Ach, co to były za Zimowe Kraszczady - relacja z jarmarku, otwarcia lodowiska i miejskiej wigilii
Jarmark Bożonarodzeniowy, otwarcie lodowiska oraz miejska wigilia to główne punkty wydarzenia pn. „Zimowe Kraszczady – aktywności, smaki i tradycje Lubelszczyzny”, którego partnerem było Województwo Lubelskie „Lubelskie Smakuj Życie!”.
Organizatorami wydarzenia, które odbyło się 21 grudnia, to: Miasto Krasnystaw, Krasnostawski Dom Kultury, Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Krasnymstawie. Celem była między innymi promocja marki turystycznej Kraszczady, którą współtworzą Miasto Krasnystaw, gminy powiatu krasnostawskiego i Lubelska Regionalna Organizacja Turystyczna. To pierwsze duże wydarzenie w harmonogramie imprez promujących markę Kraszczady oraz walory całego regionu – jego kultury, tradycji, kulinariów i produktów lokalnych, a także aktywności sportowej i gospodarczej.
Świąteczno-noworoczne życzenia złożyli mieszkańcom burmistrz Krasnegostawu Daniel Miciuła, członek zarządu województwa lubelskiego Marcin Szewczak i starosta krasnostawski Janusz Szpak, którzy wspólnie z przewodniczącym Rady Miasta Krasnystaw Marcinem Wilkołazkim, dyrektorem Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Krasnymstawie Tomaszem Żerebcem i proboszczem parafii św. Franciszka Ksawerego w Krasnymstawie księdzem dziekanem Jarosławem Wójcikiem otworzyli lodowisko zorganizowane w Rynku Miejskim.
Jako pierwsi na sztucznie mrożoną taflę weszli członkowie Młodzieżowej Rady Miasta Krasnystaw oraz wolontariusze w strojach miejskich maskotek. Pierwszy dzień funkcjonowania nowej atrakcji w rynku był bezpłatny. Do końca lutego 2025 roku miejskie lodowisko będzie czynne od poniedziałku do niedzieli w godzinach od 10.00 do 21.00. Cennik, stawki opłat oraz zasady korzystania z lodowiska i regulamin wypożyczalni łyżew są dostępne na stronach internetowych Miasta Krasnystaw oraz Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Krasnymstawie.
W trakcie miejskiej wigilii dołączył do nas poseł na Sejm RP Krzysztof Grabczuk, który podkreślił, że imprezy takie jak „Zimowe Kraszczady” sprzyjają kultywowaniu tradycji, integracji mieszkańców i budowaniu poczucia wspólnoty samorządowej. Do życzeń dołączyli: zastępca burmistrza Monika Sawa i sekretarz miasta Renata Stangryciuk, która poprosiła funkcjonariuszy Straży Miejskiej w Krasnymstawie o przekazanie burmistrzowi Światełka Pokoju pochodzącego z Groty Narodzenia Pańskiego w Betlejem. Będzie ono dostępne dla mieszkańców w kościele św. Franciszka Ksawerego w Krasnymstawie. Barszcz i bigos z grzybami dla uczestników miejskiej wigilii przygotowali pracownicy Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Krasnymstawie.
Sobotnie wydarzenie miało również wymiar charytatywny. Stowarzyszenie Tudzieje zbierało środki na leczenie, operacje i rehabilitację Mieszka i Kornela - przedwcześnie urodzonych bliźniaków z Krasnegostawu, zmagających się ze skutkami mózgowego porażenia dziecięcego. Z kolei Koło Gospodyń Wiejskich „Kreatywne Marysieńki” prowadziło zbiórkę na zakup protezy dla jednego z mieszkańców Marysina w gminie Fajsławice, który w wyniku nieszczęśliwego wypadku stracił nogę.
„Zimowym Kraszczadom” towarzyszył koncert kolęd i piosenek świątecznych w wykonaniu zespołów lokalnych. Na scenie wystąpili: Kapela Uroczysko pod kierunkiem Jana Sypetkowskiego, działający przy Dziennym Domu Pomocy Społecznej w Krasnymstawie zespół „Jesienne Promyki” pod kierunkiem Krystyny Kobylańskiej i przy akompaniamencie Ryszarda Króla, zespół „Biesiada” z Klubu Seniora przy Krasnostawskim Domu Kultury pod kierunkiem Jana Bortackiego oraz chór męski „Srebrzysty Wrzos” pod kierunkiem Edwarda Kyca, grupa wokalno-teatralna OKEJ z Klubu Seniora przy PCK w Krasnymstawie, dziecięca i młodzieżowa grupa zespołu wokalnego „Amicus” pod kierunkiem Moniki Pohl, Maja Szostak ze Szkoły Podstawowej nr 5 w Krasnymstawie oraz soliści ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Krasnymstawie.
Za pomoc w organizacji wydarzenia serdecznie dziękujemy Centrum Integracji Społecznej w Krasnymstawie, Przedsiębiorstwu Gospodarki Komunalnej w Krasnymstawie, Środowiskowemu Domowi Samopomocy i Szkole Podstawowej nr 4 w Krasnymstawie. Podziękowania składamy również wszystkim gościom, wystawcom, kołom gospodyń wiejskich i organizatorom innych atrakcji za przyjęcie naszego zaproszenia.