przejdź do Menu przejdź do Nagłówka przejdź do Treści przejdź do Stopki
Jesteś na > AKTUALNOŚCI Unikatowy fortepian Steinway odzyskał dawny blask

AKTUALNOŚCI

Unikatowy fortepian Steinway odzyskał dawny blask
08-07-2024

Unikatowy fortepian Steinway odzyskał dawny blask

Do Muzeum Regionalnego w Krasnymstawie powrócił po renowacji unikatowy w skali kraju fortepian koncertowy Steinway & Sons. Miasto Krasnystaw udzieliło wsparcia finansowego na uratowanie zabytkowego instrumentu przed degradacją w wysokości 15 tys. zł.

W dniu 5 lipca Burmistrz Krasnegostawu Daniel Miciuła i jego zastępca Monika Sawa mieli okazję wysłuchać, jak rozbrzmiewa muzyka z odnowionego fortepianu. W obecności dyrektor muzeum Marty Zorskiej historię zabytku omówił i fragmenty kilku utworów wykonał prof. Mariusz Dubaj, który był konsultantem merytorycznym całego przedsięwzięcia.

Pierwszym właścicielem instrumentu był Ethaer Wolff, który mieszkał wówczas na terenie obecnego województwa warmińsko-mazurskiego. Fortepian nabył w 1894 r. w fabryce w Hamburgu. Do końca drugiej wojny światowej losy zabytku nie są znane. W Krasnymstawie znalazł się w roku 1945 lub 1946 i został odkupiony od przewożącej łupy wojenne Armii Czerwonej. Fortepian Steinwaya, który znalazł się w późniejszym Powiatowym Domu Kultury, służył recitalom wybitnych pianistów oraz popisom uczniów krasnostawskiego ogniska muzycznego.

W 1990 r. trafił z Krasnostawskiego Domu Kultury do Muzeum Regionalnego w Krasnymstawie w bardzo złym stanie. Wymagał kompleksowej renowacji, którą po kilku podejściach udało się rozpocząć dopiero w ubiegłym roku. Stało się to możliwe dzięki dotacji pozyskanej z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w wysokości 121 tys. zł. Starostwo Powiatowe w Krasnymstawie dołożyło 12 tys. zł, a Miasto Krasnystaw - 15 tys. zł.

Prace konserwatorskie objęły zarówno obudowę, mechanizm, jak i część akustyczną. Fortepian będzie udostępniony do oglądania oraz wykorzystywany podczas koncertów i festiwali. Egzemplarze tego instrumentu są wysoko cenione przez kolekcjonerów i miłośników muzyki na całym świecie, ponieważ łączy w sobie doskonałą jakość dźwięku, precyzję wykonania i piękno. 

W ramach zwieńczenia projektu "Konserwacja XIX-wiecznego fortepianu marki Steinway&Sons" przewidziany jest recital inauguracyjny Tomasza Rittera – zwycięzcy I Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego na Instrumentach Historycznych w Warszawie (2018), który odbędzie się 19 lipca w Muzeum Regionalnym w Krasnymstawie. Wydarzeniu towarzyszyć będzie promocja okolicznościowej publikacji oraz wyświetlanie filmów promocyjnych.

Unikatowy fortepian Steinway odzyskał dawny blask

Copyright © Miasto Krasnystaw. Wszelkie prawa zastrzeżone