
INFORMACJA ZE ZWIEDZANIA OGRODU BIBLIJNEGO W KRASNYMSTAWIE
W ramach IX Krasnostawskiej Senioriady dnia 10 lipca 2025 roku Seniorzy wybrali się na zwiedzanie Ogrodu Biblijnego. Naszym przewodnikiem był ks. prałat Henryk Kapica, który w sposób niesamowicie interesujący opowiedział zgromadzonym historię powstania ogrodu.
Znajdujący się za kościołem pw. św. Franciszka Ksawerego w Krasnymstawie Ogród Biblijny im. Jana Pawła II, to niewątpliwa perełka i religijna, i turystyczna miasta Krasnystaw. Rozpościera się on na powierzchni ponad trzech hektarów i łączy ze sobą symbolikę Pisma Świętego z bogactwem roślin, dziełami sztuki i historią lokalną. Pomysłodawcą i założycielem ogrodu jest ks. prałat Henryk Kapica, były proboszcz kościoła pod wezwaniem św. Franciszka Ksawerego. Osnową ogrodu stała się droga krzyżowa.
Oficjalne otwarcie Karmelu Św. Jana Pawła II nastąpiło w dniu 17 czerwca 2012 roku. W ogrodzie znajduje się ponad 100 gatunków roślin biblijnych. Przy każdej roślinie znajduje się tabliczka z nazwą polską i łacińską, cytat z Pisma św. oraz kilka zdań o tej roślinie. Obfituje on w niespotykane w Polsce rośliny (w tym m.in. „krzew gorejący” i wierzbę babilońską). Na zimę wiele roślin przenoszonych jest do wnętrza kolegium pojezuickiego i kościoła, gdzie temperatura jest dla nich bardziej zbliżona do naturalnej.
Obok wspomnianego Karmelu powstał Ogród ku czci wielkiego misjonarza Św. Franciszka Ksawerego, patrona tutejszej parafii. Został on zaaranżowany zgodnie ze sztuką Japonii i Chin tj.: wiatr i woda. Centrum Ogrodu zajmuje kapliczka w stylu chińskim. Harmonię ogrodu osiągnięto poprzez miękkie kształty i płynne linie, nierówności terenu, wijące się ścieżki i wodne akweny. Kompozycję Ogrodu dopełniają oryginalne rośliny i drzewa. Ostatnia część ogrodu poświęcona jest ku czci Błogosławionego Księdza Zygmunta Pisarskiego. Jego centrum stanowi kapliczka w stylu staropolskim.
ZWIEDZANIE OGRODU BIBLIJNEGO W KRASNYMSTAWIE














