Odsłonięcie tablicy pamięci Żydów z Krasnegostawu pomordowanych akcji Reinhardt
We wtorek, 10 grudnia z inicjatywy marszałka województwa lubelskiego Jarosława Stawiarskiego odsłonięta została tablica pamięci Żydów z Krasnegostawu pomordowanych przez niemieckiego okupanta w 80. rocznicę zbrodniczej akcji „Reinhardt”.
- Akcja Reinhardt to tragiczny moment historii, który wpisał się także w dzieje naszego miasta, dlatego jesteśmy winni pamięć Żydom - obywatelom polskim, mieszkańcom Krasnegostawu i okolic, pomordowanym przez Niemców w latach 1941-1942. Społeczność żydowska przed wojną stanowiła kilkanaście procent mieszkańców, będąc istotną częścią społecznej, kulturowej i gospodarczej tkanki Krasnegostawu. Ślady ich obecności zachowały się w postaci cmentarza, budynku synagogi, młyna czy pożydowskich kamienic. Do tej pory brakowało jednak symbolicznego miejsca, gdzie można by oddać hołd ofiarom Holokaustu, naszym współmieszkańcom - krasnostawskim Żydom. Dziękuję marszałkowi Jarosławowi Stawiarskiemu za tę niezwykle cenną i piękną inicjatywę, dzięki której ożywiamy pamięć o społeczności żydowskiej w mieście i powiecie krasnostawskim, a także udostępniamy mieszkańcom i naszym gościom godne miejsce do jej kultywowania - powiedział burmistrz Krasnegostawu Daniel Miciuła.
Członek zarządu województwa lubelskiego Marcin Szewczak zwrócił uwagę, że tablica została ufundowana ze względów zarówno historycznych, jak i w celach edukacyjnych. Następnie modlitwę za pomordowanych Żydów z Krasnegostawu, ofiary akcji Reinhardt, odmówili ksiądz biskup Mieczysław Cisło, polski chazan i działacz żydowskiego Symcha Keller oraz ksiądz prałat Henryk Kapica.
W uroczystości udział wzięli: starosta krasnostawski Janusz Szpak z wicestarostą krasnostawskim Markiem Nowosadzkim, sekretarz miasta Krasnystaw Renata Stangryciuk, proboszcz Parafii św. Franciszka Ksawerego w Krasnymstawie ksiądz dziekan Jarosław Wójcik, proboszcz Parafii Trójcy Przenajświętszej w Krasnymstawie ksiądz kanonik Roman Skowron, zastępca komendanta powiatowego Policji w Krasnymstawie mł. insp. Mariusz Panas, zastępca komendanta powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Krasnymstawie bryg. Paweł Belniak, mjr Andrzej Banaszkiewicz w imieniu dyrektora Aresztu Śledczego w Krasnymstawie, dr hab. Sabina Bober prof. KUL z Pracowni Studiów nad Holokaustem Żydów Polskich i Europejskich Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II, kierownicy jednostek organizacyjnych miasta Krasnystaw i powiatu krasnostawskiego, prezesi spółek komunalnych, dzieci i młodzież szkolna oraz poczet sztandarowy z Urzędu Miasta Krasnystaw.
Przy dźwiękach werbla wiązanki kwiatów zostały złożone przez przedstawicieli samorządów miasta, powiatu i województwa, także przez przedstawicieli krasnostawskich służb mundurowych. Utwór pt. „Cisza” odegrał na trąbce Mieczysław Pawelec z Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. Witolda Lutosławskiego w Krasnymstawie.