
Newsletter 40
Z wielką przyjemnością przekazujemy Państwu nasz kolejny, czterdziesty newsletter. Mamy nadzieję, że znajdą w nim Państwo coś interesującego dla siebie i swoich organizacji.
Tak jak zazwyczaj staraliśmy się wybrać najciekawsze naszym zdaniem artykuły które mamy nadzieję również Państwa zainteresują.
Jeśli otrzymaliście dotacje i podpisaliście już umowę to w trakcie realizacji zadania musicie pamiętać o kilku ważnych terminach. Ich przekroczenie może spowodować kłopoty z rozliczeniem dotacji! W poniższym artykule znajdziecie link do pobrania w formacie pdf listy najważniejszych terminów których nie możemy przekroczyć.
https://publicystyka.ngo.pl/dostaliscie-dotacje-pamietajcie-o-terminach-to-wam-pomoze
Zdarza się, że po sporządzeniu sprawozdania finansowego NGO okazuje się, że zawiera ono błędy. Czy i kiedy można je poprawić? O jakie procedury wtedy zadbać? Czy można złożyć korektę sprawozdania, tak samo jak można złożyć korektę deklaracji podatkowej?
https://publicystyka.ngo.pl/sprawozdanie-finansowe-organizacji-pozarzadowej-do-poprawki-tau
Trwają konsultacje nowego programu Narodowego Instytutu Wolności, który ma skierować środki do najmniejszych organizacji pozarządowych. Czy centralny mechanizm wzmacniania lokalnych organizacji powinien opierać się na tego typu rozwiązaniach? A może subwencja pozarządowa?
Być może ktoś z Państwa zna osoby które potrzebują protezy lub rehabilitacji? Amputacja jest bardzo trudnym doświadczeniem, które dezorientuje życie i zabiera poczucie bezpieczeństwa. Potrzebują protez, wózków, rehabilitacji oraz wsparcia psychologa, by móc wrócić do normalnego funkcjonowania. Pomaga im w tym Fundacja Poland Business Run.
Kontynuacja tematu z ubiegłego tygodnia i dalsza polemika nad kontrowersjami związanymi z rozstrzygnięciem konkursów NOWEFIO i PROO Narodowego Instytutu Wolności.
https://publicystyka.ngo.pl/kurz-opada-co-zostaje-polemika-komentarz
Szukasz informacji o kasie fiskalnej w organizacji pozarządowej. Sprawdź czy i kiedy musisz mieć kasę fiskalną. Sprawdź, szczególnie jeśli sprzedajesz coś osobom prywatnym. Jak prowadzić kasę fiskalną w stowarzyszeniu, fundacji? Kto musi, a kto nie musi? Jak to robić?
Narodowy Instytut Dziedzictwa ogłasza nabór do Programu dotacyjnego Niematerialne – przekaż dalej w 2025 r.
W ramach Programu wnioskodawcy mogą ubiegać się o dofinansowanie zadań związanych ze zjawiskami wpisanymi na Krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego (NDK) oraz praktykami wpisanymi do Krajowego rejestru dobrych praktyk, obejmujących:
1) działania wspierające międzypokoleniowy przekaz wiedzy i umiejętności, prowadzące do nabycia lub rozwoju kompetencji we wszystkich dziedzinach związanych z danym zjawiskiem lub praktyką;
2) działania edukacyjne prowadzące do wzmocnienia świadomości społecznej, szczególnie wśród młodego pokolenia, na temat roli dziedzictwa niematerialnego w kulturze lokalnej i ogólnopolskiej;
3) działania związane z dokumentowaniem elementów niematerialnego dziedzictwa prowadzące do ich głębszego utrwalenia, zachowania dla kolejnych pokoleń oraz popularyzujące lokalne niematerialne dziedzictwo.
https://witkac.pl/public/#/contest/view?id=36603
Projekty współpracy europejskiej to obszar grantowy wspierający działania kulturalne oparte na współpracy międzynarodowej podmiotów z sektora kultury i/lub kreatywnego. Projekty powinny przyczyniać się do międzyna-rodowego obiegu dzieł i twórców oraz budowania publiczności, a także do włączania społecznego poprzez kulturę i sztukę, zmniejszania śladu węglowego sektorów, cyfryzacji i wdrażania tech¬nologii w kulturze, budowania potencja-łu sektorów i rozwoju poszczególnych dziedzin sektora, takich jak architektura czy dziedzictwo kulturowe.
https://kreatywna-europa.eu/aplikacje/projekty-wspolpracy-europejskiej/
Fundacja Totalizatora Sportowego ogłosiła start nowego programu grantowego „Otwarta Kultura”.
Do szczegółowych celów Programu przede wszystkim należy:
- promowanie polskiej kultury i historii – w tym wybranych zagadnień kulturowo-historycznych budujących wiedzę na temat Polski i Polaków;
- propagowanie dziedzictwa narodowego z naciskiem na szczególne, przełomowe, historyczne wydarzenia i znaczące postacie, które zostaną przedstawione w atrakcyjnej formie;
- poszerzanie wiedzy i świadomości narodowej oraz obywatelskiej – poprzez realizację zadań zarówno podtrzymujących tradycję narodową, jak i w sposób nieszablonowy, promujący i przedstawiający patriotyzm w ujęciu nowoczesnym i dynamicznym;
- łączenie tradycji kulturowej i historycznej z nowoczesnością, także poszukiwanie możliwości kreacji nowych form wychowania patriotycznego;
- ochrona narodowego dziedzictwa historycznego i kulturowego oraz wykorzystanie jego wartości w rozwoju zarówno lokalnych społeczności, jak i całego społeczeństwa;
- podtrzymywanie pamięci o ważnych wydarzeniach w historii Polski, budowanie szacunku i współodpowiedzialności za polskie dziedzictwo narodowe, wzmacnianie świadomości w zakresie jego wartości, potrzeby pielęgnowania i podjęcia ochrony.
https://www.fundacja.totalizator.pl/otwarta-kultura
Bardzo dziękujemy za poświęcony czas! Jak zawsze, zachęcamy do lektury oraz dzielenia się swoimi uwagami i pomysłami. Wasze opinie są dla nas niezwykle cenne i pomagają nam lepiej dostosowywać treści do Waszych potrzeb.