przejdź do Menu przejdź do Nagłówka przejdź do Treści przejdź do Stopki
Jesteś na > AKTUALNOŚCI Gala Złote Karpie i 630. rocznica nadania praw miejskich

AKTUALNOŚCI

Gala Złote Karpie i 630. rocznica nadania praw miejskich
03-03-2024

Gala Złote Karpie i 630. rocznica nadania praw miejskich

3 marca 2024 r. świętowaliśmy 630. rocznicę nadania Miastu Krasnystaw praw miejskich. W programie gali urodzinowej było wręczenie honorowego wyróżnienia „Złote Karpie” oraz tytułu Honorowy Obywatel Miasta Krasnystaw. Niespodzianką było ogłoszenie listy artystów, którzy zaśpiewają na 53. Chmielakach Krasnostawskich.

Oficjalne obchody poprzedziła msza święta w intencji mieszkańców naszego Miasta w kościele św. Franciszka Ksawerego w Krasnymstawie pod przewodnictwem księdza dziekana Jarosława Wójcika. Następnie uroczystą sesję Rady Miasta Krasnystaw w Krasnostawskim Domu Kultury otworzył przewodniczący Janusz Rzepka.

Wśród licznie zgromadzonych gości znaleźli się m.in. Senator RP Józef Zając, Starosta Krasnostawski Andrzej Leńczuk, dyrektor Departamentu Rolnictwa i Rozwoju Obszarów Wiejskich Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubelskiego Ewa Szałachwiej, radni Rady Miasta Krasnystaw, radni Rady Seniorów Miasta Krasnystaw, radni Młodzieżowej Rady Miasta Krasnystaw, sołtysi z terenu Miasta, przedstawiciele miejskich i powiatowych instytucji, służb mundurowych i zakładów pracy, a także mieszkańcy Krasnegostawu. 

W swoim wystąpieniu Burmistrz Krasnegostawu Robert Kościuk podkreślił rolę i wkład w rozwój Miasta Krasnystaw honorowych obywateli i osób wyróżnionych dotychczas Złotymi Karpiami. Ogłosił również listę głównych artystów, którzy wystapią na 53. Chmielakach Krasnostawskich w dniach 23-25 sierpnia br. Są to: Vixen, Smolasty, Ania Dąbrowska, Sara James oraz zespół Dżem z nowym wokalistą - Sebastianem Riedlem. O szczegółach poinformujemy wkrótce, przedstawiając naszego głównego partnera medialnego i organizacyjnego.

W trakcie wystąpienia Senator RP Józef Zając wręczył Burmistrzowi Krasnegostawu Medal Pamiątkowy Senatu RP. Z kolei Starosta Krasnostawski Andrzej Leńczuk, Wicestarosta Krasnostawski Marek Nowosadzki i Przewodniczący Rady Powiatu w Krasnymstawie Witold Boruczenko przekazali zwój z kopią i tłumaczeniem przywileju lokacyjnego Miasta Krasnystaw. Odczytany został też list, który wystosował Minister Rozwoju i Technologii Krzysztof Hetman.

Laureatką XXVII edycji honorowego wyróżnienia została Pani Krystyna Kobylańska, która od urodzenia związana jest z Miastem Krasnystaw. Była wieloletnim nauczycielem i instruktorem tańca zespołów ludowych w Zespole Szkół Rolniczych w Krasnymstawie oraz w Krasnostawskim Domu Kultury. Przez długie lata prowadziła zespoły folklorystyczne i taneczne. W latach 1981-1985 była wicedyrektorem Młodzieżowego Domu Kultury w Krasnymstawie, a od 2007 roku jest członkiem Stowarzyszenia „Gloria Vitae”.

Pani Krystyna działa jako wolontariusz i społecznik na rzecz środowiska senioralnego w mieście. Od ponad 10 lat aktywnie działa w Lubelskim Uniwersytecie III Wieku filia w Krasnymstawie, a od 15 lat współpracuje z Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej i Dziennym Domem Pomocy Społecznej przy realizacji biesiad senioralnych, a także przy projekcie Senior + i Krasnostawski Aktywny Senior. Zdobywa z zespołem Seniorów liczne nagrody i wyróżnienia. Od 2023 r. aktywnie angażuje się jako wolontariusz w prowadzenie zajęć aerobiku dla seniorów.

W 2023 r. telewizja TVP3 Lublin w programie „Pora Seniora - Sylwetki” jako inspirującego seniora w środowisku lokalnym wskazała Panią Krystynę Kobylańską. Za swoją działalność Pani Krystyna była wielokrotnie odznaczana i nagradzana medalami, dyplomami czy wyróżnieniami. Cieszy się wysokim uznaniem w środowisku, umie właściwie kształtować zasady współżycia i społecznego.

Do honorowego wyróżnienia nominowani byli również Dariusz Kowalczyk, Jadwiga Litkowska i Mirosław Iwańczyk.

Pan Dariusz Kowalczyk urodził się i mieszka w Krasnymstawie. Od lat aktywnie działał na rzecz dzieci i młodzieży z Miasta i okolic. W latach 1987-2011 był komendantem hufca Związku Harcerstwa Polskiego w Krasnymstawie. Organizował coroczne letnie obozy, kolonie, wycieczki i rajdy. W latach 2003-2011 pracował w Krasnostawskim Domu Kultury, a następnie w Młodzieżowym Domu Kultury, gdzie prowadził działalność harcerską. Był pierwszym organizatorem i prowadzącym finały Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Krasnymstawie.

Pan Mirosław Iwańczyk to historyk i polonista, regionalista, historyk literatury, pisarz i poeta, prozaik, eseista, dramaturg. Jest absolwentem historii WSP w Krakowie oraz filologii polskiej na Uniwersytecie Warszawskim. Należy do Związku Literatów Polskich oddział w Lublinie. Prowadził w szkołach koła teatralne. Napisał autorski program koła teatralnego dla szkół podstawowych, a także wydał książkę pt.: „Bawimy się w teatr". Przygotowywał uczniów do konkursów recytatorskich i literackich.

W 2014 pan Mirosław napisał dla młodzieży szkolnej utwory sceniczne: Juliusz Słowacki - „Trybun wolności” i „Apostoł polskości”. W 2023 r. wydał książkę pt. .„Moja mała ojczyzna - Ziemia Krasnostawska”. Brał udział w wielu uroczystościach patriotycznych, prezentując swoje utwory. z książki „Polska Niezłomna”. Swoje publikacje przekazuje nieodpłatnie bibliotekom szkolnym i publicznym. Swoją pracą, wiedzą i talentom literackim przyczynił się do promocji Miasta Krasnegostawu, eksponując jego historię i bogatą kulturę.

Pani Jadwiga Litkowska urodziła się w Szczebrzeszynie, a od 1989 r. mieszka w Krasnymstawie i jest z nim związana. Jest jedną z inicjatorek i współorganizatorką spotkań z kolędą pn. „Pójdźmy wszyscy do stajenki” oraz powiatowego przeglądu piosenki „Śpiewaj, śpiewaj i graj”. Prowadzone przez nią zespoły współpracowały z parafią pw. Trójcy Przenajświętszej w Krasnymstawie.

Pani Jadwiga podczas swojej pracy w Krasnymstawie przygotowała wiele koncertów dla Dziennego Domu Pomocy Społecznej oraz Środowiskowego Domu Samopomocy w Krasnymstawie. Od kilkunastu lat jest wolontariuszką CARITAS, gdzie udziela się jako animator muzyczny podczas wypoczynku dzieci i młodzieży z trudnych środowisk.

Podczas uroczystości nastąpiło także wręczenie jeszcze jednego wyróżnienia. Uchwałą Nr 62/422/2024 z dnia 15 lutego 2024 r. Rada Miasta Krasnystaw tytuł Honorowego Obywatela Miasta Krasnystaw otrzymał Pan Anne Jan Hielema.

Pan Anne Jan Hielema po raz pierwszy przyjechał do Polski w 2000 roku jako członek misji gospodarczej na Międzynarodowe Forum Gospodarcze organizowane w Lublinie. Od 2002 roku był współorganizatorem przyjazdów holenderskich przedsiębiorców do Polski, zachęcając ich do nawiązywania współpracy. Od 2007 roku wraz żoną prowadzą firmę „DORAN”, która swoją siedzibę w Krasnymstawie ma od 2017 roku. Firma zajmuje się działalnością gospodarczą w zakresie nawiązywania międzynarodowych kontaktów pomiędzy producentami z branży metalowej.

Obecnie na terenie Krasnegostawu działają dwie firmy, które rozwinęły się dzięki nawiązanej współpracy, tj. „Wemax Polska” oraz „Mazurek Metal”. Przedsiębiorstwa te są największymi i najważniejszymi partnerami firmy „DORAN”.

Pan Anne Jan Hielema jest również działaczem społecznym. Wspiera finansowo osoby prywatne, jak i organizacje.

W programie był również wykład historyczny dr Dariusza Wojnarskiego z Akademii Zamojskiej pt. „Krasnystaw w dobie wczesnonowożytnej prosperity”. Nawiązał do złotych czasów i rozkwitu gospodarczego miasta w XVI wieku, na co w znacznym stopniu przyczyniły się liczne przywileje królewskie. Członkowie działającego przy Krasnostawski Domu Kultury zespołu Amicus zaśpiewali piosenkę pt. „Moje Miasto Krasnystaw” autorstwa Krzysztofa Dąbrowskiego. Urodzinową galę uświetnił koncert Jana Kondraka. Na koniec Burmistrz Krasnegostawu Robert Kościuk i Przewodniczący Rady Miasta Krasnystaw Janusz Rzepka zaprosili na tort urodzinowy.

Więcej zdjęć na oficjalnym profilu Miasta Krasnystaw na Facebooku.

Gala Złote Karpie i 630. rocznica nadania praw miejskich

Copyright © Miasto Krasnystaw. Wszelkie prawa zastrzeżone