Podziękowania za pomoc w odkrywaniu dziedzictwa kulturowego Krasnegostawu
W czwartek (7 grudnia) na kolejnym w tym roku spotkaniu zespołu ds. dziedzictwa kulturowego Krasnegostawu omówione zostały wyniki nieinwazyjnych badań archeologicznych na tak zwanej Górze Świętego Jana.
W spotkaniu w Muzeum Regionalnym w Krasnymstawie uczestniczył jeden z właścicieli prywatnych działek przy ul. Kickiego, gdzie w połowie bieżącego roku przeprowadzone zostały badania georadarowe. Burmistrz Krasnegostawu Robert Kościuk przypomniał, że w tamtym miejscu mógł znajdować się średniowieczny gród Szczekarzew. Dodał, że pojawiły się oczekiwania społeczne, aby to sprawdzić i zweryfikować.
Następnie Konrad Grochecki z Muzeum Regionalnego w Krasnymstawie przedstawił historię regionu sprzed 1394 roku, czyli uzyskania przez Krasnystaw praw miejskich. Wyjaśnił też, dlaczego "Góra Świętego Jana" została wytypowana miejsce nieinwezyjnych badań i omówił ich wyniki. Echogramy wykazały, że na głębokości kilku metrów występują tzw. anomalie archeologiczne. Żeby sprawdzić, co może znajdować się pod powierzchnią ziemi, potrzebne są prace odkrywkowe.
Właściciel kilku prywatnych działek wyraził zgodę na dalsze prace na tym terenie. Burmistrz Krasnegostawu Robert Kościuk wręczył mu podziękowania za dotychczasową współpracę i pomoc w odkrywaniu dziedzictwa kulturowego Krasnegostawu.