przejdź do Menu przejdź do Nagłówka przejdź do Treści przejdź do Stopki
Jesteś na > AKTUALNOŚCI Ochrona środowiska Akcja „Sprzątanie świata - Polska 2021” 17-19 września

Ochrona środowiska

Ręce a na nich mapa swiata
17-09-2021

Akcja „Sprzątanie świata - Polska 2021” 17-19 września

 

W dniach 17-19 września 2021 r. odbędzie się po raz 28 koordynowana przez Fundację „Nasza Ziemia” międzynarodowa akcja „Sprzątanie Świata – Polska”.
 
W Sprzątaniu świata – Polska chodzi głównie o zmianę świadomości, o to, by nie śmiecić i segregować odpady. 
Tegoroczna akcja odbywać się będzie pod hasłem „Myślę, więc nie śmiecę”. 
 
„Sprzątanie świata – Polska” to wspólna lekcja poszanowania środowiska. Jej celem jest promowanie nie śmiecenia, edukacja odpadowa oraz inicjowanie działań, dzięki którym zmniejszy się nasz negatywny wpływ na środowisko. Od 1994 roku, w trzeci weekend września wraz z setkami tysięcy wolontariuszy: młodzieżą, dorosłymi – wszystkimi, którym zależy na ochronie środowiska, prowadzimy działania propagujące ograniczanie powstawania odpadów, selektywną zbiórkę i recykling, a także wyszukujemy i w miarę możliwości usuwamy dzikie wysypiska. 
 
Zapraszamy do wspólnego działania na rzecz poszanowania środowiska. 
 
I do tego Państwa szczególnie zachęcamy: podejmować działania, dzięki którym nauczymy się nie tworzyć niepotrzebnych odpadów i będziemy stawać się coraz bardziej odpowiedzialnymi konsumentami, a w konsekwencji dzięki temu nie będziemy zaśmiecać ani w takim stopniu jak dotąd zużywać i niszczyć środowiska.
 
Inicjujcie Państwo sprzątanie tam, gdzie należy posprzątać, ale także wyszukujcie zanieczyszczone miejsca.
 
I rzecz trzecia, równie ważna jak nie śmiecenie i sprzątanie: zmiana - tak naszych indywidualnych nawyków, jak też zmiana procedur w instytucjach i firmach na przyjaźniejsze środowisku (np. rezygnacja z jednorazowych plastików). Zachęcamy Państwa do promowania nie śmiecenia (np. może promocja wielorazowych produktów? może lokalna kampania propagująca wymianę "jednorazówek"?), do sprzątania cennych przyrodniczo i kulturowo terenów publicznych, do akcji, konkursów czy festiwali promujących segregację odpadów. 
 
Coroczna akcja „Sprzątanie świata” niech stanie się pretekstem do tego, żeby każdego dnia, każdy mieszkaniec odpowiedzialnie korzystał ze środowiska.
 
Zapraszamy mieszkańców miasta, placówki oświatowe oraz inne instytucje do włączenia się do akcji w sprzątaniu wybranych przez siebie terenów.
Copyright © Miasto Krasnystaw. Wszelkie prawa zastrzeżone