przejdź do Menu przejdź do Nagłówka przejdź do Treści przejdź do Stopki
Jesteś na > AKTUALNOŚCI Przegląd akordeonowy po raz 10.

AKTUALNOŚCI

Przegląd akordeonowy po raz 10.
16-10-2023

Przegląd akordeonowy po raz 10.

W sobotę, 21 października, już po raz dziesiąty w Krasnostawskim Domu Kultury rozbrzmiewać będzie muzyka akordeonowa za sprawą jubileuszowej edycji Okazjonalnego Przeglądu Akordeonowego „Na Akord”. O godzinie 16. w sali widowiskowej rozpocznie się koncert kameralny „Od Bacha do Piazzolli” duetu akordeonowego duoAccosphere w składzie Alena Budziňákova i Grzegorz Palus.

Będzie to niezwykła muzyczna podróż przez epoki, fascynujące kompozycje wielkich mistrzów w odkrywczych opracowaniach. Poznamy także niezwykle urokliwe akordeony kolekcjonowane przez muzyków i pasjonatów tego instrumentu. Dodatkowo w programie organizatorzy zaplanowali wspólne muzykowanie akordeonistów oraz potańcówkę z kapelą folkową Uroczysko z KDK.

W dziesięcioletniej historii tego przeglądu przewinęło się ponad czterdziestu jego uczestników, akordeonistów starających się o głosy w Plebiscycie Publiczności na najciekawszą osobowość muzyczną. Pierwszy przegląd zorganizowany w 2013 roku wyłonił laureata, którym został Dawid Macioszek, uczeń gimnazjum z Woli Korybutowej, i Janusz Musiejuk z Białej Podlaskiej. Inicjatywa ta stała się dla wielu występujących osób jeszcze jedną szansą zaprezentowania swojego talentu. Krasnostawska publiczność poznała także wirtuozerskie umiejętności profesjonalnych muzyków m.in. Ingi Piwowarskiej, Piotra Krzaczkowskiego, Tria Symetrio, Ars Harmoniki, Yegora Zaboleva, Lukasa Gogola, Chełmskiego Kwintetu Akordeonowego.

Zmarszczka, kaloryfer, cyja, prosiak-wiele nazw, jeden instrument. Akordeon, rozbrzmiewa na Lubelszczyźnie już od wielu lat. Jest drugim po gitarze najpopularniejszym  instrumentem ogniskowym, zwykle leży pod reklamówką z kiełbasą. W środowisku muzycznym jest przedmiotem wielu żartów i anegdot, zwany niekiedy z pogardliwą sympatią organami na szelkach. Nie potrzebuje jednak litości i świetnie sobie radzi jako instrument solowy.

Gwiazda wieczoru „duoAccosphere” to wyjątkowy, międzynarodowy duet akordeonowy stworzony w 2011 r. przez Alenę Budziňákovą i Grzegorza Palusa – artystów, których połączyły wspólna pasja oraz chęć promowania klasycznej muzyki akordeonowej. Ich działalność wyraża symbiozę wspólnego rozumienia świata i muzyki, wzbogaconą cechami osobowości każdego z muzyków – wybitnych reprezentantów akordeonistyki Polski i Słowacji. O jakości i renomie duetu świadczy znakomite, międzynarodowe wykształcenie oraz suma indywidualnych doświadczeń każdego z członków zespołu. Cenne okazuje się także połączenie dwóch mistrzowsko opanowanych typów akordeonu koncertowego, które obowiązują współcześnie: instrumentu klawiszowego oraz guzikowego. Wpłynęło to na wypracowanie niepowtarzalnego stylu duetu, który jest obecnie zaliczany do czołowych formacji kameralistyki akordeonowej na arenie światowej.

Na swoim koncie duoAccosphere ma blisko dwieście koncertów w Polsce i za granicą (Austria, Bośnia i Hercegowina, Chiny, Czechy, Dania, Litwa, Niemcy, Słowacja, Ukraina). Artyści gościli na scenach takich jak: Sala Kameralna Filharmonii Berlińskiej, Konzerthaus Detmold, Radio WDR3 w Kolonii, Tonhalle Düsseldorf, Filharmonia w Odessie, Filharmonia im. Karola Szymanowskiego w Krakowie, Filharmonia im. Oskara Kolberga w Kielcach, Europejskie Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach czy Teatr Narodowy w Pekinie. Zespół występuje również regularnie na festiwalach muzyki akordeonowej, barokowej, kameralnej oraz współczesnej. Duet zdobywał laury w krajowych i międzynarodowych konkursach, w tym m.in. pierwsze nagrody na festiwalach akordeonowych w Puli (Chorwacja, 2012), Sanoku (2012), Mławie (2012) oraz w Chełmie (2011). 

Alena Budziňáková i Grzegorz Palus ze swobodą i wirtuozerią poruszają się w bardzo różnorodnym, przekrojowym repertuarze. Z powodzeniem i entuzjazmem wykonują zarówno muzykę dawną, autorskie transkrypcje form romantycznych i XX-wiecznych, jak i prawykonania eksperymentalnych dzieł muzyki współczesnej. Odbiciem wszystkich wymienionych obszarów repertuarowych są płyty zespołu wydane przez wydawnictwa DUX, Sarton Records oraz Chopin University Press. Ponadto zespół ma w swoim dorobku liczne nagrania radiowe, m.in. dla oddziałów regionalnych Polskiego Radia oraz niemieckiej rozgłośni WDR3. W 2022 muzycy zostali uhonorowani Złotym Dyplomem w Międzynarodowym Konkursie „Muzyczne Orły” za album z koncertami podwójnymi Jana Sebastiana Bacha, nagrany wraz z kwintetem smyczkowym orkiestry Capella Cracoviensis. 

Z inicjatywy duetu i we współpracy z muzykami innych specjalności powstały nowe projekty kameralne, tworzone m.in. z organistą Wacławem Golonką, kwartetem smyczkowym Airis String Quartet, Krakowskim Triem Stroikowym, LLLeggiero Woodwind Trio oraz kwintetem smyczkowym orkiestry muzyki dawnej Capella Cracoviensis. Szczególnym obszarem działalności muzyków są występy z towarzyszeniem orkiestr, m.in. z Orkiestrą Filharmonii Krakowskiej (2014), Orkiestrą Festiwalu PANtonale PhilHARMONIKA w Sali Kameralnej Filharmonii Berlińskiej (2018) oraz z Przemyską Orkiestrą Kameralną (2018). Z ich inspiracji powstał pierwszy polski koncert na duet akordeonowy i orkiestrę smyczkową autorstwa Anny Sowy. Ponadto dla duoAccosphere utwory kameralne komponowali twórcy, tacy jak Miłosz Bembinow, Sven-Ingo Koch, Katarzyna Krzewińska, Peter Machajdík, Kira Maidenberg-Todorova, Grzegorz Majka, Wołodymyr Runczak, Renāte Stivriņa, Wojciech Widłak, Tyler Versluis, Maciej Zimka i Wojciech Ziemowit Zych.

Copyright © Miasto Krasnystaw. Wszelkie prawa zastrzeżone