rejowiec-Hrebenne.
- Z realizacją tych inwestycji wiążemy olbrzymie nadzieje. Z dotychczasowych doświadczeń wynika, że miejscowości znajdujące się na trasie szlaków handlowych i komunikacyjnych rozwijały się w szybszym tempie. Wierzymy, że tak samo będzie również w przypadku Krasnegostawu. Musimy jednak też podejmować działania prorozwojowe we własnym zakresie, bo nikt za nas tego nie zrobi - podkreśla burmistrz Robert Kościuk.
Link do oferty inwestycyjnej: https://baza.paih.gov.pl/offer/detail/06-197