Spotkanie autorskie i recital „W kręgu Mariusza Dubaja”
We wtorek, 12 marca w Muzeum Regionalnym w Krasnymstawie odbędzie się spotkanie autorskie i recital fortepianowy prof. Mariusza Dubaja pt. „W kręgu Mariusza Dubaja” z okazji jego 65. urodzin. W programie znajdą się utwory F. Schuberta, R. Schumanna, F. Chopina, M.K. Ogińskiego, W. Kilara i M. Dubaja (prawykonanie Kompozycji Jubileuszowej X z okazji 630-lecia Krasnegostawu). Początek o godz. 16.
Patronat honorowy nad tym wydarzeniem objął Burmistrz Krasnegostawu Robert Kościuk i Starosta Krasnostawski Andrzej Leńczuk. Sponsorem jest Bank Spółdzielczy w Krasnymstawie. Patronat medialny sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.
Mariusz Dubaj jest urodzonym w Krasnymstawie kompozytorem, teoretykiem muzyki, pianistą, pedagogiem, organizatorem życia muzycznego. Ukończył z wyróżnieniem wszystkie szczeble edukacji muzycznej, w tym Akademię Muzyczną w Gdańsku w zakresie teorii muzyki oraz kompozycji. Przewód doktorski z kompozycji zrealizował w Akademii Muzycznej w Krakowie pod kierunkiem prof. Marka Stachowskiego (1990). W 2003 obronił w tej uczelni przewód habilitacyjny z kompozycji i teorii muzyki.
Kompozycji uczył się też prywatnie m.in. u Włodzimierza Dębskiego (od 1974) i Witolda Lutosławskiego (od 1987). Jest laureatem wielu nagród na konkursach kompozytorskich w kraju i zagranicą (Gdańsk, Tarnów, Bydgoszcz, Kraków, Lublin, Będzin, Gniezno, Równe na Ukrainie), wyróżnień (m.in. „Złote Karpie” Krasnystaw 2000, Medal Zasłużony Kulturze „Gloria Artis” 2015). Jego utwory były wykonywane na wielu koncertach i festiwalach w kraju i zagranicą (m.in. we Włoszech, Niemczech, Anglii, Francji, Grecji, Holandii, Japonii, Portugalii, na Węgrzech, Ukrainie i w Stanach Zjednoczonych), nagrywane na płyty (m.in. DUX, King Records w Japonii), dla radia i telewizji oraz wydawane drukiem (m.in. PWM, POLIHYMNIA).
Mariusz Dubaj jest inicjatorem cyklu koncertów kompozytorów lubelskich pt. AKORD (od 1988), powstania Lubelskiego Oddziału Związku Kompozytorów Polskich (1989), nadania patronatu Witolda Lutosławskiego dla PSM I i II st. w Krasnymstawie (1994) oraz patronatu Ignacego Lipczyńskiego dla refektarza przy Muzeum Regionalnym w Krasnymstawie (2005). Jest autorem rekonstrukcji Mazurka Dąbrowskiego z refrenem opracowanym przez Fryderyka Chopina (PWM 1999).
Pracował w Akademii Muzycznej w Gdańsku, na Wydziale Artystycznym UMCS w Lublinie oraz w szkołach muzycznych. Jest członkiem zwyczajnym Związku Kompozytorów Polskich oraz prezesem Lubelskiego Oddziału ZKP. W swoim dorobku posiada kompozycje symfoniczne, kameralne, chóralne, solowe, w tym wiele fortepianowych, elektroniczne, piosenki i opracowania. Ostatnio jego I Sonata na fortepian była kilkakrotnie wykonywana przez Michała Drewnowskiego na recitalach w USA.
Foto: Mariusz Dubaj