przejdź do Menu przejdź do Nagłówka przejdź do Treści przejdź do Stopki
Jesteś na > AKTUALNOŚCI Zaproszenie na Noc Bibliotek i promocję „Krasnostawskiego Słownika Biograficznego”

AKTUALNOŚCI

Zaproszenie na Noc Bibliotek i promocję „Krasnostawskiego Słownika Biograficznego”
16-10-2023

Zaproszenie na Noc Bibliotek i promocję „Krasnostawskiego Słownika Biograficznego”

Już w najbliższy czwartek (19 października) Miejska Biblioteka Publiczna w Krasnymstawie zaprasza do wzięcia udziału w Nocy Bibliotek.

W programie jest między innymi spotkanie z autorami i promocja pierwszego tomu „Krasnostawskiego Słownika Biograficznego”, które w galerii MBP rozpocznie się o godz. 16.

W tym samym czasie Oddział dla Dzieci i Młodzieży zaprasza młodszych czytelników na seans filmowy pt. „Moja Mama Gorylica” na podstawie książki Fridy Nilson. Po projekcji odbędą się warsztaty plastyczne pod hasłem „W dżungli książek”. Początek o godz. 17.30.

***

„Krasnostawski Słownik Biograficzny”

„Krasnostawski Słownik Biograficzny” to publikacja o ludziach, stworzona przez grupę pasjonatów. Redaktorzy książki, Sławomir Franc i Artur Borzęcki, zebrali liczny zespół autorów reprezentujących różne środowiska społeczno-zawodowe. Dzięki ich wysiłkowi powstało opracowanie, które przybliża blisko 150 postaci związanych z ziemią krasnostawską.

- Oddajemy do rąk Czytelników długo oczekiwany Krasnostawski Słownik Biograficzny zawierający biogramy osób związanych z ziemią krasnostawską. Wydawnictwem tym chcemy upamiętnić życie i działalność osób, które zarówno urodziły się na tym terenie, jak też przybyły kierowane służbą, względami zawodowymi czy rodzinnymi. Bohaterowie Słownika to w dużej mierze postacie znane i obecne w historii regionu, ale także takie, które były dotychczas zapomniane lub wręcz anonimowe. Odkrywanie prawdy historycznej sprawiło, że to właśnie dla nich Słownik stał się miejscem ich symbolicznego powrotu do lokalnego dziedzictwa. Doskonałym tego przykładem jest przede wszystkim Norbert Antoni Patek, patron naszego Towarzystwa (...) Wierzymy, że książka zainteresuje nie tylko miłośników historii regionalnej, ale okaże się również pomocna dla nauczycieli, genealogów, studentów czy uczniów. Powinna nie tylko informować i edukować, ale również stanowić zachętę do odkrywania innych, mało znanych, osób związanych z ziemią krasnostawską - czytamy w przedmowie książki autorstwa Lecha Dziedzica i Andrzeja Gołębia z Towarzystwa Historycznego im. Antoniego Patka w Krasnymstawie.

Biogramy napisało 36 osób. Są to: Artur Borzęcki, Artur Capała, Małgorzata Cichosz, Piotr Cichosz, Stefan Ciechan, Lucjan Cimek, Radosław Dąbrowski, Sławomir Franc, Konrad Grochecki, Mirosław Leszek Iwańczyk, Małgorzata Jastrzębska-Glapa, Elżbieta Kmieć, Dominik Kleszko, Aneta Kołtun, Krzysztof Kowalczyk, Damian Kozyrski, Jacek Kulbaka, Zbigniew Kulik, Zbigniew Kwieciński, Zbigniew Lubaszewski, Marta Mazurek, Andrzej David Misiura, Monika Nagowska, Krzysztof Nizioł, Łukasz Pasztelaniec, Marzena Mariola Podkościelna, Edyta Repeć, Maksymilian Rzemiński, Tomasz Sienicki, Grażyna Skrzypa, Elżbieta Sobczuk, Kazimierz Stołecki, Wiesław Tarnas, Maja Toczona-Wal, Andrzej Wac-Włodarczyk i Grażyna Wójcik.

- Do współpracy zaprosiliśmy wszystkich, którym bliska jest nie tylko biografistyka czy historia regionu, ale także potrzeba zachowania w pamięci tych, których już nie ma. Uznaliśmy, że szerokie gro-no autorów zapewni różnorodność opracowaniu składającemu się, jakby nie patrzeć z indywidualnych życiorysów, chociaż determinowanych kontekstem historycznym. (…) W tym miejscu dziękujemy wszystkim dotychczasowym współpracownikom, a zwłaszcza Autorom haseł biograficznych. Dziękujemy za cierpliwość i wyrozumiałość jak też liczymy na dalszą kooperatywę. Żywimy nadzieję, że niniejsza publikacja pozwoli spojrzeć na dzieje regionu nieco inaczej, bo przez pryzmat jednostki - napisali we wstępie opracowania Artur Borzęcki i Sławomir Franc.

Pod względem zakresu chronologicznego cezurę wyjściową Słownika wyznaczyła lokacja Krasnegostawu. Ramy terytorialne, z założenia, zawarły się w granicach powiatu krasnostawskiego (po reformie z II poł XIX w.), obejmującego miasto Krasnystaw i gminy: Czajki (Kraśniczyn), Fajsławice, Gorzków, Izbica, Krasnystaw, Łopiennik, Rudka (Siennica Różana), Rudnik, Rybczewice, Turobin, Wysokie, Zakrzew i Żółkiewka.

 

Copyright © Miasto Krasnystaw. Wszelkie prawa zastrzeżone