
Hejnał Krasnostawski zabrzmiał na Placu Zamkowym
W sobotę, 7 czerwca 2025 r., Plac Zamkowy w Warszawie rozbrzmiał melodiami z kilkunastu polskich miast. W uroczystych obchodach 30-lecia Hejnału Warszawskiego – symbolu stolicy wywiedzionego z powstańczej „Warszawianki 1831” – udział wziął Mieczysław Pawelec, od prawie czterech dekad hejnalista Krasnegostawu.
Trębacz wykonał zarówno hejnał chełmski, jak i krasnostawski – tym razem na odrestaurowanej, blisko 70-letniej trąbce marki Getzen. Renowacja przywróciła pełnię brzmienia, czego najlepszym dowodem były sobotnie wykonania.
– Instrument zyskał drugą młodość. Dźwięk niósł się szerzej, a każdy ton brzmiał pełniej. Możliwość zagrania naszego hejnału w sercu Warszawy to wielki zaszczyt i powód do dumy dla całego Krasnegostawu – relacjonuje Mieczysław Pawelec.
Hejnał, który łączy miasta
Warszawska melodia – skomponowana w 1995 r. przez Zbigniewa Bagińskiego z inicjatywy powstańców AK ze zgrupowania „Chrobry II” – po raz pierwszy wybrzmiała 3 maja tamtego roku. Dziś, o godz. 11:15, przypomina o chwili, gdy podczas bombardowania 17 września 1939 r. zatrzymał się zamkowy zegar.
– Hejnał Warszawy od trzech dekad pozostaje żywym elementem tożsamości stolicy, łącząc pokolenia i budując wspólnotę – napisał w liście gratulacyjnym burmistrz Krasnegostawu Daniel Miciuła. – W naszym mieście podobną rolę pełni Hejnał Krasnostawski – strażnik historii i źródło lokalnej dumy.
– Wasza obecność pokazuje, jak silna jest tradycja hejnalistów w kulturze miejskiej i jak wiele nas łączy w pielęgnowaniu lokalnych tożsamości i muzycznego dziedzictwa – podkreśliła w powitalnym wystąpieniu Ewa Malinowska-Grupińska, przewodnicząca Rady m.st. Warszawy.
Ambasador dźwięku od 1986 roku
Mieczysław Pawelec po raz pierwszy zagrał Hejnał Krasnostawski w 1986 r. Nuty spisał mu wówczas z pamięci uznany wówczas fotograf Jan Seweryn, który wykonywał go od połowy XX wieku, bo oryginalny zapis zaginął. Od tamtej pory trębacz towarzyszy najważniejszym uroczystościom miejskim i państwowym. Uczy młodzież w miejscowej szkole muzyczne im. Witolda Lutosławskiego, a w 2003 r. odebrał wyróżnienie „Złote Karpie” za działalność artystyczną i społeczną.
- Od dekady hejnał wykonuję na zmianę z Radosławem Drzazgą. Po warszawskim jubileuszu zapowiedziałem już udział w tradycyjnym przeglądzie 15 sierpnia w Lublinie - kwituje pan Mieczysław.
Mieczysław Pawelec (piąty od lewej) podczas próby przed oficjalnym odegraniem
Hejnału Warszawskiego przez kilkunastu trębaczy na Placu Zamkowym.
Hejnał Krasnostawski zabrzmiał na Placu Zamkowym












