Newsletter dla NGO nr 21
Z wielką przyjemnością przekazujemy Państwu nasz kolejny, newsletter.
Jak zapewnić dostępność przestrzeni publicznej? Problemy z zapewnieniem dostępności będą się nasilać ze względu na zmiany demograficzne.
We wszelkiego rodzaju NGO cyfryzacja procesów może okazać się odpowiedzią na liczne wyzwania. Wprowadzenie odpowiednich narzędzi może znacząco zwiększyć efektywność, ułatwić kontrolę nad funduszami i umożliwić lepsze zarządzanie projektami oraz relacjami z partnerami.
Co należy poprawić, żeby usprawnić funkcjonowanie sektora ekonomii społecznej. Zbudowania właściwego postrzegania i wizerunku ekonomii społecznej, są podstawą do jego dalszego, efektywnego funkcjonowania".
Wsparcie osób z niepełnosprawnościami stanowi jedno z najważniejszych wyzwań społecznych, z którymi boryka się Polska. Mimo wielu pozytywnych zmian, system wsparcia ma nadal liczne braki.
https://publicystyka.ngo.pl/system-wsparcia-z-niepelnosprawnoscia-w-polsce
Regulamin pracy to kluczowy dokument każdej organizacji, w tym także organizacji pozarządowej (NGO). Tworząc regulamin pracy w NGO, należy uwzględnić specyfikę organizacji, w której kluczowe są cele społeczne, misja oraz charakter pracy oparty często na współpracy z wolontariuszami i społecznościami.
https://publicystyka.ngo.pl/jak-przygotowac-regulamin-pracy-w-ngo
Technologie cyfrowe mogą być znaczącym wsparciem dla organizacji społecznych, ale ich wdrożenie wymaga odpowiedzialności. Jak korzystać z nich świadomie i zgodnie z wartościami organizacji, jednocześnie dbając o prywatność danych i etykę? Poniżej kilka porad dotyczących transformacji cyfrowej w NGO.
Zapraszamy do zapoznania się z materiałami wideo, które pomogą Państwu pisać projekty i startować w konkursach. Dowiecie się jak tworzyć dobre projekty, co trzeba wiedzieć zanim wystartujemy w konkursie o dotację i jakich błędów nie popełniać?
Ogólnopolski Związek Rewizyjny Spółdzielni Socjalnych (OZRSS) to organizacja, która od lat walczy o miejsce spółdzielczości socjalnej w polskim systemie gospodarczym. Obecnie jest liderem w projekcie SAMO-ES. O tym, jakie są największe wyzwania stojące przed spółdzielniami socjalnymi i jak Związek stara się im sprostać opowiadają Anna Bugalska i Cezary Miżejewski.
https://publicystyka.ngo.pl/ozrss-rzecznik-interesow-spoldzielczosci-socjalnej-wywiad-tau
Chcesz, aby Twój projekt społeczny miał realny wpływ na życie ludzi i środowisko? Chcesz mieć pewność, że jest zgodny z wartościami Unii Europejskiej oraz obowiązującym prawem? Polecamy zapoznać się z poniższym poradnikiem.
Polecamy tez film przedstawiający ABC konkursów samorządowych.
https://publicystyka.ngo.pl/abc-konkursow-samorzadowych-film-tau
Zachęcamy też do wysłuchania podcastu jak dzięki projektom z Funduszy Europejskich wspierać osoby z niepełnosprawnościami?
Poprzez program Pajacyk – wsparcie żywnościowe, Fundacja Polska Akcja Humanitarna wspiera dzieci, które ze względu na trudną sytuację socjalno-bytową powinny otrzymywać bezpłatne posiłki, a nie mogą liczyć na pomoc z innych źródeł. Program przeznaczony jest dla podopiecznych placówek wsparcia dziennego, świetlic środowiskowych i socjoterapeutycznych, które z różnych przyczyn nie są objęte pomocą z programu rządowego w zakresie dożywiania, a takiego wsparcia potrzebują. Program Pajacyk odpowiada na potrzeby wszystkich dzieci niezależnie od ich narodowości.
https://fundusze.ngo.pl/467956-pajacyk-wsparcie-zywnosciowe-ferie-zimowe-2025-467956.html
Grupa Zagranica zaprasza do składania wniosków projektowych w międzynarodowym programie grantowym Connect for Global Change. Dzięki wsparciu finansowemu Unii Europejskiej oraz Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP, organizacje pozarządowe mogą ubiegać się o dofinansowanie projektów z obszaru edukacji globalnej, których budżet wynosi od 5 000 euro do 10 000 euro. Grant pokrywa 100% kosztów projektu.
Fundacja Fairtrade Polska rusza z naborem wniosków na regranting środków. Zgłoś swoją organizację i uzyskaj środki na prowadzenie projektu zwiększającego świadomość społeczeństwa w zakresie ekologii i zmian klimatycznych.
https://fundusze.ngo.pl/467939-regranting-w-ramach-projektu-noplanetb.html
Celem konkursu jest ochrona, promowanie i podnoszenie świadomości na temat praw poprzez zapewnienie wsparcia finansowego organizacjom społeczeństwa obywatelskiego działającym na poziomie lokalnym, regionalnym, krajowym i ponadnarodowym w promowaniu i kultywowaniu tych praw.
Konkurs ma również na celu wzmocnienie ochrony i promowanie wartości Unii, w tym poszanowania praworządności, oraz przyczynianie się do budowy bardziej demokratycznej Unii, dialogu demokratycznego, przejrzystości i dobrych rządów.
Zastępca Dyrektora Krajowego Centrum Przeciwdziałania Uzależnieniom, wykonująca zadania Dyrektora Krajowego Centrum Przeciwdziałania Uzależnieniom, ogłosiła konkurs wniosków na realizację w 2025 roku zadań z zakresu zdrowia publicznego dofinansowanych ze środków Funduszu Rozwiązywania Problemów Hazardowych.
Komisja Europejska po raz ósmy zaprasza do składania wniosków dotyczących realizacji działań komunikacyjnych promujących politykę spójności Unii Europejskiej i pokazujących jej wpływ na życie mieszkańców Europy.