
Newsletter 43
Dzień dobry
Bardzo przepraszam za opóźnienie w wysyłce newslettera i jak zawsze z wielką przyjemnością przekazujemy Państwu nasz kolejny newsletter. Mamy nadzieję, że znajdą w nim Państwo coś interesującego dla siebie i swoich organizacji.
Tak jak zazwyczaj staraliśmy się wybrać najciekawsze naszym zdaniem artykuły które mamy nadzieję również Państwa zainteresują.
Już niemal tradycyjnie zaczynam od tematyki ekonomii społecznej ponieważ uważamy, że Spółdzielnie socjalne odgrywają kluczową rolę w budowaniu silnych, zintegrowanych społeczności lokalnych. Dają zatrudnienie osobom zagrożonym wykluczeniem społecznym, wspierają rozwój lokalnej gospodarki i oferują usługi oraz produkty o wysokiej jakości, tworzone z zaangażowaniem i troską o otoczenie. Korzystając z usług spółdzielni socjalnych, wspierasz nie tylko lokalny biznes, ale i realne zmiany społeczne – inwestujesz w ludzi, miejsca i solidarność. Mając to wszystko na uwadze pomyślałem, że warto w naszym newsletterze zareklamować działające w naszym regionie fantastyczne spółdzielnie.
Zaczniemy od spółdzielni Nasze Drogi i zamieszczam link do ich strony na Facebook i zachęcam do korzystania z usług bo naprawdę warto.
https://www.facebook.com/SpoldzielniaNaszeDrogi
To już prawie staje się tradycją, że polecamy jakiś artykuł dotyczący ekonomii społecznej. Czy przedsiębiorstwa społeczne to przyszłość polskiego sektora pozarządowego, czy wciąż niedoceniony model działalności? - o misji, ambicjach, rozwoju i odpowiedzialności.
NIW jako operator konkursów dotacyjnych ministerstw. Szansa czy zagrożenie? Zapraszamy do debaty! Zmieniła się ustawa o Narodowym Instytucie Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego. W nowelizacji znalazły się zapisy otwierające przed Narodowym Instytutem Wolności nowe możliwości działania.
Szukasz sposobu na uporządkowanie technologii w swojej organizacji? Pobierz bezpłatny e-book „Plan Adaptacji Cyfrowej”. Twój mentor w zmianie, który zadaje właściwe pytania, pokazuje kierunek i wzmacnia samodzielność NGO. Czy Twoja NGO chce lepiej wykorzystywać technologie, ale nie wiesz, od czego zacząć? Plan adaptacji cyfrowej to zestaw praktycznych ćwiczeń, które pomogą Ci uporządkować proces, dopasować zmiany do Waszych potrzeb i zrobić pierwszy krok – bez chaosu i stresu.
Wypróbuj Gemy w Google Gemini i spraw sobie wirtualnego asystenta AI. To narzędzia oparte na sztucznej inteligencji, które możesz nauczyć np.: odpowiadania na maile, pisania wniosków grantowych czy analizy danych.
https://publicystyka.ngo.pl/wyprobuj-gemy-w-google-gemini-i-spraw-sobie-wirtualnego-asystenta-ai-tau
Ciekawy może też być artykuł o praktycznych badaniach nad sztuczną inteligencją bo czy jesteśmy jej zwolennikami czy też nie jest to proces którego już nie da się zatrzymać.
W największym do tej pory eksperymencie polowym tego typu, badacze z Harvard Business School objęli analizą 776 specjalistów z Procter & Gamble. Postanowili sprawdzić, co naprawdę dzieje się, kiedy sztuczna inteligencja trafia do zespołów ludzi z różnych działów. Uczestnicy badania otrzymali zadanie, aby rozwiązać rzeczywiste wyzwania dotyczące innowacji produktowych – raz z pomocą AI, raz bez.
Obowiązki sprawozdawcze organizacji pozarządowych w maju i czerwcu. W marcu większość organizacji pozarządowych musiała zrealizować pierwszą część obowiązków sprawozdawczych - obowiązków dotyczących sprawozdania finansowego. Maj, czerwiec i początek lipca to kolejny okres, kiedy skupiamy się na sprawozdaniach - kolejne terminy, których musimy pilnować.
https://publicystyka.ngo.pl/obowiazki-sprawozdawcze-organizacji-pozarzadowych-w-maju-i-czerwcu-tau
Organizacja pozarządowa bez działalności gospodarczej ma obowiązek sporządzenia, zatwierdzenia i przesłania do szefa Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) sprawozdania finansowego za miniony rok obrotowy. O sporządzaniu i podpisywaniu pisaliśmy już wcześniej. Dziś dalszy ciąg instrukcji. Tłumaczymy, jak zatwierdzić i jak ELEKTRONICZNIE ZŁOŻYĆ sprawozdanie finansowe do szefa KAS.
„Nie jestem ze szkła” – bajka, która dodaje dzieciom odwagi.
Fundacja Zaczytani.org w ramach kampanii Jeden krok. Wielkie możliwości przygotowała wyjątkowy projekt edukacyjny – bajkę o chłopcu z hemofilią.
Bajka dostępna jest bezpłatnie w wersji cyfrowej na stronie www.niejestemzeszkla.zaczytani.org.
https://publicystyka.ngo.pl/nie-jestem-ze-szkla-bajka-ktora-dodaje-dzieciom-odwagi
Dziękujemy za poświęcony czas i jak zwykle zachęcamy do lektury.