III Festiwal Sztuk Krasnych
Miasto Krasnystaw, Krasnostawski Dom Kultury oraz patron festiwalu OSM KRASNYSTAW zapraszają na III Festiwal Sztuk Krasnych im. Stanisława Bojarczuka. Wydarzenie odbędzie się w dniach 10-12 września w Krasnostawskim Domu Kultury. Trzecia edycja muzyczno-literackiego festiwalu to kontynuacja pomysłu Mariusza Kargula - krasnostawskiego animatora kultury, dziennikarza, prozaika i publicysty. Pierwszą edycję zorganizował on jedenaście lat temu. Powrót po dekadzie do idei festiwalu to hołd złożony bezinteresownej działalności animacyjnej przedwcześnie zmarłego Mariusza, jak i promocja postaci oraz twórczości patrona wydarzenia - poety Stanisława Bojarczuka.
III Festiwal Sztuk Krasnych im. Stanisława Bojarczuka rozpocznie się 10 września o godz. 17:00 w Sali Widowiskowej KDK, spotkaniem autorskim z podróżnikiem, fotografem, dziennikarzem muzycznym, autorem tekstów, kompozytorem, producentem muzycznym - Marcinem Kydryńskim. Spotkanie w dużej mierze będzie dotyczyło najnowszej książki autora „Dal. Listy z Afryki minionej”. Marcin Kydryński przez ponad 30 lat współtworzył wizerunek radiowej Trójki, a jego audycja „Siesta” została wybrana jedną z najpopularniejszych w historii stacji. Od lipca 2020 roku prowadzi autorską audycję „Pora Siesty” w Radiu Nowy Świat. Od 1992 roku podróżuje po Afryce. Swoje reportaże publikował w „National Geographic”. Od 2010 roku prowadzi ekspedycje fotograficzne i warsztaty, głównie w krajach afrykańskich. Napisał dziesiątki piosenek dla Anny Marii Jopek i wspólnie z nią wyprodukował kilkanaście płyt. Wśród nich album „Upojenie” z Patem Metheny czy „Ulotne” z Branfordem Marsalisem. Kydryński został uhonorowany medalem „Ordem de Merito” przez prezydenta Portugalii, za promocję muzyki tego kraju. Od 2011 roku prowadzi w Gdańsku „Siesta Festival”, a także serie koncertów „Siesta w drodze”, które nawiązują do jego radiowych audycji. Coroczne płyty „Siesta” stają się regularnie bestsellerami, lądując na pierwszych miejscach Olisu. Jest autorem książek: „Upadek jest Formą Lotu: Metro Na Broadwayu” (1993), „Chwila Przed Zmierzchem” (1996), „Pod Słońce”(1999), „Lizbona. Muzyka Moich Ulic” (2013), „Biel. Notatki z Afryki” (2016) i „Dal” (2020). Podczas spotkania będzie można nabyć wybrane pozycje z jego bibliografii.
Kolejnym punktem programu tego dnia będzie koncert Kapeli Maliszów. Początek wydarzenia o godz. 19:30 w Sali Widowiskowej KDK. Kapela Maliszów to jedno z największych odkryć polskiej sceny muzycznej ostatnich lat. Rodzinna kapela, która zachwyca wszystkich słuchaczy o otwartych głowach i sercach. Kapela pochodzi z Męciny Małej w Beskidzie Niskim. Założona została przez multiinstrumentalistę Jana Malisza i jego dzieci. Zespół inspiruje się tradycyjną muzyką swojego regionu: tańcami i przyśpiewkami z okolic powiatu gorlickiego. Kapela Maliszów gra tradycyjnie: na skrzypcach, basach i bębnie - w sposób archaiczny, ale z ogromną dozą wolności, radości i improwizacji. Nie jest to szkolne odtwarzanie dawnych melodii. Nagrana w studio Polskiego Radia płyta „Mazurki niepojęte” w pełni ukazuje bogactwo i oryginalność propozycji kapeli. Organiczną, porywającą i nierozerwalną całość tworzą tu z jednej strony tradycyjne tematy, a z drugiej – autorskie kompozycje.
Drugi dzień imprezy rozpocznie się o godz. 13:00 w Sali Konferencyjnej KDK od spotkania autorskiego z Moniką Śliwińską. Monika Śliwińska to pisarka, dziennikarka i redaktorka, na co dzień związana z Ośrodkiem „Brama Grodzka – Teatr NN” w Lublinie. Za swoją ostania książkę „Panny z Wesela. Siostry Mikołajczykówny i ich świat” została nominowana w tym roku do prestiżowej Nagrody Literackiej Nike. „Panny z Wesela”, wokół której skupi się rozmowa, to reporterska opowieść o trzech siostrach: Jadwidze - żonie poety Lucjana Rydla i Pannie Młodej z „Wesela”, Annie - żonie malarza Włodzimierza Tetmajera i Marii. Śliwińska oddaje głos kobietom, chłopkom z podkrakowskiej wsi, którym dotychczas poświęcano mało uwagi. Były one nie tylko partnerkami znanych w środowisku artystycznym mężów. Śliwińską zaciekawiła ich perspektywa i to, jak udawało się im odnaleźć w tych chłopsko-inteligenckich związkach. To trzecia książka Moniki Śliwińskiej, po „Muzach Młodej Polski” i biografii Stanisława Wyspiańskiego „Dopóki starczy życia”.
Kolejnym gościem festiwalu będzie Witold Szabłowski - dziennikarz, jeden z najbardziej cenionych polskich reportażystów. Szabłowski to autor książek „Zabójca z miasta moreli. Reportaże z Turcji” (2010), „Tańczące niedźwiedzie. Reportaże z transformacji” (2014) i „Sprawiedliwi zdrajcy. Sąsiedzi z Wołynia” (2016), które zdobyły uznanie w Polsce oraz na świecie. Jest laureatem m.in. Nagrody Dziennikarskiej Parlamentu Europejskiego, Nagrody im. Anny Lindh i nagrody PAP im. Ryszarda Kapuścińskiego. Za książkę „Zabójca z miasta moreli” otrzymał nominację do Nagrody Literackiej Nike. W 2008 roku dostał wyróżnienie w konkursie Amnesty International dla autorów najlepszych tekstów dotyczących praw człowieka za artykuł „To z miłości, siostro”. Pisarz podpisał także kontrakt z jednym z najbardziej prestiżowych wydawnictw na świecie - Penguin Random House. W ubiegłym roku premierę miała ostatnia książka autora „Jak nakarmić dyktatora”. Jak podaje wydawca jest to „opowieść o historii widzianej przez kuchenne drzwi; niezwykły mariaż reportażu z książką kucharską”. Szabłowski przez cztery lata przejechał cztery kontynenty, aby odbyć wielogodzinne rozmowy z kucharzami największych dyktatorów XX wieku. Jak się czuli, gdy gotowali dla szaleńców? I jaką cenę przyszło im za to zapłacić? Tego wszystkiego dowiecie się o godz. 15:00 w Sali Konferencyjnej KDK. Spotkanie to także okazja do zadania reportażyście pytań o twórczość i warsztat dziennikarski.
Nawiązaniem do osoby patrona festiwalu będzie występ Adama Ferencego. O godz. 17:00 w Sali Widowiskowej KDK przeczyta on wybrane utwory Stanisława Bojarczuka z książki „Linie liryki”. Adam Ferency to wybitny aktor teatralny i filmowy związany z warszawskim Teatrem Na Woli i Teatrem Dramatycznym. W Teatrze Telewizji współpracował z m.in.: Agnieszką Holland („Proces”, „Dybuk”), Erwinem Axerem („Miłość na Krymie”), Maciejem Prusem („Jan Maciej Karol Wścieklica”), Olgą Lipińską („Przedstawienie Hamleta we wsi Głucha Dolna”), Laco Adamikiem („Pogrzeb fabrykanta”, „Elżbieta królowa Anglii”, „Woyzeck”), Janem Englertem („Hamlet”), Tomaszem Zygadło („Moskwa – Pietuszki”). Za kreacje w słuchowiskach radiowych Teatru Polskiego Radia otrzymał Wielki Splendor – nagrodę Teatru Polskiego Radia (2000). Za rolę w słuchowisku „Noc Walpurgii, albo kroki Komandora” otrzymał nagrodę aktorską na Festiwalu Dwa Teatry – Sopot 2003.
Przedostatnim wydarzeniem w programie będzie rozmowa z Łukaszem Orbitowskim. O 18:30 spotkamy się ponownie w Sali Konferencyjnej KDK, aby poznać osobę o wielkiej pracowitości i jeszcze większej wyobraźni. Łukasz Orbitowski to pisarz, publicysta i dziennikarz. Początkowo specjalizował się w literaturze grozy i powieściach fantastycznych, później beletrystycznych. Autor opowiadań i powieści, m.in. „Horror Show”, „Tracę ciepło”, „Święty Wrocław”, „Szczęśliwa ziemia”. Jego powieści wielokrotnie były nominowane i wyróżniane w prestiżowych konkursach literackich. Jest laureat Nagrody im. J. Zajdla, Paszportu „Polityki” za powieść „Inna dusza” (2016) oraz Nagrody Literackiej m. st. Warszawy za powieść „Kult” (2020). Z racji pisania horrorów, swego czasu Orbitowski często bywał określany mianem polskiego Stephena Kinga. W TVP Kultura prowadził program „Dezerterzy”, gdzie bohaterowie - reprezentujący różne pokolenia, idee twórcze i postawy światopoglądowe - opowiadali mu o swojej twórczości w kontekście własnych doświadczeń i wyborów życiowych. Jest felietonistą portalu „Culture.pl” i czasopisma „Noise Magazine”.
Zwieńczeniem festiwalu będzie koncert jubileuszowy Aloszy Awdiejewa „Ech raz, jeszcze raz”, który rozpocznie się o godz. 19:00 w Sali Widowiskowej KDK. Alosza Awdiejew to piosenkarz i aktor oraz wybitny naukowiec pochodzenia rosyjskiego. Udziela się w telewizji i radio, koncertuje i nagrywa płyty, spośród których „Alosza na Bis” i „Jestem tutaj” osiągnęły największy sukces. Na koncie ma także kilkanaście publikacji naukowych. W 2007 roku został odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi, a siedem lat później - Orderem Ecce Homo. Ponadto artysta zdobył m.in. pierwsze miejsce w plebiscycie „Forbesa” - Profesjonaliści 2013, a także nagrodę im. Jana Himilsbacha. Podczas recitalu z okazji 80. urodzin mistrz scenicznego dowcipu zaprezentuje się w nowej odsłonie muzycznej. Do współpracy zaprosił wybitnych muzyków: grającego na skrzypcach Michała Półtoraka, szefa muzycznego „Piwnicy pod Baranami”, z którym nagrywał swoje pierwsze płyty oraz kontrabasistę Kazimierza Adamczyka, od początku towarzyszącego Aloszy w artystycznej drodze. Wspólnie wyczarują niezwykłe klimaty piosenek żydowskich, rosyjskich romansów, piosenek szemranego półświatka Odessy, czy pieśni cygańskich. Warto zaznaczyć, że Artysta od przeszło 50 lat mieszka w Polsce a od ćwierć wieku jest - jak sam żartuje – „legalnym Polakiem z wyboru a nie z przymusu”. Dlaczego „legalnym”? Dlatego, że minęło już 25 lat od chwili, kiedy uzyskał polskie obywatelstwo. Związek z Polską zaowocował nie tylko profesurą na Uniwersytecie Jagiellońskim, ale i pracą artystyczną. Alosza w tym roku świętuje nie tylko 80. urodziny, ale również jubileusz 45-lecia współpracy z krakowską „Piwnicą pod Baranami”.
Festiwal poprowadzi Agnieszka Krawiec z Polskiego Radia Lublin. Festiwal na wniosek Wojciecha Machejusa realizowany jest w ramach budżetu obywatelskiego Miasta Krasnystaw na rok 2021. Bezpłatne zaproszenia na poszczególne wydarzenia dostępne będą w kasie Krasnostawskiego Domu Kultury od 3 września. Patronat medialny nad festiwalem objęli: Polskie Radio Lublin i Super Tydzień Krasnostawski. Partnerami wydarzenia są: Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska Krasnystaw i Krasnostawski Dom Kultury.
Wydarzeniem towarzyszącym festiwalowi jest spektakl „Gdy przyjdzie sen” Teatru Ludowego w Krakowie, który będzie miał miejsce 12 września 2021 o godz. 19.00 w sali widowiskowej KDK. Bilety w cenie 30 zł / 20 zł do nabycia w kasie KDK i na stronie www.bilety.krasnystaw.pl. Spektakl odbędzie się w ramach programu „Teatr Polska”. Więcej informacji na stronach: www.teatrpolska.pl i www.facebook.com/TeatrPolska.