
INFORMACJA Z WYCIECZKI DO LUBLINA
W ramach IX Krasnostawskiej Senioriady 27 czerwca Seniorzy z organizacji senioralnych z terenu miasta Krasnystaw udali się do Lubina na drugą z zaplanowanych wycieczek.
Pierwszym zaplanowanym punktem zwiedzania było Muzeum Wsi Lubelskiej, które jest malowniczo położone w dolinie rzeki Czechówki i jest jednym z największych skansenów w Polsce. Prezentuje kulturową różnorodność województwa, dzięki połączeniu bogatej kolekcji architektury i eksponatów z troską o niematerialne dziedzictwo regionu. W sposób kompleksowy gromadzi przedmioty związane z dawnym życiem wsi, dworów oraz miasteczek, ale też utrwala wiedzę na temat zwyczajów, obrzędów, tradycji i codziennej pracy ludzi minionej epoki.
Muzealna ekspozycja, którą zwiedzali Seniorzy podzielona została na sektory odzwierciedlające zróżnicowanie krajobrazowe i etnograficzne Lubelszczyzny: Wyżyna Lubelska, Roztocze, Powiśle, Podlasie, Nadbuże oraz sektory dworski i miasteczkowy. Muzealna ekspozycja to nie tylko materialny ślad po minionych czasach, ale też historie zwykłych ludzi wpisane w odtworzone wnętrza. Odwiedzając kolejne sektory i obiekty, można odnieść wrażenie, że czas stanął w miejscu, a wizyta w Muzeum staje się okazją do wyjątkowej podróży oraz bliskiego spotkania z przeszłością.
Kolejnym punktem podczas wycieczki była wizyta w ogrodzie botanicznym UMCS. Ogród położony jest w dolinie rzeki Czechówki i obejmuje jej fragment. Zbiory roślinne zgromadzone tutaj wykorzystywane są do celów dydaktycznych i edukacyjnych oraz naukowo-badawczych realizowanych przez pracowników i studentów uczelni lubelskich. Jednym z podstawowych zadań placówki jest działanie na rzecz ochrony różnorodności biologicznej, szczególnie poprzez pozyskiwanie i tworzenie kolekcji zachowawczych gatunków objętych ochroną prawną, zagrożonych wyginięciem i rzadkich we florze naszego kraju. Na terenie ogrodu Seniorzy zwiedzili również budynek Dworku Kościuszków, który jest rekonstrukcją wzniesioną na zachowanych piwnicach pierwowzoru. W trakcie prac konserwatorskich użyto części materiałów pochodzących z rozbiórki dawnego dworu. Obiekt jest ujęty w Rejestrze Zabytków Lublina i podlega wraz z parkiem opiece konserwatorskiej.
Wycieczka do Lublina w ramach IX Senioriady










