przejdź do Menu przejdź do Nagłówka przejdź do Treści przejdź do Stopki
Jesteś na > AKTUALNOŚCI Znamy laureatów 27. Przeglądu Twórczości Ludowej i 25. Konkursu Poetyckiego im. Sabiny...

AKTUALNOŚCI

Znamy laureatów 27. Przeglądu Twórczości Ludowej i 25. Konkursu Poetyckiego im. Sabiny Derkaczewskiej
10-10-2023

Znamy laureatów 27. Przeglądu Twórczości Ludowej i 25. Konkursu Poetyckiego im. Sabiny Derkaczewskiej

Przegląd Twórczości Ludowej ma charakter cykliczny i stanowi podsumowanie rocznej działalności artystycznej osób realizujących swoje pasje w różnorodnych obszarach sztuki ludowej. Przegląd ma na celu promowanie twórczości ludowej i zachęcenie twórców z naszego regionu do kontynuacji uprawiania dziedzin z zakresu tradycyjnego rękodzieła.

Galę finałową otworzył Damian Kozyrski - dyrektor Krasnostawskiego Domu Kultury. Wyrazy uznania w stronę twórców ludowych skierowali: Andrzej Leńczuk - Starosta Krasnostawski, Anna Pańczyk - dyrektor Biura Poselskiego Beaty Mazurek - Posła do Parlamentu Europejskiego, a także Renata Stangryciuk - Sekretarz Miasta Krasnystaw.

- Wiersze i ręcznie wykonane dzieła zawsze fascynują, bo mają w sobie jakąś duszę. Być może dlatego, że są odzwierciedleniem radości i smutków twórców, są po prostu częścią Was. I choć nie zawsze ta praca jest przez różnych odbiorców doceniana, burmistrz Robert Kościuk i Miasto Krasnystaw cieszą się Waszą obecnością właśnie na takich wydarzeniach jak dzisiejsza gala finałowa, kiermasze wielkanocne i bożonarodzeniowe, czy też Kiermasz Twórczości Ludowej podczas Chmielaków Krasnostawskich, który zgromadził w tym roku rekordową liczbę, około 75 twórców, wystawców i rękodzielników. Szanowni Państwo! Dziękujemy, że jesteście. Życzymy Wam kolejnych wspaniałych pomysłów, nagród i wyróżnień, a także docenienia i uznania dorobku artystycznego. Mamy nadzieję, że spotkaliście lub jeszcze spotkacie na swojej drodze adeptów twórczości ludowej, którym przekazaliście lub przekażecie to, czego sami się nauczyliście. Nie ma bowiem nic piękniejszego niż kultywowanie kultury i tradycji przez kolejne pokolenia. Dzięki temu będzie możliwe zachowanie tożsamości naszego narodu - powiedziała Renata Stangryciuk.

Jury w składzie: Paweł Onochin - przewodniczący komisji i koordynator zadań merytorycznych Stowarzyszenia Twórców Ludowych, Marta Zorska - etnolog i pełaniąca obowiązki dyrektora Muzeum Regionalnego w Krasnymstawie oraz Mateusz Soroka - etnolog i pracownik Muzeum Ziemi Biłgorajskiej w Biłgoraju oceniło w 10 kategoriach prace nadesłane przez 36 autorów.

Rzeźbiarstwo:
I Miejsce: Jan Ulanicki
II Miejsce ex aequo: Jan Uścimiak i Piotr Czapka
III Miejsce: Stanisława Mąka
Wyróżnienia: Henryk Wróbel i Jan Pawłowski 

Malarstwo:
I Miejsce: Piotr Czapka
II Miejsce: Anna Buczko
III Miejsce: Stanisława Mąka

Hafciarstwo:
I Miejsce: Małgorzata Bandosz
II Miejsce: Janina Wesołowska
III Miejsce: Gertruda Zamajtys

Koronkarstwo:
I Miejsce: Elżbieta Janiak
II Miejsce: Jadwiga Żukowska
III Miejsce: Marta Dolepska
Wyróżnienie: Czesława Klusek 

Plastyka zdobnicza:
I Miejsce: Marzena Pliszczyńska
II Miejsce: Małgorzata Bandosz
(bez III nagrody)
Wyróżnienie: Elżbieta Nizioł 
 
Plastyka obrzędowa:
I Miejsce: Irena Zdebska-Blim
II Miejsce: Małgorzata Bandosz
III Miejsce: Anna Krzyżanowska 

Wycinankarstwo:
I Miejsce: Janina Boroś
II Miejsce: Danuta Perestaj 

Tkactwo:
I Miejsce: Stanisława Kowalewska

Plecionkarstwo:
I Miejsce: Jolanta Czwalik

Twórczość ludowa stylizowana:
Wyróżnienia: Irena Zdebska-Blim i Jolanta Czwalik

Podziękowania za udział w konkursie otrzymali: Maria Guz, Helena Popławska, Krystyna Ulanicka, Teresa Nowak, Alicja Smyk, Maria Gołębiowska, Marta Korowaj, Bogdan Hawryluk, Barbara Garbal, Ewa Bądyra, Józefina Tatara, Agata Olech i Zbigniew Kotowicz.

- Komisja konkursowa z satysfakcją odnotowuje pojawienie się ginącej dyscypliny, jaką jest bednarstwo, i postanawia przyznać specjalną nagrodę Panu Januszowi Kopniakowi, mając nadzieję na dodanie kolejnej kategorii konkursowej w przyszłości. W związku z dużą liczbą prac na bardzo wyrównanym poziomie artystycznym i wykonawczym w dyscyplinie koronkarstwa, nagrodzone prace są efektem bardzo indywidualnych ocen poszczególnych członków jury, wynikających w dużym stopniu z wrażeń estetycznych. Jury zwraca uwagę na materiały użyte w pracach, ponieważ pojawiają się wytwory na bardzo wysokim poziomie artystycznym. Natomiast technika wykonania tak zwanych pająków znacząco obniża ich ocenę przez użycie kleju na gorąco - mówił Damian Kozyrski, odczytując wnioski z protokołu.

W jubileuszowej, 25. edycji Konkursu Poetyckiego im. Sabiny Derkaczewskiej „Snuje się nitka życia przez świat" komisja w składzie: Donat Niewiadomski (przewodniczący), Halina Kosienkowska-Ciota i Katarzyna Kraczoń rozpatrzyła 19 zestawów poetyckich nadesłanych przez 19 autorów. Pierwszą nagrodę zdobyła Krystyna Igras. Drugie miejsce przypadło Halinie Graboś, a trzecie ex aequo: Annie Wandzie Górze i Annie Zalewskiej-Oleksiuk.

Wyróżnienia powędrowały do: Elżbiety Nizioł, Antoniego Rzeźniczuka, Kazimiery Jasińskiej i Teresy Kubik. Wyróżnienia specjalne za wiersze o Sabinie Derkaczewskiej otrzymały: Danuta Perestaj i Henryka Dederko. Podziękowania za udział dostali: Jadwiga Edyta Lodwich, Czesława Demczuk, Jan Zieńkowski, Mirosław Wesołowski, Alicja Cypryańska, Czesława Michańska, Eugeniusz Daniluk, Maria Wanda Kozłowska i Janina Boroś.

Przegląd Twórczości Ludowej organizowany jest przez Krasnostawski Dom Kultury przy współpracy ze Stowarzyszeniem Twórców Ludowych i Urzędem Miasta Krasnystaw. Twórcy ludowi biorący udział w tym wydarzeniu zrzeszeni są w Krasnostawskim Oddziale Stowarzyszenia Twórców Ludowych, Klubie Twórców Ludowych przy Krasnostawskim Domu Kultury i Stowarzyszeniu Twórców Kultury Nadbużańskiej z Włodawy. Ich prace podziwiać można w okolicznościowym, bezpłatnym folderze podsumowującym konkurs, a także na wystawie w galerii KDK.

Dla uczestników gali finałowej zatańczyły dzieci z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 4 w Krasnymstawie, które przebrane były w piękne stroje ludowe. Dla uczniów "Czwórki" był to debiut przed większą publicznością. Na zakończenie do sali konferencyjnej wjechał okazały tort z napisem jubileuszowej edycji konkursu poetyckiego. 

Tegoroczna edycja została zrealizowana w ramach projektu „XXVII Przegląd Twórczości Ludowej”, dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury: EtnoPolska. Edycja 2023.

Znamy laureatów 27. Przeglądu Twórczości Ludowej i 25. Konkursu Poetyckiego im. Sabiny Derkaczewskiej

Copyright © Miasto Krasnystaw. Wszelkie prawa zastrzeżone