
Newsletter dla NGO nr 52
Webinar 24.07.2025 Dotacje z gminy. Fakty i mity. Bezpłatny webinar dla organizacji społecznych.
Wiele organizacji społecznych nie korzysta ze wsparcia gminy, mimo że mają ciekawe pomysły i realne potrzeby. Dlaczego? Bo krąży wokół tego mnóstwo mitów, niejasnych przekonań i „dobrych rad z trzeciej ręki”. Podczas tego spotkania przyjrzymy się z dystansu najczęstszym opiniom na temat współpracy z samorządem i dotacji z gminy – i sprawdzimy, które z nich są faktami, a które tylko utartymi schematami.
https://przedsiebiorstwospoleczne.pl/webinary/webinar-2025-07-24-dotacje-z-gminy-fakty-i-mity-bezplatny-webinar-dla-organizacji-spolecznych/
Pod lupą. Ekonomia społeczna z bliska: wspólnota, odwaga, potencjał
Cykl „Pod lupą ngo.pl" o mocnych stronach przedsiębiorstw społecznych to próba uchwycenia ich rzeczywistości w Polsce: siły, wyzwań, codzienności i marzeń. To opowieść o dojrzałym, choć wciąż rozwijającym się sektorze – tworzonym przez ludzi, którzy z misji uczynili fundament swojego działania.
Jak włączać pracowników w zarządzanie przedsiębiorstwem społecznym?
65% przedsiębiorstw społecznych angażuje pracowników w procesy decyzyjne. Co to oznacza w praktyce i jakie korzyści przynosi obu stronom? Opowiada o tym Dorota Wojtanowicz, dyrektorka Fundacji Znacznie Więcej z Wrocławia – przedsiębiorstwa społecznego, które od 2017 roku z sukcesem aktywizuje zawodowo osoby po kryzysie psychicznym.
Czy fundraising nas ocali? Finansowanie organizacji pozarządowych w Polsce
Finansowanie organizacji pozarządowych w Polsce zmienia się szybciej niż kiedykolwiek wcześniej. Rośnie znaczenie fundraisingu i darowizn, ale stabilność finansowa wciąż pozostaje poza zasięgiem wielu fundacji i stowarzyszeń. Co pokazują najnowsze dane o kondycji finansowej sektora społecznego?
Sprawozdania OPP krok po kroku. Wyjaśnia ekspert NIW.
Jesteście organizacją pożytku publicznego? Status OPP oznacza, że macie specjalne obowiązki sprawozdawcze. Jak je realizować? Kiedy? Jak zamieścić sprawozdania w bazie sprawozdań OPP i gdzie szukać informacji?
Na te pytania odpowie podczas lipcowego #ngoplLIVE ekspert z Narodowego Instytutu Wolności. Zapraszamy na spotkanie! 11 lipca, start o godz. 11. Nie jest wymagana wcześniejsza rejestracja. Spotkanie będzie tłumaczona na PJM. Dołącz do wydarzenia (FB)otwiera się w nowej karcie lub oglądaj na YT.
https://publicystyka.ngo.pl/sprawozdania-opp-krok-po-kroku-wyjasnia-ekspert-niw-zapraszamy-na-ngopllive-tau
Promujesz NGO? Czy Twój przekaz promocyjny działa? Sprawdź to w 4 krokach!
W natłoku informacji, które każdego dnia docierają do naszych odbiorców i odbiorczyń, skuteczna komunikacja to nie przypadek – to efekt dobrze przemyślanego przekazu. Jak sprawdzić, czy Twój post, plakat, e-mail albo filmik naprawdę działa?
https://publicystyka.ngo.pl/promujesz-ngo-czy-twoj-przekaz-promocyjny-dziala-sprawdz-to-w-4-krokach-film
Gospodarka obiegu zamkniętego w ekonomii społecznej – konkretna droga do przyszłości
Dziś, mijając po raz kolejny przepełnione pojemniki na odzież i widząc ubrania bezładnie wysypujące się na chodnik, wracam myślami do rozwiązań, które poznałam w Słowenii – prostych, ale pełnych sensu. Rozwiązań, które uczą szacunku dla rzeczy i dla ludzi. Tam, gdzie my widzimy odpady, oni dostrzegają potencjał. Nawet to, co uznane za bezużyteczne, może dostać drugie życie – jeśli spojrzymy na to z troską, kreatywnością i odpowiedzialnością.
Każda kobieta ma prawo do intymności [wywiad]
W ramach projektu „Między nami kobietami” chcemy stworzyć przestrzeń do rozmowy o tym, co dla kobiet bywa trudne, niewygodne lub po prostu rzadko mówione głośno. To temat często otoczony milczeniem, wstydem i brakiem wiedzy. Zaprosiłyśmy do rozmowy Maję Kumor — psycholożkę, seksuolożkę, która z odwagą i czułością towarzyszy innym kobietom w powrocie do siebie…
https://publicystyka.ngo.pl/kazda-kobieta-ma-prawo-do-intymnosci-wywiad
Fundacja Totalizatora Sportowego uruchamia program celowego wsparcia, dla jednostek Ochotniczej Straży Pożarnej z różnych regionów Polski.
Okrągły jubileusz działalności naszego Fundatora stał się inspiracją do powstania idei „70 AED na 70 lecie”. Ta zostanie urzeczywistniona jeszcze w tym roku, zasilona dzięki środkom przekazanym przez Totalizator Sportowy w ramach programu lojalnościowego Fundatora, funkcjonującego pod nazwą WinTo!
Głównym celem ww. działań jest doposażenie OSP z małych miejscowości w automatyczne defibrylatory zewnętrzne (AED). Tego typu sprzęt specjalistyczny, za pomocą poleceń głosowych i wizualnych przeprowadza osoby udzielające pomocy przez procedurę bezpiecznej defibrylacji, w przypadkach zatrzymania krążenia.
https://www.fundacja.totalizator.pl/wspieramto-dla-ratowania-zycia