przejdź do Menu przejdź do Nagłówka przejdź do Treści przejdź do Stopki
Jesteś na > AKTUALNOŚCI Festiwal Pączka i Faworka oraz 35-lecie pracy twórczej Teresy Nowak

AKTUALNOŚCI

Festiwal Pączka i Faworka oraz 35-lecie pracy twórczej Teresy Nowak
09-02-2024

Festiwal Pączka i Faworka oraz 35-lecie pracy twórczej Teresy Nowak

8 lutego z udziałem Koła Gospodyń Wiejskich „Górzanie” z Przedmieścia Góry w Krasnymstawie odbył się tegoroczny Festiwal Pączka i Faworka w Siennicy Nadolnej. Członkinie KGW wzięły udział w konkursie „Najsmaczniejszy pączek”. W trakcie wydarzenia 35-lecia pracy twórczej obchodziła Teresa Nowak, która od 1997 roku jest członkinią Klubu Twórców Ludowych przy Krasnostawskim Domu Kultury.

Artystka jest stałą uczestniczką Kiermaszu Twórczości Ludowej organizowanego podczas Chmielaków Krasnostawskich oraz podobnych wydarzeń w regionie. Jej ulubionymi formami rękodzieła są koronkarstwo i malarstwo na szkle. Oprócz tego pisze wiersze, haftuje serwety i wykonuje biżuterię.

Prace Teresy Nowak wyróżniają się bogactwem wzorów i motywów ludowych. Cieszą się również dużym zainteresowaniem i uznaniem wśród znawców i miłośników sztuki ludowej. Bardzo chętnie współpracuje z placówkami kultury, szkołami, przedszkolami, bibliotekami, uczestnicząc w spotkaniach i prowadząc różne warsztaty. Podsiada bogaty dorobek artystyczny i wniosła duży wkład w upowszechnianie kultury ludowej. Między innymi w roku 2005 została uhonorowana przez Ministra Kultury odznaką „Zasłużony dla Kultury Polskiej”.

Z okazji jubileuszu 35-lecia pracy twórczej Teresa Nowak odebrała Nagrodę Kulturalną Województwa Lubelskiego. Życzenia i gratulacje złożył między innymi dyrektor KDK Damian Kozyrski.

Festiwal Pączka i Faworka oraz 35-lecie pracy twórczej Teresy Nowak

Copyright © Miasto Krasnystaw. Wszelkie prawa zastrzeżone